open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Plaćanje direktno i refundiranjem
U KCUS-u obustavili PET/CT pretrage, u Zavodu USK kažu da nemaju problem s tim jer većinu pacijenata šalju u Mostar
To što je KCUS obustavio PET/CT dijagnostičke procedure, nama ništa ne znači, osim da pacijente više nećemo slati u Sarajevo, nego u Mostar, navela je Enese Hrustanović iz Zavoda zdravstvenog osiguranja USK
AUTOR: A. S.
12.03.2025. u 20:28
get url
text
Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) jučer su obavijestili javnost da do daljnjeg obustavljaju PET/CT dijagnostičke procedure, i uputili pacijente u Banju Luku i Mostar uz mogućnost refundiranja troškova za preglede.
S obzirom da iz KCUS-a nisu pojasnili način na koji će pacijenti plaćati dobijenu uslugu te koliko će čekati na refundaciju troškova, za pojašnjenje upitali smo svih pet kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja u Federaciji BiH (Kantona Sarajevo, Unsko-sanski, Zeničko-dobojski, Srednjobosanski i Bosansko-podrinjski kanton Goražde) čiji se pacijenti liječe u KCUS-u.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona (USK), od kojih smo dobili odgovor, kazali su "da oni imaju zaključene ugovore i sa drugim centrima u Federaciji BiH u kojima se može obaviti PET/CT dijagnostika, te da zdravstveni osiguranici sa područja njihovog kantona neće osjetiti nikakve posljedice nepružanja navedene usluge od KCUS-a".
Prema riječima Enese Hrustanović, stručne saradnice za poslove Upravnog odbora i odnose s javnošću, "postoje usluge koje Zavod direktno plaća te one koje se refundiraju pacijentima".
- Ako zdravstveni osiguranik ide regularno, putem komisije, nema potrebe za refundacijom, u tom slučaju Zavod direktno plaća zdravstvenoj ustanovi u kojoj je izvršen pregled, jer je to ugovorena usluga. Ukoliko pacijent ide mimo toga, onda mu se refundiraju troškovi uz određenu papirologiju - kaže Hrustanović.
Na pitanje, koliko zdravstveni osiguranici čekaju na refundaciju, Hrustanović odgovara da sve zavisi od pacijenta do pacijenta.
- Nemamo problem sa refundiranjem troškova, pacijenti, ako je ispoštovana sva procedura, dobiju novac.
Hrustanović dodaje da je u Unsko-sanskom kantonu inače više zdravstvenih osiguranika koji na preglede idu u Mostar, tačnije u Polikliniku Vitalis, koja ima PET/CT aparat, nego u Sarajevo.
- To što je KCUS obustavio PET/CT dijagnostičke procedure, nama ništa ne znači, osim da pacijente više nećemo slati u Sarajevo, nego u Mostar - navela je Hrustanović.
Kako bi osiguranici Kantona Sarajevo ostvarili navedenu uslugu u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi na teritoriji Federacije BiH, neophodno je da se, kako su kazali iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, obrate njima sa zahtjevom za izdavanje saglasnosti, uz koji je potrebno dostaviti sljedeću dokumentaciju: uputnica za bolnicu izdata od strane izabranog doktora porodične medicine u kojoj se navodi zdravstvena ustanova u kojoj će obaviti pretragu na teritoriji Federacije i konzilijarno mišljenje o potrebi usluge, sa prijedlogom da se ista uradi u nekom od regionalnih centara.
- Zahtjev sa navdenom dokumetacijom osiguranici mogu predati lično ili dostaviti putem pošte. Nakon razmatranja dostavljene dokumentacije, Zavod izdaje saglasnot u vidu rješenja, na temelju kojeg će osiguranik obaviti traženu pretragu na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, a to znači da osiguranik neće lično snositi troškove pretrage - pojasnili su iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. 
Dodali su da Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH u okviru svoje djelatnosti u ugovornim zdravstvenim ustanovama iz sredstava Fonda solidanosti finansira uslugu PET/CT pregleda za osigranike do 18. godina života.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.