U okviru manifestacije "Dani vakufa u Bosni i Hercegovini", danas je u centru Tuzle svečano otvorena obnovljena Behram-begova, u narodu poznata kao Šarena džamija.
Kuća vjere
Ceremonija otvaranja održana je na Trgu slobode, a nazočili su visoki predstavnici Islamske zajednice u BiH na čelu s reisu-l-ulemom Husein ef. Kavazovićem, predstavnici Generalne direkcije vakufa Republike Turske, premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić s ministrima i brojni zvaničnici.
- Obnovili smo Behram-begovu džamiju, kuću vjere i pobožnosti i predajemo je iskrenim dušama vjerničkim da se u njoj napajaju s izvora čiste vjere Muhamedove. Današnjičovjek čini sve da svoj duhovni temelj zaboravi, da svoj život svede na materijalni svijet, na postojanje bez ikakve svrhe. Tamo gdje nema vjere u Boga vlada ništavilo, gdje nema dobrote, zahvalnosti i milosti, vladaju sila i nasilje - rekao je, između ostalog, reis Husein ef. Kavazović na svečanosti otvaranja.
Dodao je da čovjek nikada nije raspolagao s većim materijalnim mogućnostima, a nikada njegov život nije bio jeftiniji.
- Ono što daje punoću ljudskom životu jesu duhovne vrijednosti vjere i nade, istine i pravde, dobrote i samilosti, bratstva i odgovornosti za druga Božija stvorenja. Ako ne obnovimo naš duhovni život, ovako kako smo obnovili ovu džamiju sve smo bliži bezdanu iz kojeg neće biti povratka. Imamo razloga da budemo zabrinuti, jer je gluhoća za Božiju riječ sve veća i kao da se sve više ne damo dozvati na poziv mujezina i crkvenih zvona - rekao je ef. Kavazović.
Reis IZ u BiH istakao je da gluhoća današnjeg čovjeka postaje zastrašujuća na zlo i patnju koju svjedočimo u svijetu.
- Svakim danom nevine ubijaju bez posljedica. Ubice su postali heroji, njima se šalju oružje i podrška, a žrtvama se uskraćuju hrana i voda. Cijeli svijet kao da postaje Gaza i Ukrajina - rekao je reis Kavazović.
Pomoć iz Turske
Rekonstrukcija ove džamije u Tuzli, rezultat je saradnje između Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH i Generalne direkcije vakufa Republike Turske, na osnovu protokola potpisanog još 2017. godine.
- U Behram-begovoj džamiji se nalaze mnoga kulturna dobra iz ovog vakufa. Uzbuđeni smo što se imamo priliku okupiti s bosanskohercegovačkom braćom i sestrama povodom otvaranja ove džamije. Ponosni smo što možemo predstaviti ovo izuzetno djelo našoj muslimanskoj braći i sestrama u Bosni i Hercegovini - rekao je Erkan Omeroglu, zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije vakufa Turske.
Jedna od najljepših
Šarena džamija se nalazi na blagom uzvišenju u Atik mahali i prvi put se u pisanim izvorima spominje 1548. godine, iako se pretpostavlja da je izgrađena oko 1533. godine. Utemeljitelj objekta nije poznat, ali je početkom 17. stoljeća Behram-beg osnovao svoj vakuf, u okviru kojeg se spominje i obnova Časne džamije, kao i izgradnja medrese. Medresu 1674. godine u svojim spisima prvi put spominje biskup Olovčić.
Džamija, medresa i mekteb uništeni su u velikom požaru koji je zahvatio Tuzlu 1871. godine. Na njenim temeljima, 1888. godine izgrađena je nova građevina u pseudomaurskom stilu, koji objedinjuje tradicijsku arhitekturu s orijentalnim i zapadnim utjecajima. Posebno se izdvaja reljefna i slikana dekoracija, jedna od najljepših u Bosni i Hercegovini.
- Gradnja je počela 2018. godine, a trajala je dugo zbog veoma zahtjevnih radova. Najviše vremena uzelo je unutrašnje oslikavanje. Zbog svog unutrašnjeg oslikavanja ova džamija se zove i Šarena. Aladža džamija u Foči je poznata po svom šarenilu, ali ako možemo reći, ova u Tuzli jedna od najšarenijih i najljepših. Obnova je koštala između 2,5 i tri miliona KM, a sve je finansirala Generalna direkcija vaukua Turske - kaže direktor Vakufske direkcije IZ u BiH Senaid Zaimović.