Snijeg, koji je u ponedjeljak počeo padati u većem dijelu Bosne i Hercegovine, donio je brojne probleme i vozačima i pješacima.
U Sarajevu građani se najviše žale na neočišćene trotoare zbog čega su, kako kažu, primorani hodati cestom kuda se kreću automobili.
Problem su i parkinzi koji ni jutros nisu očišćeni.
- Plaćam redovno parking, a već dva dana zbog ogromnih nanosa snijega nemoguće je parkirati vozilo. Zbog nemara nadležnih kružim oko zgrade i tražim mjesto kako bih negdje ostavio vozilo. Volio bih da nam nadležni iz KJKP Rad kažu kada će i parkinzi doći na red za čišćenje jer im nije mrsko uzeti novac, a to što građani ne mogu iskoristiti svoje parking-mjesto očigledno ih ne zanima previše - kaže M. G. iz Sarajeva.
Mirza Ramić, glasnogovornik preduzeća Rad, kaže kako se čišćenje snijega odvija prema prioritetima.
- Čiste se saobraćajnice koje su uvrštene u zimsko održavanje, a kada se stvore prilike, očistit će se i drugi prostori, ne samo parkinzi, nego i etažni dijelovi na garažama kojima upravlja Rad - navodi Ramić.
Na terenu su, kaže, i danas sva raspoloživa sredstva koja obavljaju zadatke na čišćenju saobraćajnica drugog i dijela trećeg prioriteta.
- To su ceste naslonjene na glavne saobraćajnice kojima se najčešće odvija javni gradski prijevoz. Vjerujemo da će do kraja dana biti prohodne - ističe Ramić i dodaje da je od jutros od sedam sati na terenu 120 radnika koji ručno čiste snijeg te 40 mašina.
Na pitanje, kada će se građani nesmetano moći kretati trotoarima, Ramić odgovara kako sve saobraćajnice pa tako ni trotoari, nisu uvršteni u zimski plan održavanja.
- Postoji zakonska obaveza za fizička i pravna lica da održavaju dio ceste, odnosno trotoara ispred objekta čiji su vlasnici ili korisnici s tim da ne izbacuju snijeg na saobraćajnicu ili na drugo mjesto koje bi ugrožavalo učesnike u saobraćaju - kaže Ramić te dodaje "da bismo trebali biti svjesni činjenice da je snijeg prestao padati tek prethodne noći otprilike u ponoć".
- Ekipe koje rade na ručnom uklanjanju snijega neprestano čiste pješačke prostore, stepeništa, mostove, trotoare, ali morali su se i po nekoliko puta vraćati na prethodno očišćene prostore jer je snijeg neprestano padao. Te svari su realizovane u općinama Centar, Stari Grad i Novo Sarajevo gdje smo zaduženi za ručno održavanje, dok su na području Novog Grada za održavanje pječakih prostora angažirana druga preduzeća. Što se tiče mašinskog održavanja u Novom Gradu, to je realizovano, ali moram istaći da tamo gdje bi mogla proći mašina postoje fizičke barijere u vidu visokih ivičnjaka, saobraćajnih znakova, žardinjera koji onemogućavaju prilaz mjestima na kojima bi mašina za 10 minuta mogla završiti posao, a radnicima je potrebno i po sat vremena da uklone snijeg - kaže Ramić.