Uposlenici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) podnijeli su prijavu nadležnim organima zbog, kako su naveli, "ozbiljnih nepravilnosti u poslovanju te zdravstvene ustanove".
Prijave su upućene Federalnom ministarstvu zdravstva, Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, v. d. generalne direktorice KCUS-a prof. dr. Hajriji Maksić, predsjedniku privremenog Upravnog odbora KCUS-a prof. dr. Benjaminu Kulovcu, Uredu za reviziju institucija u FBiH, Federalnom ministarstvu finansija i Sindikatu radnika u zdravstvu KS.
Uposlenici su naveli brojne nepravilnosti koje se dešavaju u ovom zdravstvenom centru.
Prije svega, ona se odnosi na realizacija odluka koje su donesene na sjednicama PUO KCUS-a. Naime, postoje osnovane sumnje da se donesene odluke nisu realizovale u skladu sa usvojenim planovima ili čak da nisu implementirane uopće.
Te nepravilnosti, kako se navodi u prijavi, mogu dovesti do daljih problema u organizaciji, radu i poslovanju ustanove, kao i do gubitka povjerenja zaposlenih i javnosti.
Odgovornost rukovodstva za neprovođenje i neizvršavanje odluka, koje je donio privremeni Upravni odbor može ukazivati na nesavjesno poslovanje rukovodstva KCUS-a, pa čak i na moguće pokušaje izbjegavanja odgovornosti ili prikrivanje stvarnih problema u ustanovi.
Ukoliko se utvrdi da rukovodstvo nije sprovodilo odluke u interesu ustanove, odgovorne osobe moraju snositi zakonske posljedice.
Također, postoje osnovane sumnje da se Komisija za sistematizaciju nije redovno sastajala dok su istovremeno vršene preraspodjele zaposlenika unutar KCUS-a koje su omogućile manipulaciju prekovremenim satima, čime se dodatno ugrožava poslovanje ustanove i povećava njen finansijski deficit.
Sistematske nepravilnosti utvrđene su i u obračunu prekovremenih sati, dežurstava i pripravnosti što ima ozbiljne posljedice na finansijsko poslovanje, zdravlje zaposlenih i kvalitet zdravstvenih usluga.
Ključni problemi odnose se na neadekvatnu organizaciju posla, loše planiranje radnog vremena, moguće zloupotrebe budžetskih sredstava i neodgovornost rukovodstva.
U prijavi su navedene i nepravilnosti u radu Centralne popisne komisije i mogućih posljedica po finansijsko poslovanje ustanove, s obzirom na to da je za predsjednika Komisije imenovan interni revizor čime su narušeni principi nezavisnosti revizije, ugrožena transparentnost finansijskog poslovanja i stvoren potencijal za dalje prikrivanje finansijskih problema u KCUS-u.
Kako se dalje navodi u prijavi, posebno je važno ispitati da li članovi Komisije za nadzor obavljaju te poslove u okviru svog redovnog radnog vremena u KCUS-u ili su im dodatno plaćeni mimo njihovih osnovnih radnih obaveza.
Uposlenici KCUS-a pozivaju da se ispita na koji način je imenovana Komisija za pritužbe pacijenata. Naime, postoje indicije da odluka o formiranju Komisije nije donesena u skladu sa važećim zakonskim propisima i internim aktima KCUS-a te da su određene osobe imenovane bez transparentne i legalne procedure.
Ukoliko su Komisija i njeni članovi imenovani na nezakonit način to može ozbiljno ugroziti objektivnost i efikasnost rješavanja pritužbi pacijenata, što može dovesti u prikrivanju problema u radu KCUS-a, uskraćivanja prava pacijenata i dodatnog narušavanja povjerenja u zdravstveni sistem.
Podsjetimo, Sindikat radnika u zdravstvu KS prošle godine pozvao je nadležne organe, Federalno ministarstvo finansija, inspekciju i finansijsku policiju da izvrše nadzor u KCUS-u. Prema riječima Senada Sadikovića, predsjednika Sindikata, odgovr nikada nisu dobili.
- Mi ćemo ova dopis uposlenika KCUS-a proslijediti svim nadležnim institucijama i tražiti da se oglase te insistirati da menadžment u privremeni Upravni odbor zdravstvene ustanove upoznaju sve članove UO sa navodima u prijavi i pokrenu postupci po pitanju preispitivanja ovih navoda - kazao je Sadiković.