Duže od pola godine traje trakavica vezana za imenovanje generalnog direktora Kliničkog centra Univeziteta u Sarajevu.
Nakon sprovedenog javnog konkursa, Upravni odbor KCUS-a na sjednici održanoj 28. decembra prošle godine za novog generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu imenovao je većinom glasova prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića.
Sve do danas, federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac nije dao potrebnu saglasnost za imenovanje Gavrankapetanovića. U fotelji direktora KCUS-a za to vrijeme sjedili su Alen Pilav te sada Hajrija Maksić kao vršioci dužnosti direktora.
Šta za to vrijeme radi Upravni odbor KCUS-a provjerili smo sa jednim od članova, Draganom Stevanovićem.
- Najmanje radimo po pitanju imenovanja generalnog direktora. To se toliko zapetljalo u odnosima s Vladom i aktuelnim ministrom zbog nedavanja prethodne saglasnosti da je sada izuzetno teško ispetljati se iz svega toga.
Opcije su da Vlada da saglasnost umjesto ministra. Koliko će to prolaziti poslije na sudovima, ne znam. Druga je opcija da se poništi konkurs što ne bi bilo opet bez opasnosti da tužilaštva ne budu intervenisala. Treća opcija je da se imenuje sljedeći kandidat sa liste, a što bi onda bilo otvaranje prostora da nas prvorangirani kandidat tuži jer nema nijedan formalni razlog da mu osporimo prvorangirano mjesto. Dakle, koju god opciju izaberemo neće biti bez vjerovatno sudskih i tužilačkih reakcija – pojašnjava nam Stevanović.
Ističe kako je sada sve na Vladi, a ne na njima.
- Naravno, najpoštenija opcija bi bila da konačno ministar uradi svoj posao, a ne bavi se nekim mještarenjima te da da saglasnot za prvorangiranog kandidata jer formalno ispunjava sve uslove. To odgovorno tvrdim. Tu je apsolutno čista situacija. A to što su se sad počeli tražiti neki izgovori je druga priča – govori nam Stevanović.
Za njega je, dodaje, bitnije šta Upravni odbor radi mimo imenovanja generalnog direktora.
- Evo sada se u javnosti priča "za vrijeme Sebije je bilo bolje" te "gore je opći haos" itd. Ja znam da stanje na KCUS-u nije dobro. Nije dobro godinama, decenijama. Ni sada nije dobro. Najlakši način jeste hvaliti se u javnosti i pričati kojekakve gluposti bilo je dobro, ovakvo je, onakvo je. Ali najteži način je sistemski mijenjati stanje i odnose. Kadrova je izuzetno malo, mi se sada borimo na sve strane da zaposlimo što je više moguće ljudi.
Između ostalog, izmolili smo da nam se da saglasnost da zaposlimo 200 medicinskih tehničara. Gore je broj medicinskih tehničara nad brojem bolesničkih kreveta izuzetno mali. Sestre su strašno preopterećene. Naravno, da onda ima propusta. Izborili smo se da dobijemo dodatne specijalizacije. Znate da smo se ranije izborili da dobijemo 50 ljudi, da raspišemo konkurs za gotove specijaliste. I to je veliki problem. Ne možete ni naći sve gotove specijaliste koji vam trebaju. Raspisali smo i raspisujemo sad tendere da nadoknadimo onu najlošiju opremu, koja je najviše amortizirana – ističe Stevanović.
Kaže i kako imaju inkubatore na pedijatriji koji su stari više od 20 godina.
- To je užas. Okrenuli smo točak na drugačiji način oko edukacija, specijalizacija i mentorstava. Tu je bio jedan popriličan haos. Jedan mentor je bio na deset specijalizanata, a s druge strane ostali nisu imali ni po jednog studenta – rekao je.
Također, dodaje on, imaju i veliki problem sa prekovremenim satima.
- Moramo osigurati normalno funkcionisanja te pritisak Sindikata i Zakona da to ne radimo, a nemamo kadrove. Sada smo u pregovorima sa Sindikatom. Imamo za vratom četiri miliona već presuđenih službi prema radnicima prethodnog menadžmenta te tri miliona prijetećih. Pokušavamo da bar ta tri miliona dogovorimo s radnicima da odustanu od tužbi.
Dakle, imate čitav niz problema i mi smo njih svjesni. Ali mi ne izlazimo u javnosti i ne pričamo mi smo najbolji, mi smo sve preokrenuli. Nemoguće je to. Ko je iole realan, on zna da je to nemoguće. Nemoguće je za noć i nemoguće je bez šire društvene podrške koje, nažalost, zbog odnosa u Vladi FBiH nema – mišljenja je on.
Naglašava kako stanje na KCUS-u nije dobro 30 godina te da se stalno usložnjava.
- Niko do sada nije uspio sistemski da riješi taj problem, ni menadžment prije Izetbegović, ni ona, a vjerovatno nećemo uspijeti ni mi pod ovakvim okolnostima. Hoćemo li makar malo nešto popraviti i pokrenuti, vidjet ćemo – nastavio je Stevanović.
Podsjeća i kako je Upravni odbor u privremenom statusu.
- Bio bi korektan odnos Vlade da konačno raspiše konkurs za stalne članove Upravnog odbora. Na tome sad insistiramo te da taj stalni sastav odluči hoće li poništiti konkurs ili će dalje ići u proceduru imenovanja. Do tada je jedina opcija v. d. direktori na šest mjeseci – zaključuje on.
Maksić je mandat kao v. d. direktorice isticao krajem augusta, međutim, Stevanović nam kaže kako je on produžen za još tri mjeseca.