open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Detalji sa ročišta
Tužilaštvo opisalo kako je izvlačen novac, odbrana im osporava nadležnost: Spomenuli Novalića i Orića
AUTOR: A. Saračević
28.12.2024. u 16:13
get url
text
U Sudu Bosne i Hercegovine održano je ročište za određivanje pritvora ministru sigurnosti Nenadu Nešiću, direktoru firme Legend Mladenu Lučiću i direktoru Puteva Republike Srpske Milanu Dakiću koji su uhapšeni u akciji Tunel 2.
Kako je pojasnila tužiteljica Bojana Jolović, ministar sigurnosti i Lučić terete se za krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnog djela, zloupotreba položaja i primanje mita. Dakić se tereti za krivična djela zloupotreba položaja i primanje mita.
Sumnjive tranaskcije
Jolović je i pojasnila da odbrani nisu dostavljeni dokazi jer bi time moglo doći do ugrožavanja istrage u odnosu na druge osumnjičene, ali i da su u prijedlogu detaljno opisani.
Potom je Jolović navodi kako je predmet nastao 2019. godine, kada je SIPA primijetila sumnjive transakcije Esadu Avdiću.
Istragom se došlo do mnoštva fiktivnih poslova povezanih sa Sanjinom Avdićem. Preko njegovih fiktivnih, pravnih lica su se isplaćivala sredstva fizičkim licima. To se sve dešavalo i u FBiH i u RS, što je ona navela kao argument za nadležnost državnog Tužilaštva i Suda.
Proširenjem istrage došli su do velikog broja prvanih lica, pa i preduzeća Romanijaputevi.
- Sa računa Romanijaputeva na različite račune isplaćeno je više od 300.000 KM raznim osobama – pojašnjava tužiteljica.
Ona dodaje da je tada saslušan Sanjin Avidć koji im je pojasnio da mu je direktor Romanijaputeva Mirko Pandurević govorio o tenderu koji je sklopio vrijednosti od dva 2 miliona KM, navodi tužiteljica, te da je potrebno da izvuku 10 posto, kako bi se to predalo Nešiću.
Tužiteljica dalje pojašnjava kako je kontakt osoba bio Mladen Lučić i da je on preuzeo 185.000 KM.
Jolović ističe i kako su u novembru i decembru 2024. godine sprovedene posebne istražne radnje koje su podrazumijevale nadzor telekomunikacija, snimanje prostorija i tajno praćenje.
Ona je spomenula i nekoliko razgovora Pandurevića kojima su ušli u trag. Prvi je sa uposlenicima kojima su davane instrukcije na koji će način svjedočiti.
Tužiteljica je pojasnila da je Pandurević priznao da je od Nešića 2016. godine dobio ultimatum da iz ugovora mora izvući 10 posto. Inače će kasniti uplate. Pojasnila je da su Avdić i Pandurević sve priznali.
- Nešić je sve organizovao preko Lučića, moje je da platim. Nama se novac ne vraća, oni će se između sebe poravnati - citirala je Pandurevićev iskaz.
Pojasnila je i kako je Nešić sve organizovao preko Lučića i njegove firme te da je Lučić dalje nalazio firme preko kojih će izvlačiti novac.
Dodaje da je interesantno da kada je uposlenica Romanijaputeva došla na saslušanje u Tužilaštvo, isti dan su se sastali Lučić i Pandurević.
Lučić se, navela je tužiteljica, tereti da je ova djela počinio u svojstvu pomagača i ističe kako tada nije bio na položaju.
Jolović je pojasnila da je Pandurević godišnje uplaćivao oko 250.000 KM, što na kraju dovodi do cifre od više od milion KM.
Novac je, dodaje, dostavljan direktno u Nešićevu kancelariju, na parking prostoru, kafanama, Jahorini... a sve je, kaže, potvrdio Pandurević.
Istraga protiv Dakića, prema tvrdnjama tužiteljice, otvara se nakon slučajnog nalaza razgovora između Pandurevića i Dakića.
Dakić je, kako dodaje, nastavio sa izvlačenjem novca iz preduzeća samo na drugačiji način.
Potom je pročitala transkript razgovora između njih dvojice u kojem mu Dakić navodi kako će "radi njegovih momaka" umjesto 400 plus PDV poslati 500 plus PDV. Na šta mu je Pandurević odgovorio "ima tu malo tvoje obrade podataka". Odnosno, pojašnjava Jolović faktura je povećana za 100.000 KM.
