U zdravstvenom sistemu u Federaciji Bosne i Hercegovine malo toga "štima". Problemi su na svakom koraku, a ispaštaju - pacijenti, vrlo često oni najteži - onkološki.
Redakciji Faktor proteklih dana javilo se nekoliko onkoloških pacijenata, ali i njihovih članova porodica iz Unsko-sanskog i Kantona Sarajevo navodeći probleme sa kojima su se susretali nakon što bi im bila propisana terapija.
- Prošao sam sve procedure pregleda nakon čega mi je ustanovljen karcinom prostate. Na osnovu dijagnoze ljekar-specijalista je propisao terapiju - citostatike ponovo me vraćajući porodičnom ljekaru koji mi je kazao da lijek ne mogu odmah dobiti, nego da trebam sačekati da komisija, koja je pri Zavodu zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona, odobri terapiju nakon čega će me pozvati i kazati kad mogu početi sa uzimanjem lijeka. Na pitanje - kad će to biti, ljekar mi nije znao reći. Ne mogu vjerovati da kroz ovo prolazi bilo koji pacijent, a ne teški bolesnici, poput onkoloških. Karcinom ne čeka, on se svakim danom širi tijelom i ubija nas, dok mi čekamo da se ispoštuju procedure. Nama je svaki dan godina i prijeko potrebno da danas prije nego sutra dobijemo lijek - ispričao nam je pacijent iz Unsko-sanskog kantona (ime i prezime poznato redakciji).
Sa sličnom situacijom suočila se i porodica preminulog pacijenta iz Sarajeva koji je bolovao od karcinoma pluća. Član porodice kaže da je na dan kada je trebao početi sa zračenjem premino, a propisanu terapiju čekao je tri puna mjeseca.
- Nije dovoljno što ih bolest mrcvari, nego još i nakaradni zdravstveni sistem sa "pravilima u procedurama" koji im samo odmažu - rekao nam je član porodice preminulog sugrađanina, dodajući da onkološke pacijente ne ubija bolest nego zdravstveni sistem.
Zašto se pacijentima, barem kada je riječ o onkološkim, odmah ne uključi propisana terapija, zašto se ponovo šalju porodičnom ljekaru, a potom sedmicama čekaju zasjedanje komisija koje odobravaju terapije, pitanja su koja smo postavili zavodima zdravstvenog osiguranja u Unsko-sanskom i Kantonu Sarajevo te Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Upitali smo i koliko se često komisije sastaju kako bi odobrile terapije te zašto javnost ne zna ko su njihovi članovi?
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona kazali su da se Komisija za davanje saglasnosti za liječenje osiguranih lica, koja se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti Federacije BiH iz USK nalazi pri Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, ali zasjeda u Bihaću u prostorijama kantonalnog Zavoda.
- Komisija zasjeda jednom sedmično, a na osnovu zahtjeva koje dostavi Kantonalna bolnica "Dri. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, uz preporuku ljekara specijaliste. Navedena komisija izdaje saglasnost za lijek na godinu dana, a sve ostalo se rješava u Federalnom zavodu. Sama procedura definirana je od strane Federalnog zavoda koji i imenuje Komisiju koju čine tri ljekara specijalista iz Unsko-sanskog kantona - stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz Zavoda zdravstvenog osiguranja USK.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS kazali su da oni nemaju utjecaja jer je ostvarivanje citostatske terapije u nadležnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Iz Federalnog zavoda odgovorili su da su ograničena finansijska sredstva Fonda solidarnosti razlog formiranja evidencionih, odnosno listi čekanja.
Na pitanje - koliko se često komisije sastaju kako bi odobrile terapije i ko su njihovi članovi, iz Federalnog zavoda odgovaraju da se Hemato-onkološke komisije sastaju svaki mjesec i prema raspoloživim sredstvima odobravaju terapiju pacijentima.
Dodaju da su članovi Komisije nadležni ljekari iz kliničkih centara i kantonalnih bolnica.