open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Krajnje zabrinjavajuće
Podić: Požar na deponiji Smiljevići bi izazvao neviđenu ekološku katastrofu
Kada bi došlo do požara na deponiji Smiljevići, to bi imalo nesagledive posljedice za Kanton Sarajevo i bila bi to prava ekološka katastrofa, kaže Podić
AUTOR: J. M.
02.07.2025. u 07:48
get url
text
Na deponiji dnevno završi 500 tona otpada
Na deponiji dnevno završi 500 tona otpada
Kada bi došlo do požara na deponiji Smiljevići, ne smijemo ni da zamislimo kakve bi to katastrofalne posljedice imalo za Kanton Sarajevo, a posebno sa građane općine Novi Grad koji žive pored deponije i koji decenijama, blago rečeno, udišu nesnosan smrad. Bila bi to neviđena ekološka katastrofa.
Kazao je ovo za Faktor Anes Podić, predsjednik Udruženja Eko-akcija. Podić kaže da se požar kakav se dogodio na deponiji Krupačke stijene u Istočnom Sarajevu i koji je za kratko vrijeme zagadio zrak u Kantonu Sarajevo, može desiti bilo gdje, ali da je kod nas osnovni problem uređenja, odnosno neuređenja deponija.

Deponijski gas

- Deponija u Smiljevićima je višedecenijski problem svih vlada KS. Ova deponija jedva zadovoljava jedan dio sanitarnih uvjeta i to tako traje godinama.
Sistem procjednih voda ne funkcioniše, a ništa se ne radi ni kada je riječ o deponijskom gasu koji nastaje prilikom raspadanja odloženog otpada. Taj gas se mora prikupiti i treba se barem spaliti.
Prije 15 godina na deponiji je bilo postrojenje koje je na osnovu tog gasa pravilo električnu energiju, ali i s tim se stalo kada je taj posao preuzelo domaće preduzeće.
Nažalost, građani se guše u smradu i ugroženo im je zdravlje - kaže Podić.
Ovaj problem bi se mogao riješiti, kako navodi Podić, kada bi Vlada KS uložila novac i uredila deponiju po sanitarnim propisima.
- To se, nažalost, ne radi i imamo sporadična ulaganja kada stvari počnu da izmiču kontroli - tvrdi Podić.
Da situacija nije alarmantna uvjeravaju iz KJKP Rad. Kako nam je kazao Mirza Ramić, portparol ovog preduzeća, nova komunalna, odnosno sanitarna ploha trebala bi biti završena do kraja godine.
- Nova ploha prostirat će se na 37.000 kvadratnih metara što će koštati otprilike 3,3 miliona KM. Ploha se gradi na osnovu odobrenog projekta Dopune i korekcije Glavnog projekta HIS Višnjica iz 1998. godine za proširenje prostora za odlaganje otpada - kaže Ramić.

Visoke temperature

Kako ističe, za sada nisu imali pritužbi građana jer se otpad odlaže u skladu sa sanitarnim propisima.
- S obzirom na to da proteklih dana imamo vrlo visoke temperature, jasno je da bilo kakav komad povrća, voća ili  neki drugi ostatak hrane ukoliko se odloži gdje ne treba može dovesti do posljedica.
Na deponiji Smiljevići sve aktivnosti se provode u skladu sa propisima - naveo je Ramić.
Dnevno na ovoj depniji završi 500 tona otpada. Samo u prošlom mjesecu na Smiljevićima je završilo 100 tona kabastog otpada.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.