open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
U Ministarstvo stigle brojne žalbe
Privatne apoteke na udaru inspekcije; Šahman: Uvijek su se jače doze brufena plaćale, farmaceut ima znanje da odluči
Mora se staviti pod kontrolu upotreba analgetika, antipiretika, antibiotika i antidepresiva. No nisam za ovo što inspekcija u KS trenutno rigorozno radi i što kažnjava apoteke, kaže pomoćnica ministra zdravstva KS u sektoru za zdravstvenu zaštitu
AUTOR: A. S.
13.03.2025. u 20:58
get url
text
Portalu Faktor obratila se vlasnica apoteke (ime i prezime poznato redakciji) u Kantonu Sarajevu navodeći da joj je ovih dana Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS naložila da plati kaznu u visini od 1.000 KM jer je sugrađaninu izdala lijekove brufen (lijek za ublažavanje boli, koji je podjednako učinkovit kod ublažavanja upala i smanjenja povišene tjelesne temperature) i bivacyn (antibakterijski lijek koji sadrži dva antibiotika, neomicin i bacitracin, koji djeluju na veliki broj bakterija koje uzrokuju infekcije).
Kazala je da više ne zna kako postupiti te da su u KS na udaru inspekcije privatne apoteke u odnosu na one koje se nalaze u sastavu JU Apoteke Sarajevo.
Registrovani kao lijek i pomoćno sredstvo 
Prema žalbama koje su stigle u Ministarstvo KS moglo bi se reći da su privatne apoteke više zastupljene u kontroli inspekcijskih organa, potvrdila nam je Bilsena Šahman, pomoćnica ministra zdravstva KS u sektoru za zdravstvenu zaštitu.
- Uglavnom nam se žale apoteke iz privatnog sektora - dodaje Šahman.
Bilsena Šahman
FOTO: FAKTOR
Što se tiče podizanja lijekova, prema riječima pomoćnice ministra, uvijek je pisalo da se mogu izdavati samo na recept. Međutim, to se nije kontrolisalo, pa su ih apotekari, kako kaže, izdavali bez recepta jer se uglavnom radilo o lijekovima koji su se kupovali.
- Ne znači, ako je lijek kome treba recept, da je on na listi i da se ne plaća, puno je lijekova koji moraju imati komercijalni recept. Nekad su bili žuti i bijeli, prvi su išli na listu, drugi su se plaćali. Sad je to privatni recept koji platite. Hoću da kažem da je uvijek bilo tako da ste jače doze brufena, od 600 ili 800 mg, morali plaćati, a onaj od 400 mg niste. Sad imamo jednu prilično stupidnu situaciju, a to je da se ti lijekovi kod nas registruju u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH kao lijek ili kao pomoćno sredstvo. Što su pojedini registrovali brufen kao lijek, odgovor je zato da bi bio na listama. Ranije je brufen bio na listi lijekova u KS, pa se nije plaćao i pisao se masovno. Drugi ga nisu registrovali kao lijek upravo zbog toga da bi se mogao kupiti bez recepta - pojašnjava Šahman.
Sad se, kako kaže, inspekcija dosjetila da radi svoj posao.
- Koliko je dobro, toliko i nije što su uveli rigorozne kontrole, jer će se naši pacijenti snaći na način da će otići u Lukavicu, koja je u entitetu RS, i tamo će kupiti lijek bez problema, ionako nam svi kupci nedjeljom odlaze tamo za sve što im treba - ističe Šahman.
Stati ukraj zloupotrebi lijekova
I pored svega ipak kao farmaceut, kako kaže, ima veliki upitnik nad glavom nakon najnovijeg opasnog TikTok izazova koji se širi školama, gdje se djeca takmiče ko će popiti više paracetamola i duže ostati u bolnici.
- U Evropi je panika zbog tog izazova, tako da se mora stati ukraj zloupotrebi lijekova. Bosanci i Hercegovci skloni su piti puno tableta i kad treba i kad ne treba i puno je zloupotreba. Navest ću primjer antibiotika koji su se kod nas do unazad nekoliko godina kupovali bukvalno bez recepta, što se nikako nije smjelo raditi. Nekoga malo zaboli grlo, on odmah ode po antibiotik. Zato sad imamo infekcije, jer su bakterije postale neosjetljive na antibiotike, a razlog je upravo to što smo ih toliko uzimali, naročito u godinama pandemije koronavirusa. Svi su, trebalo ili ne, pili sumamed i azitromicin. Tako da kao farmaceut mislim da se mora staviti pod kontrolu upotreba analgetika, antipiretika, antibiotika i antidepresiva. No reći ću, nisam za ovo što inspekcija u KS trenutno rigorozno radi i što kažnjava apoteke. Ja sam farmaceut i mislim da i kolega koji radi u apoteci ima dovoljno znanja da uzme anamnezu pacijentu i odluči treba li mu brufen ili ne - zaključila je Šahman.
Zanimalo nas je koliko je u posljednje vrijeme Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS izvršila kontrola privatnih, a koliko apoteka koje se nalaze u sastavu JU Apoteke Sarajevo, te koliko je kazni i zbog čega izrečeno, no odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.