Pred federalnim zastupnicima 26. februara će se naći stari izvještaji, a možda i imenovanje Upravnog odbora FTV-a.
Je li sada trebamo gledati u zvijezde?
Sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH zakazana je za 26. februar, a u prijedlogu dnevnog reda nalazi se i "davanje saglasnosti na izvještaj Federalnog fonda solidarnosti za 2021. godinu!"? Tu su i drugi stari izvještaji, ali izmjene Krivičnog zakona FBiH nisu vraćene u parlamentarnu proceduru.
- To je ponovo onaj naš apsurd primanja k znanju izvještaja. Na dnevni red dolaze ponovo neki fosili, arhaične informacije od prije dvije-tri godine. Je li sada trebamo gledati u zvijezde, u prošlost, raspravljati o nekim izvještajima od prije tri godine koji nemaju nikakve relevantnosti u kontekstu aktuelnih zbivanja?
Tražili smo i znamo da ima dosta novih informacija, izvještaja spremljeno u Parlamentu, ali se jedostavno ne stavljaju kao tačke dnevnog reda. Zašto je to tako, ne znam, ali mogu pretpostaviti. Sada je proljetna pauza, pa će ljetna, pa ide kolektivni godišnji u augustu. Krivični zakon nije vraćen, nemamo ni zakon o sukobu interesa koji bi riješio dosta toga - govori za Faktor Admir Čavalić, predsjednik Kluba zastupnika Stranke za BiH u Zastupničkom domu FBiH.
Razgovarali smo i sa zastupnicom Jasminom Bišćević Tokić (SDA) koja kaže kako nije isključeno da se na dnevnom redu, u okviru posljednje tačke izbori i imenovanja, nađe prijedlog novog Upravnog odbora Federalne televizije.
- Možda se nađe imenovanje Upravnog odbora u okviru tačke izbori i imenovanja. Petpostavljam da bi mogli staviti to na dnevni red, ali do sada materijale za to nismo dobili. U Parlament nisu vraćene izmjene Krivičnog zakona, imaju neku dilemu. Oni su totalno pogubljeni - govori nam Bišćević Tokić.
Kada je riječ o Upravnom odboru FTV-a, Zajednička radna grupa Komisije za izbor i imenovanje Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamenta FBiH održala je 12. februara sjednicu na kojoj su obavljeni intervjui s kandidatima.
Na konkurs za nove članove Upravnog odbora FTV-a se prijavilo 11 kandidata: Zoran Krešić, Lejla Tikveša, Mirsad Ćatić, Vahid Duraković, Danijela Gogić, Adnan Huskić, Irina Kolak Mandić, Edin Kotlo, Željka Marković Sekulić, Medina Mujić i Izudin Šehović.
Trenutnim članovima Upravnog odbora istekao je mandat prije više od deset godina, a funkciju obavlja jedan član koji je ujedno i predsjedavajući, a kojem je također istekao mandat u 2013. godini.
U Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine opozicija je danima upozoravala na nezakonito raspisivanje konkursa za popunu Upravnog odbora Radio-televizije Federacije.
Ukazivali su kako su "Trojka" i HDZ prekršili zakon i Poslovnik, zaobišli Komisije za informisanje, međutim reakcije institucija poput Tužilaštva je izostala.
Osim toga, među kandidatima se nalazi i izvjesni novinar Zoran Krešić koji je za vraćanje paradržavne tvorevine "Herceg-Bosne". Koji "očekuje od HDZ-ovaca i svih na vlasti da rade na rušenju Federacije i što većem njenom slabljenju".