open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Na šta se troši novac
Vlada FBiH kliničkim centrima dala 45 miliona KM dok pacijenti umiru čekajući lijek: Hedijama su narušili zdravstvo
Umjesto da je Vlada FBiH tih 45 miliona KM uplatila u Fond solidarnosti i time barem donekle ublažila agoniju onkoloških pacijenata koji čekaju terapije, ona novac uplaćuje kliničkim centrima, ističu neki od onkoloških pacijenata
AUTOR: A. S.
21.05.2025. u 13:02
get url
text
Nedavno je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na račune tri klinička centra, čiji je osnivač Federacija BiH, uplatila ukupno 45 miliona KM.
Na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva po 15 miliona maraka dobili su Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Sveučilišna klinička bolnica Mostar i Univerzitetski klinički centar Tuzla.

Vlada decenijama krši zakon 

I ništa u ovoj odluci ne bi bilo sporno da najteži pacijenti u većem bh. entitetu, onkološki, mjesecima na listama čekanja Federalnog fonda solidarnosti ne čekaju u redu za propisanu terapiju koja im bukvalno znači - život.
Mnogi, nažalost spasonosni lijek i ne dočekaju!
Razlog listi čekanja je nedostatak novca u kasi Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH kojim bi se svima kupio lijek, a što ga nema kriva je vlada (trenutna, ali i prošle) koja decenijama krši zakon koji je sama donijela.
Podsjetimo, u članu 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, koji je donesen 2002. godine, jasno je navedeno da je Vlada svake godine obavezna u Fond solidarnosti, koji je pri Federalnom zavodu, uplatiti isti iznos sredstava koji se prikupi i uplati po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
Tako piše u Zakonu, ali Federalna vlada ne mari za to, pa umjesto više od 200 miliona KM na račun Zavoda, prebaci 77 miliona maraka, koliko je to ove godine učinjeno, a onda pozove kantonalne vlasti, što se kosi sa postojećim zakonskim propisima, da se uključe u finansiranje terapija onkoloških pacijenata.
- Klinički centri po zakonu se finansiraju na način da za svoj rad dobiju novac. Umjesto da je Vlada FBiH tih 45 miliona KM uplatila u Fond solidarnosti i time barem donekle ublažila agoniju onkoloških pacijenata koji čekaju terapije, ona novac uplaćuje kliničkim centrima - ističu neki od onkoloških pacijenata sa kojima smo razgovarali.
Stav mnogih je da je po Zakonu o javnim nabavkama trebalo raspisati javni poziv u federalnom i kantonalnim ministarstvima na način da će svako dobiti onoliko koliko je uradio posla.
- Nisi uradio operacija koliko je trebalo za mjesec dana, platit ćemo ti koliko si uradio. Davanjem hedija bolnicama narušili su sistem zdravstva - kaže poznati sarajevski ljekar, koji nas je zamolio da mu ne objavljujemo ime i prezime jer, kako kaže, u pravilu nakon medijskih istupa ima problema sa ovdašnjim vlastima.
Jasmina Biščević-Tokić
Zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Jasmina Biščević Tokić (SDA) kaže kako Federalno ministarstvo zdravstva uopće ne radi svoj posao te da se nagomilani problemi u zdravstvu svakodnevno mogu vidjeti, ne samo u Sarajevu, nego i u Mostaru, Tuzli...
- Brojna pitanja upućena su Federalnom ministarstvu zdravstva na koja ministar nije mogao dati odgovor. Što se tiče novca koji je podijeljen kliničkim centrima, mislim da se on trebao usmjeriti u Federalni zavod prevashodno za pacijente koji se nalaze na tim "listama smrti" kako ih sve češće zovu - ističe Biščević Tokić.

Bez pomaka u sektoru zdravstva 

Kaže kako za tri godine, koliko je u Parlamentu, nije napravljen nijedan pomak u sektoru zdravstva.
- I tih po 15 miliona KM, koje je vlada preusmjerila na kliničke centre, ne vjerujem da će to poboljšati stanje u kojima se oni nalaze. KCUS nije u stanju drugu godinu imenovati direktora. Sada se postavlja pitanje - koliki je uopće dug te ustanove koji je nekada bio u suficitu, no bojim se da je sada u deficitu.
Da ne spominjem situaciju sa intrahospitalnim infekcijama, listama čekanja za preglede, poput magnetne rezonance, koji se čeka po sedam, mjeseci... Nisam vidjela da se ministar Nediljko Rimac ikada oglasio po tim pitanjima, što je najbolji pokazatelj koliko Federalna vlada i ministar zdravstva žele da rade - naglašava Biščević Tokić.
Fatima Gavrankapetanović- Smailbegović
Delegatkinja u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH prof. dr. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović mišljenja je da nije baš pametno oduzeti od kliničkih centara novac jer i oni, kaže, imaju svoje potrebe i dugove.
- S druge strane, Federalna vlada godinama ne poštuje Zakona i ne uplaćuje u Fond solidarnosti onoliko novca koliko je to predviđeno, odnosno onoliko koliko to rade kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja.
Rezultat toga su liste čekanja onkoloških pacijenata za propisane terapije. I ja sam u Domu naroda predlagala nekolio inicijativa koje nisu usvojene. Sigurna sam da Vlada može naći način kako bi se ukinule liste čekanja onkoloških pacijenata za propisane terapije - kazala je Gavrankapetanović-Smailbegović.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.