Radovan Kovačević (SNSD), delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, najavio je da će u parlamentarnu proceduru uputiti "zakon o zamjeni stranih sudija domaćim sudijama u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine", kao što su to učinili prije četiri godine "s kolegama iz HDZ-a" i sa SDS-om 2006. godine.
Da će zakon uputiti u proceduru "već danas" Kovačević je najavio jučer na sjednici Doma naroda, ali zasad još nije stigao i trenutno nije poznat tačan njegov sadržaj, ali se iz samog naziva zakona, onako kako ga je naveo Kovačević, može zaključiti da nije u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine.
Ustav ne spominje nikakvu zamjenu međunarodnih sudija domaćim.
- Ustav BiH kaže da pet godina poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i stupanja na snagu Ustava, odnosno Aneksa 4. Dejtonskog sporazuma, Parlamentarna skupština može odrediti drugačiji način izbora sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, odnosno međunarodnih sudija domaćim sudijama u Ustavnom sudu BiH – ustvrdio je Kovačević tokom rasprave u vezi sa zakonom o Ustavnom sudu BiH koji se jučer ipak našao na dnevnom redu Doma naroda odlukom članova kolegija Doma Dragana Čovića (HDZ) i Nikole Špirića (SNSD) iako je taj zakon povukao iz procedure njegov predlagač, delegat Želimir Nešković iz SDS-a.
U Ustavu ne piše baš onako kako je to rekao Kovačević.
U Ustavu piše da troje sudija Ustavnog suda BiH "bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon konsultacije sa Predsjedništvom", da te sudije "ne mogu biti državljani Bosne i Hercegovine ili bilo koje susjedne države", te da, što je bitno, "Parlamentarna skupština može zakonom predvidjeti drugačiji način izbora troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava". Ne piše "odnosno međunarodnih sudija domaćim sudijama u Ustavnom sudu BiH", kako je to naveo Kovačević.
I predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić ranije je o ovom pitanju istakla da je tačno da je u Ustavu Bosne i Hercegovine predviđeno da Parlamentarna skupština BiH može odrediti drugačiji način izbora međunarodnih sudija, "ali samo drugačiji način izbora, dok o svim drugim pitanjima Parlament BiH ne može odlučivati bez eventualne promjene Ustava BiH".
Dakle, ne piše da idu strane sudije.
Kovačević je ustvrdio i da je zakon, kojeg su uputili prije četiri godine s kolegama iz HDZ-a u parlamentranu proceduru, u skladu sa Ustavom BiH. Tada su ga nazvali "Prijedlog zakona o izboru sudija Ustavnog suda BiH koje je prethodno birao predsjednik Evropskog suda za ljudska prava".
Taj zakon je pak oborila Ustavnopravna komisija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. I on je predviđao odlazak stranih sudija.
I iz Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine su na SNSD-HDZ-ov prijedlog novog načina izbora sudija ukazali da "bitno odstupa od načina kako je to predviđeno Ustavom BiH i Pravilima Ustavnog suda BiH", da reforma Ustavnog suda BiH nije moguća bez izmjene Ustava BiH, i da je zakonom moguće mijenjati samo proceduru izbora međunarodnih sudija, ali ne i prestanak njihovog mandata.
No sada u Ustavnopravnoj komisiji Doma naroda većinu imaju upravo HDZ i SNSD pa se može očekivati da novi / stari zakon kojeg gura SNSD uz podršku HDZ-a ipak prođe ovu komisiju, a ako prođe i Dom naroda za očekivati je da bude zaustavljen u Zastupničkom domu pod uvjetom da Trojka / SDP, NS i NiP), iako partner HDZ-a i SNSD-a u državnoj vlasti, ostane pri trenutnim stavovima.