open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Zloupotreba
Ukoliko vidite dijete koje prosi na ulici, pomozite mu tako što ćete zvati nadležne službe
Ukoliko vidite dijete koje prosi na sarajevskim ulicama da biste mu pomogli i zaštitili ga, trebate prijaviti Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo ili Kantonalnom centru za socijalni rad Sarajevo.
27.01.2020. u 07:58
get url
text

Kako je za Faktor kazao direktor Kantonalnog centra za socijalni rad Samir Suljagić, Mobilni tim Centra reagira po prijavi građana. Osnovni zadatak tig tima jeste prevencija prosjačenja i zaštita djece koja su uključena u život i rad na ulici.

- Prevencija i zaštita djece realizira se kroz više aktivnosti: Odlazak na adresu koja je prijavljena kao mjesto zaticanja djece u prosjačenju, identificiranje i evidentiranje djece, utvrđivanje razloga boravka djece na ulici, utvrđivanje potreba djece i problema sa kojima se suočavaju djeca i njihovi roditelji te stepena ugroženosti života i zdravlja djece i njihove sigurnosti, upoznavanje djece sa rizicima po njihovu sigurnost, život i zdravlje, uspostavljanje kontakata sa roditeljima djece, upoznavanje roditelja sa pravima i uslugama koje mogu ostvariti u okviru sistema socijalne zaštite, te mjerama koje Centar može poduzeti u cilju zaštite djece, informisanje nadležnih općinskih službi socijalne zaštite o činjenici zaticanja djece u skitnji i prosjačenju kako bi u skladu sa svojim nadležnostima poduzele odgovarajuće mjere – pojašnjava Suljagić.

Ističe da službe socijalne zaštite po prijavi Mobilnog tima otvaraju predmet zaštite djece.

-Prvi korak Službe socijalne zaštite je da stručni tim Službe procijeni stepen ugroženosti života i zdravlja djece i uzroke koji su doveli do prosjačenja i skitnje. Ovisno od stepena ugroženosti života i zdravlja djece i uzroka koji su doveli do manifestacije takvog ponašanja, nadležna općinska Služba socijalne zaštite može roditeljima, izreći mjeru Upozorenje zbog propusta u vršenju roditeljskog staranja. Uz izrečenu mjeru obaveza Službe socijalne zaštite je da pruža podršku roditeljima s ciljem otklanjanje uzroka koji su doveli do skitnje i prosjačenja – navodi Suljagić.

Ukoliko se upozorenjem ne postigne očekivani ishod, Služba socijalne zaštite može roditeljima izreći mjeru nadzora nad vršenjem roditeljskog staranja.

-Mjera nadzora se uspostavlja donošenjem Rješenja o nadzoru nad vršenjem roditeljskog staranja. Ukoliko i nakon donošenja Rješenja o nadzoru nad vršenjem roditeljskog staranja i podrške koja se pruža roditeljima na otklanjanju uzroka prosjačenja, djeca nastave sa prosjačenjem, skitnjom i drugim oblicima društveno neprihvatljivog ponašanja, nadležna općinska Služba socijalne zaštite donosi Odluku o izuzimanju djeteta iz porodice na period od 60 dana, a dijete se smješta u hraniteljsku porodicu ili instituciju socijalne zaštite – kazao je direktor.

Ukoliko i nakon poduzimanja ove mjere roditelji i dalje zanemaruju i zapuštaju djecu, Služba socijalne zaštite pokreće postupak prema sudu za oduzimanje prava roditeljima da žive sa djecom ili za oduzimanje roditeljskog staranja.

- Broj izrečeih mjera porodično pravne zaštite u porastu je posljednjih nekoliko godina kao i broj sudskih odluka o oduzimanju prava roditeljima da žive sa djecom i roditeljskog staranja – zaključuje Suljagić.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.