Neophodna je fiskalna reforma, a razgovaramo i o novoj fiskalizaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) koju bi finansirali telekomi. Poboljšanje političkog okruženja, koje se ne mijenja preko noći, uvjet je za privlačenje investitora kojima smo spremni dati i određenu infrastrukturu na korištenje - poručio je premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić u razgovoru za Bloomberg Adriju.
Vlade entiteta i regulatori bankarskog sistema rekli su ne zahtjevima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za smanjenje plaća u javnom sektoru i podizanje kamatnih stopa. Na pitanje da li može doći do "popuštanja" MMF-a, Nikšić ističe da je sve stvar pregovaranja.
Činjenica je da entiteti ne mogu dobiti povoljnije kamatne stope za zaduženje nego što ih mogu dobiti od MMF-a, ali cijena toga jesu određene reforme.
- Niz mjera i preporuka koje zagovara MMF nama su prihvatljive i o njima smo spremni razgovarati. Ali, pomenute dvije konkretne mjere, kojima smo se suprotstavili, u najmanju ruku su nekorektne - istakao je Nikšić za Bloomberg Adriju na marginama XXII Međunarodnog simpozijuma Challenge Neum 2023, koji organizuje konsultantska kuća Revicon.
Kada je riječ o plaćama u javnom sektoru, on bi uvijek podržao da se smanje plaće izabranih zvaničnika.
- Mi smo to tražili i na državnom i na drugim nivoima da se odvoje te plaće - naglasio je Nikšić.
Međutim, raniji pokušaji smanjenja plaća zvaničnika nisu urodili plodom.
- Svima su puna usta te priče, ali kad dođe do toga da se to razdvoji, moraju glasati izabrani zvaničnici na koje se to odnosi i onda dolazi do problema kako to postići - podsjeća Nikšić.
Dodaje da plaće državnih službenika nisu visoke i oni ne zaslužuju da im plaće budu smanjivane.
- Naprotiv, treba da stvaramo pretpostavke da se povećaju, da im stvorimo bolje uvjete da bi mogli da rade. Pri tome, ne možemo generalizovati, vjerovatno i među državnim službenicima postoje oni koji ne rade svoj posao kako treba, koji su možda nestručni ili korumpirani. To je drugi par cipela koji treba rješavati - ističe Nikšić.