Dodaje i kako je Dakić u svojstvu direktora Puteva RS-a od Pandurevića primio dar u iznosima od 10, 15 i 20 hiljada KM.
Jolović je obrazložila da se pritvor za osumnjičene traži zbog skrivanja dokaza i utjecaja na svjedoke ili saučesnike. Kaže da je Nešić kao dugogodišnji direktor Puteva RS-a bio u direktnom kontaktu sa uposlenicima te i nadređen, ali je i ministar sigurnosti te može iskoristiti tu poziciju.
Ona je navela i kako će tek biti saslušan veći broj uposlenika Romanijaputeva i Puteva RS-a.
Osporavanje nadležnosti
Odbrane osumnjičenih osporavju i pravosudnu nadležnost Suda za ova djela kao i iskaz jednog od svjedoka Avdića jer se, navode, protiv njega vodi nekoliko postupaka pred Sudom BiH.
- Jedan od svjedoka je neko kome sud ne može pokloniti povjerenje. Izvarao je sve živo po FBiH i BiH – dodala je advokatica ministra sigurnosti Senka Nožica, ali istakla kako on nije u svojim iskazima spomenuo Nešića.
Što se tiče Pandurevića, ona je istakla kako on, kada spoznaje za istragu pravda svoje nezakonite radnje.
- Ima pravo da laže. Pandurević nije naveo niti jedeno ime preko koga je slao novac našem branjeniku – kazala je.
Kako je pojasnila advokatica ministar sigurnosti Senka Nožica, osumnjičenima se stavlja na teret krivično organizovani kriminal te dva krivična djela iz Republike Srpske, a ne krivična djela koja su u okviru nadležnosti Suda BiH.
Komentarisala je potom naročite okolnosti koje je tužiteljica Jolović navela za određivanje pritvora Nešiću.
- Nonsens je da se funkcija dovodi u vezu sa utjecajem na svjedoke. Ministarstvo sigurnosti nema nikakve veze sa preduzećima za puteve – istakla je Nožica.
Ona se potom osvrnula i na ranije prakse za određivanje pritvora ukazavši na primjer Fadila Novalića podsjetivši na argument Tužilaštva da bi on mogao utjecati na svjedoke s obzirom na to da je premijer FBiH, ali spomenuvši i apelaciju Nasera Orića pred Ustavnim sudom BiH.
- Ja sam uvjerena da ono što važi za Nasera Orića, važit će i za Nenada Nešića – zaključila je advokatica.
Odbrana Lučića istakla je da je on tražio da ide na poligraf, ali da je Tužilaštvo BiH to odbilo.
Advokatica Dejana Šućur navela je i kako Lučić ne poriče sastanak sa Pandurevićem.
- Moj branjenik je za ovaj predmet i istragu saznao prije godinu dana. Posao vezan za industrijsku so radio je i prije nego što je Nešić postao direktor Puteva, a radi ga i danas – kazala je dodavši kako je u ovih godinu dana Tužilaštvo moglo da pribavi dokaz da li je pokušao utjecati na svjedoke.
Istakli su i da je dva puta provođena finansijska istraga, jedna protiv Lučića i njegove porodice, druga protiv firme Legened.
Dakićev advokat Petko Budiša, kaže kako Tužilaštvo "nešto sluti i nagađa" te da se to njegovom branjeniku nastoji staviti na teret.
- Ovo preduzeće (Putevi RS-a) iama Nadzorni odbor koji verifikuje sve, a iza njega stoji i Vlada RS-a. Ove tvrdnje ne migu da stoje, niti imamo materijalne dokaze . To što je on na poziciji rukovodioca, ne znači da ima apsolutnu moć – ukazuje Budiša.
Politička meta
Tužiteljica Jolović navela je kako su prigovori odbrane o nadležnosti Tužilaštva i Suda neosnovani te da su krivična djela detaljno opisana u prijedlogu.
Advokatica Nožica potom je istakla kako nije ranije spominjala uzavrlu političku atmosferu.
- Ne doprinosimo još jednoj nezakonitosti ovdje. Ovdje je nadležna Republika Srpska – rekla je.
Potom navodi kako je Nešić "politička meta" te da su Lučić i Dakić kolateralna šteta.
- Pustite ih kući pošaljite nadležnom sudu u Banjoj Luci – zaključila je advokatica.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.