Devet mjeseci nakon što je iz skupštinske procedure povukla nacrt zakona o nevladinim organizacijama (NVO), Vlada RS-a je ponovo utvrdila tekst ovog zakona koji će uputiti u skupštinsku procedure.
Ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović kaže da se zakonom definišu određene obaveze neprofitnih organizacija u slučaju da imaju finansiranje iz inostranstva.
Dok on tvrdi da zakon nije u suprotnosti sa Ustavom Bosne i Hercegovine i da već postoji u Federaciji BiH, predstavnici NVO sektora tvrde drugačije.
Direktor Banjalučkog centra za ljudska prava Dejan Lučka za Fenu kaže da je, generalno gledajući, sporan ogroman dio nacrta zakona.
- Kada kažem sporan, on je u suprotnosti sa postojećim zakonima, Ustavom RS-a, Ustavom Bosne i Hercegovine, međunarodnim instrumentima za zaštitu ljudskih prava kao što su Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima i Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, ali i praksom međunarodnih tijela, poput Evropskog suda za ljudska prava - tvrdi Lučka.
Između ostalog, ukratko rečeno, prema njegovim riječima, nacrtom zakona se "etiketiraju određene organizacije i na njih se stavlja stigma agenta stranog utjecaja".
Ugrožava pravo na slobodu izražavanja
Diskriminatoran je, kako tvrdi, jer u drugačiji položaj stavlja jednu grupu organizacija u odnosu na druge.
- Također, direktno ugrožava prava udruživanja i pravo na slobodu izražavanja, kako targetiranim organizacijama namjerava da ograniči javni rad - ocjenjuje Lučka.
On u predviđenom zakonu vidi i "dupliranje administrativnih poslova, bespotrebno birokratizovanje procedura i nametanje novih obaveza za koje ne postoji nikakvo uporište kako u standardima u vezi s praktikovanjem slobode udruživanja, tako ni u praksi, i predstavlja suvišno opterećivanje rada udruženja i fondacija".
- Slične odredbe se primjenjuju u određenim zemljama koje nastoje da ograniče rad neprofitnih organizacija ili da ih u potpunosti uguše, u kojima ne postoji vladavina prava niti istinska demokratija, i u kojima slobode udruživanja i izražavanja nisu nešto što se posebno cijeni - dodaje Lučka.
Njegov stav je da bi postojeći Zakon o udruženjima i fondacijama RS-a trebalo unaprijediti i reformisati, a također i usaglasiti sve zakone koji se dotiču ove materije u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Zvaničan naziv zakona je Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija. Već je u formi nacrta bio u skupštinskoj proceduri, ali je donesena odluka da bude povučen zbog dorade. I tada su NVO sektor, ali i EU tražili da se zakon povuče.
- Sada smo utvrdili nacrt zakona koji definiše određene obaveze neprofitnih organizacija u slučaju da imaju finansiranje iz inostranstva. Zakon nije u suprotnosti sa Ustavom BiH i on već postoji u FBiH. Veliki je broj organizacija koje se finansiraju iz inostranstva - naglasio je Bukejlović.
Plan je da Ministarstvo pravde RS-a uspostavi i vodi registar.
- Registar će se voditi u Ministarstvu pravde, ali isto tako i relevantne institucije imat će uvid u sam registar, poput Vlade ili MUP-a RS-a - istakao je Bukejlović.
Dodik: Ne zanima me mišljenje EU-a
Novi zakon o NVO-u u RS-u najavio je i predsjednik RS-a Milorad Dodik.
- Bit će rigorizniji nego onaj koji smo ponudili jer smo htjeli da napravimo neki kompromis, a pošto niste htjeli kompromis, nego ste vi htjeli da upravljate, sada ćete dobiti zakon koji će biti rigorozan - rekao je Dodik.
Tvrdi da ga ne zanima mišljenje Evropske unije po tom pitanju.
- Ako je to prekid evropskog puta, uredu. Nećete vi nama govoriti ovdje šta ćemo da radimo - poručio je Dodik.
Nacrt ovog zakona treba da bude na narednoj redovnoj sjednici Narodne skupštine RS-a.
Podsjećamo da je Ministarstvo pravde BiH pri kraju sa izradom strategije Vijeća ministara za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva u BiH, a čija je najvažnija strateška mjera jačanje tranasparentnosti fnansiranja iz svih budžeta u BiH.
Pomoćnik ministra pravde u Vijeću ministara BiH Nedžad Salman izjavio je da oba entitetska budžeta u BiH izdvajaju otprilike 30 miliona KM za civilno društvo.
- U RS-u se izdavaja nekoliko miliona više nego u FBiH iako u RS-u ima znatno manje nevladinih organizacija - rekao je Salman.