Prema podacima Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar, 180 onkoloških pacijenata na listi je Federalnog fonda solidarnosti za propisani lijek, kazao je za Faktor prof. dr. Milenko Bevanda, ministar zdravstva Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).
Napominje kako ovo nije podatak za cijeli HNK, nego samo evidencija jedne zdravstvene ustanove u kantonu.
- To je strašan problem, jedno potpuno nepovjerenje i nezadovoljstvo pacijenata spram zdravstvenog sistema. Nije u pitanju samo skupa terapija, nego se radi i o citostaticima minornih cijena - 20, 30, 40, 50 KM kojih trenutno nema - naglašava Bevanda.
Ministar ističe kako je nepoštivanjem odluka, odnosno Zakona o zdravstvenom osiguranje Federacije Bosne i Hercegovine, koji je davno donesen, urušen zdravstveni sistem.
- Kad govorimo o ovoj temi moramo se vratiti na ono što je davno dogovoreno, a to je koliko kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja izdvajaju iz svog budžeta za Fond solidarnosti. Koliko znam kantonalni zavodi poštuju dogovor, a za Zavod HNK znam sigurno da izdvaja 10,2 posto za Fondo solidarnosti. Problem je što Federalna vlada, ni one ranije, a oni ova sada, ne izdvaja onoliko koliko je zakonom propisano. Taj dug je enorman i premašuje milijardu i po KM. Da su sve vlade poštovale odluke, ne bi došlo do ovakve krize u Fondu solidarnosti - navodi Bevanda.
Više je inicijativa koje su upućene u Parlamentu FBiH, a jedna od njih je da kantonalni zavodi iz svojih budžeta prema Fondu solidarnosti uplaćuju 30 posto. Bevanda smatra kako je to nebuloza, jer da je tako, nijedan kantonalni zavod, prema riječima ministra, ne bi mogao funkcionirati.
- Postoji i inicijativa da kantonalni fondovi preuzimaju svoje pacijente sada kada u Fondu solidarnosti nema novca. Mi smo dobili taj upit i razmišljamo šta možemo uraditi? Ogromna je lista čekanja od 180 pacijenata i ona sigurno nije konačna u HNK. U ovom trenutku ne znam tačno koliko bi nam trebalo novca da se ta lista čekanja sanira, no mislim da treba puno više utjecati na Federalnu vladu, jer su njene mogućnosti puno više od kantonalnih fondova jer jedva funkcioniraju u zadanim uvjetima - kaže Bevanda.
Naglašava kako nisu problem samo liste čekanja, nego kompletno zdravstvo u FBiH, koje je, dodaje ministar, u katastrofalnom problemu.
- Sad je pitanje prioriteta, kako ih poredati i šta možemo uraditi. Razgovarao sam sa direktorom Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK - šta se može poduzeti kada je u pitanju lista čekanja onkoloških pacijenata? Brojka od 180 pacijenata je previše, jer se radi o vrlo skupim lijekovima za najeksponiranija maligna oboljenja, kao što su karcinomi dojke, pluća, prostate, debelog crijeva, melanoma. Ponavljam, u ovom trenutku ne znam tačno koliko bi to bilo novca, ali ćemo morati brzo nešto poduzeti, jer se radi o teškim pacijentima koji čekaju lijek. Mislim da je najlogičnije da se izvrši pritisak na Federalnu vladu da ispuni ono što mora ispuniti i što je potpisala davnih dana - zaključio je Bevanda.
Podsjetimo, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZO KS) prošle sedmice odlučio je osigurati dodatnih pet miliona KM do kraja 2024. godine kako bi se umanjile liste čekanja za onkološke pacijente u KS.
Početkom sedmice u odgovoru novinaru Faktora, Senad Čeljo, ministar za socijalnu politiku, zdravstvo, izbjeglice i raseljena lica Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) Goražde, kazao je kako su među prvima odgovorili na ovu problematiku, te da je prva nabavka terapije putem kantonalnog zavoda izvršena 29. aprila ove godine.