open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Tako je kako je, kaže direktorica
Zbunjujuće "agencijske vijesti" Hajrije Maksić: Pacijenti (ne) znaju gdje će na PET/CT, KCUS-u su problem javne nabavke
Ono što usmeno znam, Federacija BiH pacijentima do 18 godina refundira troškove dijagnostičkih pretraga na PET/CT aparatu, a starijima odgovarajući kantoni, naglasila je Maksić uz preporuku da to provjerimo kod Federalnog zavoda
AUTOR: A. S.
11.03.2025. u 13:23
get url
text
Prof. dr. Hajrija Maksić
Prof. dr. Hajrija Maksić
FOTO: Damir Hodžić
Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) obavijestili su javnost i pacijente da se dijagnostička procedura PET/CT do daljnjeg neće moći realizovati zbog nedostatka reagensa 18 FDG, koji je neophodan za izvođenje ove pretrage.
Kako su dalje naveli, iako je aparat PET/CT potpuno funkcionalan i spreman za rad, nabavka reagensa trenutno je obustavljena zbog žalbenog postupka koji je u toku u Uredu za razmatranje žalbi (URŽ).
Kako bi pacijentima osigurali kontinuitet u dijagnostici i liječenju, navode dalje da se PET/CT može obaviti u regionalnim medicinskim centrima, uz mogućnost refundiranja troškova uz: potvrdu Klinike KCUS-a da se procedura trenutno ne može obaviti, račun iz ustanove u kojoj je pregled obavljen i nalaz PET/CT pregleda.
Termin "regionalnim" odmah je izazvao zbunjenost kod pacijenata, koji su se javili u redakciju Faktor. Kažu kako im nije jasno zašto ih KCUS šalje u "regionalne centre" ako u BiH Vitalis pruža ovu uslugu. Također, zanimalo ih je ko će i kako pacijente transportovati u "regionalne centre" i ko će im platiti smještaj, hranu kao i eventualnu njegu-pratnju". Na kraju krajeva, zašto KCUS uopće sugerira pacijentima gdje će potražiti uslugu koju oni ne pružaju?!
No vršiteljica dužnosti generalne direktorice KCUS-a prof. dr. Hajriju Maksić kaže "da u saopćenju ne vidi ništa nejasno, da su poslali kratku agencijsku vijest (?!), ali da pacijenti znaju". Pacijenti, a i mediji, očito ne mogu dešifrovati njene "agencijske vijesti", pa zato i postavljaju dodatna pitanja. Dakle, ne znaju. 
- Pacijenti mogu otići u Banju Luku i u Mostar koji imaju PET/CT aparat. Koliko sam informisana, Tuzla nema PET/CT aparat - dodala je Maksić u pojašnjenju Faktoru.
Što se tiče refundiranja troškova, pacijenti će se, kaže Maksić, "morati obratiti fondu i kantonu, zavodima zdravstvenog osiguranja".
- Ono što usmeno znam, Federacija BiH pacijentima do 18 godina refundira troškove dijagnostičkih pretraga na PET/CT aparatu, a starijima odgovarajući kantoni - naglasila je Maksić uz preporuku da to provjerimo kod Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
Direktorica je navela da PET/CT aparat u KCUS-u radi, ali "da je problem sa javnim nabavakama".
- Tako je kako je - dodala je Maksić.
PET/CT je metoda kojom se pomoću radiofarmaka prikazuje funkcionalno stanje tkiva i organa, odnosno metabolička aktivnost ćelija.
To je najosjetljivija molekularna slikovna metoda današnjice, te je standardna metoda u praćenju bolesnika sa različitim tumorima.
PET/CT je naročito koristan za lokalizaciju tumora, procjenu učinka provedene terapije, uznapredovalosti bolesti, detekciju lokalnog recidiva i udaljenih metastaza, a u novije vrijeme ova dijagnostika ima sve veći značaj u preciznijem planiranju radioterapije.
PET i PET/CT dijagnostika se koristi za: detekciju karcinoma, procjenu da li se karcinom proširio po tijelu, procijenu učinkovitosti plana liječenja, kao što je terapija protiv karcinoma, procjenu da li je karcinom recidivirao (da li se vratio).
Također, pdređuje protok krvi u srčani mišić, utvrđuje učinke infarkta miokarda na različitim djelovima srca, identificirat područja srčanog mišića koji će imati koristi od postupaka, kao što angioplastika ili bypass operacije te vrši procijenu abnormalnosti mozga, kao što su tumori, poremećaji pamćenja, napada i drugih poremećaja centralnog nervnog sistema.
comment
prikaži komentare (1)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.