Iako su neki članovi privremenog Upravnog odbora prethodnih dana optimistično najavljivali da će se na jučer održanoj sjednici konačno riješiti pitanje imenovanja generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), to se ipak nije desilo.
Privremeni Upravni odbor dao je novi, ovog puta sedmodnevni rok Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, da riješi pravne situacije u postupku imenovanja generalnog direktora KCUS-a.
- Privremeni Upravni odbor donio je zaključak kojim se traži od Vlade FBiH razrješenje pravne situacije u postupku imenovanja generalnog direktora, odnosno donošenje odluke o davanju prethodne saglasnosti na odluku UO najkasnije do 27. novembra 2024. godine kada će UO ponovo održati sjednicu - navedeno je u saopćenju privremenog UO KCUS-a.
Poražavajuća je činjenica da aktuelna Federalna vlada, prema riječima Jasmine Biščević Tokić, zastupnice u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, mjesecima nije u mogućnosti da iznađe rješenje za KCUS.
- Od nezakonskih smjena, preko neispunjavanja konkursne procedure, u potpunosti su doveli najveći i najjači klinički centar u BiH na put za urušavanje. Od spektakularnog otvaranja kapija, pa do danas Federalna vlada nije ponudila nijedno adekvatno, da ne kažem još uz to zakonsko rješenje, kada je u pitanju KCUS - ističe Biščević Tokić.
KCUS je, kako dalje navodi zastupnica, žila kucavica tercijarne zdravstvene zaštite, ne samo građana KS, već i cijele BiH.
- KCUS treba da bude centar naučno nastavnog istraživanja u cilju poboljšavanja medicinskih usluga i iskoraka u novim tehnologijama i praksama. Međutim, nažalost od dolaska nametnute vlade i smjene uprave, KCUS je postao izvor problema i razlog slabljenja nivoa medicinske zaštite - navodi Biščević Tokić dodajući da je zakon jasan ko treba potpisati prethodnu saglasnost za imenovanje generalnog direktora KCUS-a.
A kada je riječ o zakonskim odredbama, članom 66. stav 3. Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH propisano je da direktora zdravstvene ustanove imenuje Upravni odbor uz prethodnu suglasnost federalnog ministra zdravstva.
Upravni odbor još 28. decembra prošle godine za generalnog direktora imenovao je prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića, no ministar dr. Nediljko Rimac do sada je u dva navrata odbio dati saglasnost da on i preuzme tu dužnost, obrazlažući svoj stav time "da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu".
Za nekoliko dana navršit će se godina od kako najveću zdravstvenu ustanovu u državi vodi privremena uprava.
Podsjetimo, prof. dr. Sebija Izetbegović smijenjena je 27. novembra prošle godine sa pozicije generalne direktorice KCUS-a nakon što je to 30. oktobra pokrenuo Upravni odbor ustanove.
U međuvremenu funkciju vršitelja dužnosti obavljala su dva direktora. Prvo Pilav, kojem je šestomjesečni mandat istekao u petom mjesecu ove godine, a onda ga je 28. maja zamijenila prof. dr. Hajrija Maksić, kojoj je u augustu produžen mandat na još tri mjeseca, a istječe 28. novembra.
Upitali smo Federalnu vladu šta će poduzeti u narednim danima kako bi se riješila agonija oko imenovanja generalnog direktora KCUS-a? Pitanja smo proslijedili pismeno u Ured za odnose s javnošću, gdje nam je rečeno da je upit proslijeđen nadležnima, ali odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili.
Što se tiče ministra Rimca, on je i dalje na postoperativnom liječenju.