open-navfaktor-logo
Prijava
search
Parlament FBiH
U proceduri zakon o doživotnim naknadama zaslužnim sportistima: Išle bi i preko 3.000 KM, uvjeti da imaju 40 godina...
Za primjenu zakona bi iz budžeta FBiH godišnje trebalo 800.000 KM, predložila je NiP-ova delegatkinja Silva Banović.
AUTOR: Fena
09.11.2024. u 12:05
get url
text
Dom naroda Parlamenta FBiH
Dom naroda Parlamenta FBiH
U Federaciji Bosne i Hercegovine predložen je i već je u parlamentarnoj proceduri zakon o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima.
Najavljen je za dnevni red sjednice Doma naroda Federalnog parlamenta sazvane za 14. novembar. Zasad je u nacrtu, a predložila ga je delegatkinja Silva Banović (NiP).
U obrazloženju je navela da u Federaciji BiH trenutno živi oko 50 vrhunskih sportista kategorisnih kao zaslužni i da se zakon generalno odnosi i na sadašnje državljane Bosne i Hercegovine koji su učešće i rezultate na velikim takmičenjima ostvarili kao reprezentativci bivše Jugoslavije.
Naknade zaslužuju, predlaže Banović, osvajači prvog, drugog i trećeg mjesta na svjetskim prvenstvima, olimpijskim igrama, evropskim prvenstvima i paraolimpijskim igrama.
Mjesečni iznos određivalo bi množenje koeficijenta sa iznosom prosječne plaće u Federaciji BiH. Koeficijenti su gradirani prema osvojenom mjestu. Na primjer, za osvajače prvog mjesta, na olimpijskim igrama, koeficijent bi iznosio 2,2 ako Federalni parlament usvoji ovaj zakon, za šta je neophodna podrška oba doma kao i i za svaku drugi akt zakonske snage.
Prosječna neto plaća u FBiH trenutno iznosi 1.384 KM, što bi dalo mjesečnu naknadu u iznosu od 3.044 KM osvajačima prvog mjesta na olimpijadi.
Razija Mujanović, legendarna košarkašica iz Bosne i Hercegovine, nekadašnja reprezentativka Jugoslavije i poslijeratne Bosne i Hercegovine, izjavila je ovim povodom za Fenu da neki sportisti, nakon završetka karijere, nemaju nikakve prihode, nisu zaposleni, a doprinijeli su promociji države, donijeli medalje, pa bi bilo dobro da imaju osnovne uslove za život. Lično poznaje dosta pojedinaca bez ikakvih primanja.
Smatra da bi donošenje odgovarajućeg zakona na način da pravo na naknade dobiju zaslužni sportisti koji navrše 40 godina i prestanu se aktivno baviti sportom, potaklo mlade da se bore za mjesto u reprezentaciji i počnu osvajati medalje znajući da će jednog dana, po završetku karijere, biti i egzistencijalno osigurani.
U regionu, na primjer u Srbiji, već niz godina zaslužni sportisti mogu aplicirati za novčane mjesečne iznose, napominje Mujanović.
Prema predloženom federalnom zakonu Silve Banović, uvjeti za naknade su upravo da sportisti imaju navršenih 40 godina života te da nisu niti mogu ostvariti penziju; zatim da su državljani Bosne i Hercegovine i da na osnovu sportskih rezultata ne primaju naknade u drugim državama nastalim raspadom Jugoslavije niti u sadašnjoj Bosni i Hercegovini "od bilo kog nivoa administrativnog organizovanja".
Za one koji su bili reprezentativci Jugoslavije bitno je da sad imaju državljanstvo BiH i stalno prebivalište u Federaciji.
Za njegovu primjenu bi iz budžeta Federacije Bosne i Hercegovine godišnje trebalo izdvajati 800.000 KM iz posebnog fonda Federalnog minstarstva kulture i sporta, predložila je Banović.
Zakon ove vrste ima entitet RS, ali pokušaji da naknade zaslužnim sportistima budu propisane na državnom nivou, u okviru Zakona o sportu, ostali su dosad bezuspješni.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.