Savez samostalnih sindikata (SSS) Bosne i Hercegovine uputio je prvomajski proglas u kojem je, između ostalog, poručeno da poslodavci moraju shvatiti da radnici nisu trošak nego partneri, te da sindikati moraju ostati jedinstveni.
U prvomajskom proglasu upućenom, kako navode, svim ljudima koji žive od svog rada, istaknuto je da je njihova borba "pokazala snagu zajedništva, upornost i odlučnost".
- Nismo se povukli pred pritiscima, nismo šutjeli kad je bilo najteže, izborili smo se za minimalnu plaću od 1.000 KM. Ovo nije milostinja, ovo je rezultat glasne i pravedne borbe za dostojanstven život svih radnika. Ali tu ne stajemo, idemo dalje. Naša misija se nastavlja.
Savez samostalnih sindikata BiH ostaje čvrsto uz svoje članove i neumorno će raditi na tome da se dodatno poboljša ekonomsko-pravni položaj radnika, jer dostojanstvo nije cifra, već temelj svakog pravednog društva - dodaju.
U proglasu se navodi da se bore za svako radno mjesto.
- Svaki izgubljeni posao znači manje sigurnosti, manje dostojanstva i manje nade za naše porodice. Zato zahtijevamo da se svi nivoi vlasti ozbiljno posvete kreiranju politika koje će spriječiti odlazak radnika i radnica iz Bosne i Hercegovine. Ova zemlja mora ponuditi priliku za dostojanstven život, ovdje i sada - piše u proglau kojeg potpisuje Selvedin Šatorović kao predsjednik SSSBiH.
Istaknuto je da poslodavci moraju shvatiti da radnici nisu trošak, nego partneri, te da svojim znanjem, vještinama i trudom svakodnevno osiguravaju profit i razvoj firmi.
- Samo uz poštovanje i pravedne uvjete rada može postojati stabilna ekonomija i zdravo društvo.
Ovaj Prvi maj nas još jednom podsjeća da sindikati moraju ostati jedinstveni. Pokušaji da nas podijele, oslabe i učine nevidljivima moraju naići na snažan i zajednički otpor. Samo složni i solidarni možemo štititi prava radnika i graditi budućnost u kojoj će svaki čovjek od svog rada živjeti dostojanstveno - naglašeno je.
Na ovaj praznik rada poručili su, "jasno i glasno" da "radnik nije potrošna roba, radnik zaslužuje poštovanje, sigurnost i pravednu plaću".