Koje su aktivnosti pokrenute na realizaciji projekta gasifikacije Unsko-sanskog kantona, pitala je nadležne federalna zastupnica Bisenija Mušedinović (SDA) u okviru zastupničkih pitanja na jednoj od sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Projekat obuhvata tri faze
Predinvesticiona studija gasifikacije Unsko-sanskog kantona urađena je još 2008. godine.
Iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije kažu kako bi prva faza projekta bi mogla biti okončana do kraja 2029. godine ako se prethodno ispuni nekoliko uvjeta.
Navode kako BH-Gas uz podršku ovog ministrstva "redovno prijavljuje projekat na liste koje se odnose na međunarodne, odnosno EU i regionalne razvojne planove", a u raspoloživim okvirima nastoje osigurati i eventualna grant sredstva za ažuriranje postojeće, odnosno izradu projektne dokumentacije.
Dodaje se kako BH Gas u saradnji sa Ministarstvom i Vladom Federacije BiH "provodi aktivnosti na istraživanju, procjeni i realizaciji projekata koji će omogućiti razvoj tržišta i povećanje sigurnosti snabdijevanja prirodnim gasom Federacije BiH".
- Projekat Zapadna interkonekcija BiH i Hrvatska, Lička Jesenica (HR) - Tržac (BiH) - Bosanska Krupa sa odvojcima za Bihać i Veliku Kladušu, predstavlja jedan od tri ključna interkonekcijska projekta BH-Gasa, koji je zbog svog značaja uključen u Okvirnu energetsku strategiju BiH do 2035. godine, Strateški plan i program razvoja energetskog sektora FBH iz 2009. godine, te Program javnih investicija FBiH 2024-2026.
Projekat obuhvata tri faze. Prva faza predstavlja izgradnju gasovoda Tržac Bosanska Krupa sa odvojcima za Bihać i Veliku Kladušu ukupne dužine oko 80 km. Druga faza se odnosi na gasovode Bosanska Krupa - Sanski Most Ključ i Ključ - Bosanski Petrovac ukupne dužine oko 105 km, dok treća faza predstavlja gasovod Pećigrad - Bužim dužine oko 11 km - navode iz Ministarstva energije FBiH.
Pismo namjere još nije potpisano
Pojašnjavaju kako realizacija ovog projekta ima svoju opravdanost, kako sa aspekta potencijalnog tržišta u Unsko-sanskom kantonu koji pokazuje interes za ovaj energent, tako i sa aspekta mogućnosti da se realizacijom I i II faze projekta, dugoročno gledano, ovaj interkonekcijski gasovod poveže sa postojećim gasnim transportnim sistemom BiH i time poveća sigurnost snabdijevanja.
- Također, stvorili bi se uvjeti za korištenje novog izvora energije u zapadnom dijelu BiH, a samim tim i novih tehnologija koje mogu biti primjenjene realizacijom projekta. Sa aspekta potencijalnih izvora prirodnog gasa, realizacijom projekta bi se omogućilo povezivanje sa transportnom mrežom susjedne Hrvatske, što otvara tržište Bosne i Hercegovine za pristup raspoloživim izvorima prirodnog gasa u Evropi, uključujući i gas sa terminala LNG (ukapljeni prirodni plin) Krk.
Prema okvirnom vremenskom planu, sa pretpostavkom blagovremene realizacije dijela projekta u Republici Hrvatskoj i pružanja adekvatne podrške projektu od relevantnih institucija Bosne i Hercegovine i Federacije BiH, prva faza projekta bi mogla biti okončana do kraja 2029. godine - naveli su iz Ministarstva.
Dodaju kako je tokom 2019. godine, BH-Gas u saradnji sa Vladom Unsko-sanskog kantona sačinio prijedlog Pisma namjere o razvoju gasne mreže na području Unsko-sanskog kantona, u kojem je izražena opredijeljenost strana za intenziviranje definisanih potrebnih aktivnosti s ciljem realizacije projekta.
Kažu kako Pismo namjere još nije potpisano, ali da BH-Gas i ovo Ministarstvo "ostaju opredijeljeni realizaciji svih razvojnih infrastrukturnih projekata, koji imaju za cilj širenje transportne gasne mreže, a time i tržišta prirodnog gasa u Federaciji BiH i BiH".