Članovi Udruženja "Zelene beretke", borci/veterani Armije RBiH i građani Sarajeva danas su u ulici Hamdije Kreševljakovića, bivšoj Dobrovoljačkoj, obilježili 33. godišnjicu jednog od presudnih događaja u odbrani glavnog grada i Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Udruženja “Zelene beretke” Stari Grad Vahid Alić izjavio je novinarima da su se okupili kako bi odali počast borcima koji su dali živote za odbranu Sarajeva i BiH, te podsjetio kako su izgledali 2. i 3. maj te 1992. u Sarajevu.
- To su sigurno najznačajnija dva datuma kad je odbranjen grad Sarajevo i suverena i nezavisna država Bosna i Hercegovina - istakao je Alić dodajući da je 3. maja razmjenjen uhapšeni predsjednik Alija Izetbegović, kao i da je počela opsada grada koja je najduže trajala u istoriji modernog ratovanja.
Jugoslavenska narodna armija je, kako je rekao, 2. maja stala je na stranu agresora i agresije, iako je svijest naših građana tada još uvijek bila da je JNA jedina garant sigurnosti i bezbjednosti kako za živote, tako i za imovinu.
- Ona je pokazala svoje pravo lice, stala na stranu agresora i agresije i tog 2. maja izvršila žestok napad na institucije, prije svega na institucije države Bosne i Hercegovine, kao i njene građane. Sa okolnih brda iz više pravaca izvršeno je granatiranje da bi u koordinaciji sa paravojnim formacijama, srpskim dobrovoljcima, niškim specijalcima, napustili kasarne iz centra grada i krenuli u osvajanje Predsjedništva kako bi presjekli grad, a paralelno s tim na aerodromu uhapšan je predsjednik Alija Izetbegović i delegacija Bosne i Hercegovine koja se vraćala sa pregovora iz Lisabona i odvedena u kasarnu u Lukavicu – rekao je Alić.
Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović je rekao da je kultura sjećanja veoma važna.
- Današnji dan je neodvojiv od 2. maja kada se vodila bitka za Prijedsjedništvo BiH, a na današnji dan je bila bitka za predsjednika. Jedna je istina i jedino se istinom možemo braniti – istakao je Osmanović.
Generalni sekretar Udruženja Zelenih beretki Ismir Nokto je rekao da je današnje okupljanje dokaz svega onoga što rade u kontinuitetu.
- Mi više od 30 godina dolazimo ovdje. Postanak Zelenih beretki pokazao se adekvatan onoga trenutka kada se rat završio, kada smo vidjeli posljedice rata i dešavanja u Srebrenici, Prijedoru, Banjoj Luci, Bijeljini. Tu su se desili genocid i masovna ubistva. Tamo gdje su bile patriote i odbranile svaki pedalj BiH ni se desio ni jedan zločin, bar ne organizovan – rekao je Nokto.
Nešto kasnije, delegacija iz entiteta Republika Srpska položila je cvijeće i zapalila svijeće za pripadnike Jugoslovenske narodne armije (JNA) koji su poginuli 3. maja 1992. godine tokom povlačenja njihovih snaga iz Sarajeva, upravo na tom mjestu. Nisu željeli davati izjave.