Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Nikola Špirić obratio se danas u Budimpešti na Konferenciji predsjednika parlamenata Evropske unije (EU), gdje je govorio o aktuelnim problemima u BiH i potrebi za dijalogom unutar zemlje.
Na početku izlaganja Špirić je podsjetio prisutne da dolazi iz BiH, zemlje kojoj je Dejtonski mirovni sporazum prije 30 godina podario mir, saopćeno je iz Kabineta predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH.
- Dolazim iz BiH sa jasnim opredjeljenjem njenih građana i političkih predstavnika za punopravno članstvo u EU i želim da kažem da smo u martu prošle godine dobili "zeleno svijetlo" za otvaranje pregovora sa EU - rekao je Špirić.
On je naveo "nedopustive i apsurdne stvari koje su aktuelne u BiH i tri decenije po okončanju ratnih sukoba".
- I 30 godina poslije Dejtona imamo Ured visokog predstavnika i lice na njenom čelu sa kolonijalnim ovlaštenjima. Imamo neizabranog stranca koji na dan suspenduje Ustav, koji mijenja sistemske zakone. Mijenja Krivični zakon BiH putem kojeg se krivično progoni rukovodstvo jednog entiteta, odnosno predsjednik Republike Srpske, predsjednik Vlade i predsjednik Narodne skupštine, što se smatra ozbiljnom provokacijom i što je nedopustivo u bilo kojoj punopravnoj članici EU - rekao je Špirić.
On je podsjetio da u BiH od Dejtona do danas postoji Ustavni sud BiH koji od devet sudija ima tri stranca, te "da nije dobro što se u toj instituciji kreiraju ustavna rješenja, a ne tumači samo Ustav".
- Dolazim iz zemlje gdje se 30 godina od Dejtona do danas jedan konstitutivni narod, hrvatski narod, bori za punu konstitutivnost naspram izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH - kazao je Špirić.
Na kraju izlaganja Špirić je naglasio da rješenja vidi u dogovoru i dijalogu unutar BiH.
- Sve su ovo otvorena pitanja koja traže dijalog unutar zemlje, a ne rješenja izvan zemlje. Zato vas molim i ovo je danas to mjesto, da ohrabrimo dijalog unutar zemlje za njen siguran evropski put - zaključio je Špirić u obraćanju, saopćeno je.