Komunalne takse odnosno takse na isticanje naziva firme u
Federaciji BiH se više neće niti smiju naplaćivati.
Na zahtjev federalnog dopremijera Tonija Kraljevića Ustavni sud FBiH donio je Mišljenje kojim je kantonalnim i općinskim, odnosno gradskim vijećima naloženo da u razumnom roku iz svojih propisa uklone odredbe kojima se propisuje komunalna taksa za istaknutu firmu i utvrđuje obaveza njenog plaćanja. Ovim je riješeno pitanje koje u Federaciji BiH desetljećima predstavlja kamen spoticanja između jedinica lokalnih samouprava i privrednih subjekata.
Konačne i obavezujuće odluke
- U skladu s konačnim i obavezujućim odlukama Ustavnog suda Federacije BiH obaveza plaćanja komunalne naknade na istaknutu firmu nije u skladu sa Ustavom FBiH, te shodno tome, od dana objave ovog Mišljenja u "Službenim novinama Federacije BiH", svi navedeni organi dužni su postupati u skladu sa ovim Mišljenjem.
Ovo se jednako odnosi i na propise koji nisu bili predmet ocjene ustavnosti. Od dana objave Mišljenja u "Službenim novinama FBiH" kantonalne skupštine, gradska i općinska vijeća na području Federacije BiH koje propisuju obavezu plaćanja komunalne naknade za isticanje firme dužni su u razumnom roku iz svojih propisa ukloniti odredbe kojima se propisuje komunalna pristojba/naknada na istaknutu tvrtku i utvrđuje obveza plaćanja komunalne pristojbe/naknade na istaknutu tvrtku.
Također svi organi uprave i sudovi u FBiH, dužni su prilikom odlučivanja o obavezi plaćanja komunalne naknade na istaknutu firmu postupati u skladu s ovim Mišljenjem i ne primjenjivati propis kojim se utvrđuje obaveza plaćanja komunalne naknade na istaknutu firmu - stoji u Mišljenju Ustavnog suda FBiH koje je dostavljeno dopremijeru Kraljeviću, te je danas objavljeno u "Službenim novinama FBiH".
Finansijsko rasterećenje za privrednike
Ukidanje obaveze plaćanja navedene takse predstavlja značajno finansijsko rasterećenje za privrednike u FBiH te dodatno upotpunjuje fiskalnu reformu koju na prijedlog Federalnog ministarstva finansija provodi Vlada Federacije BiH. Naime, zahvaljujući donošenju Zakona o izmjenama i dopunama zakona o doprinosima u FBiH se od 1. jula ove godine nakon gotovo dva desetljeća prvi put smanjuje zbirna stopa doprinosa i to za 13,25 posto.
U kontekstu fiskalne reforme treba spomenuti i kako danas završava javna rasprava o Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH, čime se stvaraju uvjeti za finalizaciju teksta zakona koji će svojom primjenom značajno povećati obuhvat fiskalizacije, odnosno smanjiti sivu ekonomiju u FBiH.