Izmjene i dopune Poslovnika o radu Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, čiji je cilj bio onemogućiti predlaganje neustavnih zakona, nisu usvojene na današnjoj hitnoj sjednici ovog doma.
Protiv su bili delegati iz SNSD-a, HDZ-a, SDS-a i HDZ-a 1990. Za je bilo samo pet delegata iz Kluba bošnjačkog naroda Doma naroda, koji su i tražili današnju hitnu sjednicu, dok je suzdržan bio delegat Zlatko Miletić (Za nove generacije) iz Kluba hrvatskog naroda.

Glasanje na današnjoj sjednici Doma naroda PSBiH
FOTO: BHRT/Screenshot
Hitnu sjednicu je zakazao predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH Kemal Ademović (NiP), koji je predlagač izmjena i dopuna Poslovnika koje su se našle danas na dnevnom redu.
Predloženim izmjenama je predviđeno, između ostalog, da svaki zakon koji bude upućen u parlamentarnu proceduru mora dobiti mišljenje Ustavne komisije Doma naroda i Zakonodavnopravnog sektora Parlamentarne skupštine BiH.
Povod je posljednja sjednica ovog doma kada je na dnevni red, glasovima SDS-a, SNSD-a i HDZ-a, uvršten prijedlog zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine za koji su u Klubu Bošnjaka upozorili da je neustavan. Sjednica je tada, 18. marta, prekinuta pošto su je napustili delegati iz reda bošnjačkog naroda. Zakon o Ustavnom sudu BiH je predložio SDS-ov delegat Želimir Nešković i njime se žele "istjerati" strane sudije iz Ustavnog suda te uvesti etnički način glasanja.
Iz HDZ-a i stranaka iz RS-a su Klub Bošnjaka i danas optužili za blokadu ovog doma. Spominjan je smokvin list pa i prijetnje državi, a otišlo se i dalje od teme.
Nešković je na današnjoj sjednici iznio stav da bi oni danas na hitnim sjednicama oba doma Parlamenta BiH trebali raspravljati o "nelegalnoj odluci CIK-a da SDS-u zabrani učešće na lokalnim izborima". CIK je optužio za udar na Ustav Bosne i Hercegovine.
Dragan Čović, lider HDZ-a i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, kazao je da ne vidi smisla usred mandata mijenjati Poslovnik.
- Imamo dva i po mjeseca blokadu Doma i o tome šutimo. Mi ćemo glasati protiv tako da tema ode iza nas. Trebamo se vratiti redovnoj sjednici - dodao je Čović.
Predsjedavajući Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda Šefik Džaferović (SDA) naglasio je da je ovo način da riješe situaciju "u koju smo dovedeni predlaganjem očigledno neustavnog zakona o Ustavnom sudu BiH".
- Naš odlazak s prošle sjednice nije blokada nego pokušaj da se spriječi udar na BiH jer zastupnici nemaju pravo na sve teme koje se rode u njihovoj glavi da stave na dnevni red. Postoje pravila, a prvo je poštivanje Ustava BiH. Zakon je protiv Ustava, i to bi bilo isto kao kada bi neko predložio zakon o unutrašnjoj organizaciji BiH i predvidio nepostojanje entiteta, kantona, i takav zakon uveo u Parlamentranu skupštinu BiH. Ili kada bi neko predložio zakon o etničkoj zastupljenosti u BiH i izostavio pojam konstitutivnih naroda koji sadrži Ustav BiH. To je jednako teško. Nemojte se igrati elementarnim stvarima na kojima počiva Ustav BiH - kazao je Džaferović.
Delegatkinja Snježana Novaković Bursać (SNSD) stava je da je opasna teza da zastupnici, delegati nemaju pravo nešto predlagati, dok je Nikola Špirić (SNSD), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, kazao da je predmet izmjena Poslovnika "smokvin list da pokrije sramotu i štetu koju je napravio Klub Bošnjaka blokadom".
Na to mu je Džaferović odgovorio da Klub Bošnjaka odluke donosi na osnovu detaljne analize donosimo, i ne treba im smokvin list.
- Svjesni smo šta znači uskratiti kvorum Domu naroda, svjesni da Dom mora funkcionirati i donijet ćemo odluku kad bude trebalo onako kako ćemo se ponašati. I nemojte nam držati predavanje i nuditi savjete jer nam vaši savjeti nisu potrebni. Htjeli smo i obavijestiti domaću i svjetsku javnost šta se dešava i na šta se spremno kad je u pitanju ovaj dom. Znamo da taj zakon (o Ustavnom sudu) ne može proći Zastupnički dom ako bi ne daj Bože prošao ovdje, da će pasti na Ustavnom sudu, ali smo htjeli pokazati šta se sve u stanju predložiti u Domu bez promjene Ustava - dodao je Džaferović.
SNSD neće zaboraviti šta je rekao Čović
SNSD-ov Radovan Kovačević poručio je da su svjesni da Neškovićev zakon o Ustavnom sudu BiH ne bi prošao, te indikativno dodao da neće zaboraviti da je Čović rekao da će Klub Hrvata glasati protiv.
- Ali bez obzira na to, BiH bez zakona o Ustavnom sudu neće imati budućnost. U Bosni i Hercegovini će odluke o građanima i narodima donositi ili državljani RS-a, FBiH, ili Bosne i Hercegovine neće ni biti - ustvrdio je Kovačević.
Delegat Džermal Smajić (SBiH) predložio je Neškoviću da povuče svoj prijedlog zakona iz procedura, kazašvši da je to jednostavno rješenje za nastavak rada Doma naroda.
- A ako bismo išli u krajnosti, i ovaj zakon bio usvjen, ovo bi bio argument da je propao Dejtonski mirovni sporazum. To bi značilo da se vraćamo na prethodno pravno stanje, a to je Republika BiH - dodao je Smajić.
Dženan Đonlagić (DF) u svoj je raspravi poručio SDS-ovom Neškoviću da ako posluša stenogram može shvatiti zašto će njegova politička opcija ostati opozicija jer ta "politika kopiranja SNSD-a znači SDS-u vječitu opoziciju".
- Da vam jedan Nikola Špirić kaže da ste smokvin list, meni koji prvi put sjedim ovdje, na osnovu onoga što je on radio u političkom životu... Ja se ne osjećam kao smokvin list. Treće, bilo je rečeno u raspravi da dva i po mjeseca žele da rade, ali ko biva ne mogu. Posljednja dva i po mjeseca nema nijednog zakona iz Vijeća ministara BiH koji ima evropsku obavezu. Niste u stanju izglasati budžet, redovni budžet. O kakvom poslu vi pričate. Svašta je izgovoreno, ali jedno je sigurno, da će BiH biti, a sve drugo će proći - poručio je Đonlagić.