Na listi čekanja za uslugu PET/CT aparata u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nalaze čeka 234 pacijenta s područja Federacije Bosne i Hercegovine, potvrdili su za Faktor iz KCUS-a.
- Očekujemo vrlo brzo odgovor Ureda za razmatranje žalbi (URŽ), shodno kojem ćemo izvršiti nabavku nedostajućeg reagensa FDG 18. Klinika za nuklearnu medicinu KCUS-a će po dobijanju reagensa FDG 18 reorganizirati rad i poduzeti sve moguće aktivnosti kako bismo u što kraćem roku pružili PET/CT uslugu svim pacijentima koji se trenutno nalaze na listi čekanja - naveli su u odgovoru iz KCUS-a.
Podsjetimo, u utorak (11. mart) iz ove zdravstvene ustanove obavijestili su pacijente i javnost da se dijagnostička procedura PET/CT do daljnjeg neće moći realizovati zbog nedostatka reagensa 18 FDG, koji je neophodan za izvođenje ove pretrage.
- Iako je aparat PET/CT potpuno funkcionalan i spreman za rad, nabavka reagensa trenutno je obustavljena zbog žalbenog postupka koji je u toku u Uredu za razmatranje žalbi (URŽ). Kako bismo pacijentima osigurali kontinuitet u dijagnostici i liječenju, pretraga PET/CT se može obaviti u regionalnim medicinskim centrima, uz mogućnost refundiranja troškova uz: potvrdu Klinike KCUS-a da se procedura trenutno ne može obaviti, račun iz ustanove u kojoj je pregled obavljen i nalaz PET/CT pregleda - navode iz KCUS-a.
Osim KCUS-a, PET/CT aparat u BiH imaju još Univerzitetski klinički centar Republika Srpska u Banjoj Luci i poliklinika Vitalis u Mostaru.
Na informaciju iz KCUS-a reagirali su predstavnici udruženja koja okupljaju oboljele, među kojima su i oni najteži - onkološki bolesnici, navodeći kako su ovim dodatno uznemireni te da tek sada ulaze u agoniju i borbu za život.
Predsjednica Udruženja osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke "Renesansa", Enida Glušac kazala je kako su pacijenti od utorka očajni te upitala nadležne - da li uopće znaju zbog čega se pacijenti šalju na PET/CT aparat?
- Tamo se ne upućuje zbog glavobolje, nego se radi o teško bolesnim osobama koji stoje na ivici života i smrti. Da li u našoj državi treba da bude logično da pacijent, koji vjerovatno prima minimalnu plaću, i ima jako puno troškova zbog svog liječenja, u svakom trenutku ima sa strane 2.500 do 3.100 KM, koliko koštaju pregledi na PET/CT aparatu, a onda da čeka kad će se neko smilovati da mu taj novac refundira - istakla je Glušac ranije za Faktor te dodala da su oni koji su pacijente doveli u bezizlaznu situaciju, krajnje bezobrazni.