Reforma zdravstvenog sistema u Kantona Sarajevo u velikom dijelu zavisi od federalnog nivoa, i morat će sačekati da se ona prvo provede na višem nivou.
Kazao je to prim. dr. Enis Hasanović, ministar zdravstva KS, nakon što smo ga upitali - šta je sa reorganizacijom zdravstvenog sistema u KS - prijedlogom kojeg je na 136 stranica sačinila Ljekarska komora KS i početkom ove godine uputila u Ministarstvo zdravstva.
Manjkavosti prijedloga Ljekarske komore
Hasanović kaže kako prijedlog Ljekarske komore ima niz manjkavosti te da, barem u skorije vrijeme, neće biti upućen u Skupštinu.
No pred kantonalnim zastupnicima će se, kako je ministar dodao, vrlo brzo naći prijedlog da se Zavod za sportsku medicinu KS i Zavod za zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu pripoje JU Zavod za medicinu rada i sportsku medicinu KS.
- Taj dokument je usvojen na Skupštini KS prije nekoliko godina. Dokumenti, spisak kadra i opreme su urađeni kao i pravni i normativni akti. Inicijalno, da se to radi, prošlo je Skupštinu, a sada zastupnici trebaju prihvatiti nove akte o zatvaranju zavoda, odnosno pripajanju i formiranju nove ustanove. Ministarstvo je uputilo dokumente prema uredima za zakonodavstvo, finansije i pravdu, skupljamo potpise, sve će biti pripremljeno ovih dana i poslano u skupštinske klupe - pojašnjava Hasanović.
Što se tiče prijedloga Ljekarske komore KS, koji je sadržavao i pripajanje spomenutih zavoda, prema riječima Hasanovića, on je poslan svim javnim zdravstvenim ustanovama, udruženjima i sindikatima radnika na izjašnjavanje.
- Stiglo nam je puno primjedbi i prijedloga, od formalno-pravnih da to ne možemo raditi dok se ne urede zakoni na nivou Federacije BiH. Skupili smo sve, formirat ćemo komisiju, Zavod za javno zdravstvo KS će zajedno sa Ministarstvom sublimirati sve primjedbe i prijedloge, ali tek nakon što završimo fazu spajanja zavoda kako bismo vidjeli gdje su slabe tačke, šta treba popraviti.
Nemamo saglanost ni svih komora, sindikata radnika. Ni neki uposlenici Zavoda za javno zdravstvo, koji su učestvovali u izradi prijedloga, nisu stali iza njega jer podaci nisu tačni pa će se u idućoj godini to morati revidirati. Primjera radi, veći je broj pacijenata, a manji broj ljekara u nekim ustanovama nego što je prikazano - navodi Hasanović.
I dok se čeka šta će biti sa prijedlogom reforme zdravstva Ljekarske komore, iz resornog ministarstva ističu kako je pri kraju izrada odluke o utvrđivanju većeg obima zdravstvenih prava na području KS, koja na neki način, kako dodaju, poboljšava postojeće federalne normative.
U praksi to, prema riječima Hasanovića, znači da će jedan tim porodične medicine brinuti, umjesto do sada o 1.900, o 1.500 zdravstvenih osiguranika.
- To će omogućiti da će u primarnoj zdravstvenoj zaštiti biti više pedijatara, internista, ginekologa... Na osnovu toga lakše ćemo raditi reformu zdravstva - kaže Hasanović.
Osvrnuo se i na Strategiju razvoja zdravstva u narednih pet godina, dokument kojeg KS do sada nije imao.
Hasanović kaže da je dokument formiran kad je on preuzeo funkciju ministra.
Strategija razvoja zdravstva
- Ovih dana sam održao sastanak sa komisijom, dokument je završen, imat ćemo manje korekcije, a nakon toga slijedi javna rasprava. Pravilno bi bilo da to prvo uradi federalni nivo, ali ih više ne možemo čekati. U januaru slijedi spajanje zavoda, vidjet ćemo kako će to proći s formalno-pravne strane, s medicinske strane ne očekujemo probleme jer je ono što radimo logično.
Iz Federalnog ministarstva zdravstva obećali su da će uvažiti neke naše primjedbe, ako se to desi, neke dijelove Strategije mogli bismo provesti već iduće godine. Međutim, ako u federalnom zakonu ostane da na primarnoj zdravstvenoj zaštiti ne može biti specijalističko-konsultativna ambulanta, nama će trebati veliki proces da to promijenimo. No stižu pozitivne informacije da ćemo tokom 2025. dobiti nove zakone o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju FBiH - naglašava Hasanović.
Na pitanje mogu li se onkološki pacijenti iz KS i od 1. januara iduće godine nadati propisanim terapijama ili će ponovo na liste čekanja, Hasanović kaže kako je prekjučer bila hitna sjednica Vlade KS upravo zbog Finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) KS.
- To je urađeno kako ne bismo ušli u privremeno finansiranje upravo zbog onkoloških pacijenata. Na prvoj sjednici Skupštine KS u ponedjeljak, 30. decembra, na dnevni red bit će dodana i tačka - Finansijski plan ZZO u kojem su predviđena sredstva za liječenje onkoloških pacijenata. Nikad nisam rekao do 1. januara 2025, novac ćemo davati dok bude potrebe - kazao je Hasanović.