open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Nastavlja se agonija oboljelih
Finansijski moćan KS pomogao svojim, na "listi smrti" još 1.049 onkoloških pacijenata; Kratina: Odgovorna je Vlada FBiH
Mi ćemo i u budžetu za 2026. tražiti dodatna sredstva za Fond solidarnosti, ali po onome što je Nikšić prošli put uradio, da je udruženja pacijenata uputio da ostatak novca traže od kantona, vjerujem da je njegov stav i danas isti, kaže zastupnica Kratina
AUTOR: A. S.
20.05.2025. u 07:44
get url
text
Prema posljednjim podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine, na listi čekanja za propisanu terapiju pri Fondu solidarnosti, je 1.049 pacijenata.
To je brojka nakon što su prošle godine Kanton Sarajevo i Bosansko-podrinjski kanton (BPK) Goražde zbrinuli svoje pacijente na način da su njihovi zavodi zdravstvenog osiguranja izdvojili novac za lijekove.
No višegodišnja agonija onkoloških pacijenata iz ostalih kantona nastavljena je. Prepušteni sami sebi i Pomozi.ba, oboljeli svakodnevno biju bitku za život i nadaju se da će se Vlada FBiH smilovati i konačno, nakon više od 20 godina, početi poštovati zakon kojeg je samo donijela, a koji bi riješio pitanje listi čekanja najtežih pacijenata.
Podsjetimo, Federalna vlada je za ovu godinu izdvojila 77 miliona KM za Fond solidarnosti, čime je po ko zna koji put prekršen Član 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, u kojem se navodi da je vlada svake godine obavezna u Fond solidarnosti uplatiti isti iznos sredstava koji se prikupi i uplati po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
To znači da je, Vlada FBiH, prema riječima prim. dr. Fikreta Operte, zamjenika predsjednika Udruženja oboljelih od malignog melanoma u FBiH, u Fond solidarnosti, umjesto 77 trebala uplatiti 250 miliona KM.
- Uz 250 miliona maraka od doprinosa i isto toliko novca, kojeg je vlada trebala uplatiti, svi onkološki pacijenti u Federaciji bili bi zbrinuti čime bi "lista smrti" bila zatvorena. Nažalost, naše institucije ne rade svoj posao, počev od Federalnog parlamenta, preko Vlade, Federalnog ministarstva zdravstva, do Zavoda - ističe Operta.
Prim. dr. Fikret Operta
No Operta krivi i kantonalne vlasti koje su se, kako on kaže, trebale ugledati na KS i BPK, pa pomoći svojim osiguranicima onoliko koliko mogu.
- Pozivam pacijente iz drugih kantona da se organizuju, izađu na ulice, i traže svoje osnovno ljudsko pravo - a to je pravo na liječenje. Kantonalni zavod puni su novca, ali njihove vlasti nemaju empatiju prema pacijentima. Pogledajte samo kako izgledaju njihove zgrade, ulažu u staklene zgrade i namještaj, a puštaju pacijente da umiru na listama čekanja - naglašava Operta.
No kantonalna ministarstva zdravstva i zavodi zdravstvenog osiguranja brane se time da za to nemaju zakonsku osnovu, ali ni sredstva moćnog KS.
Tako kaže i ministrica zdravstva Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) dr. Aida Salčinović prema kojoj ne postoji zakonska osnova na koji način bi kantoni mogli pomoći onkološkim pacijentima.
- Razumijem da i za KS važi isti zakon, ali nije jasno kako su to napravili. Način na koji je KS to uradio, u ZDK to nije moguće provesti. Također, KS ima daleko veći budžet od ZDK - naglašava Salčinović.
Dr. Aida Salčinović
Ministrica dodaje da je za iduću sedmicu (28. maj) u Federalnom ministarstvu zdravstva najavljen okrugli sto na koji su pozvani svi kantonalni ministri zdravstva.
- Puno je otvorenih pitanja, a jedno od njih je i finansiranje terapija onkoloških pacijenata na listama čekanja koje treba hitno riješiti - kaže Salčinović.
Nadu da će liste čekanja biti ukinute, oboljelima je donekle u septembru prošle godine ulila i inicijativa delegata u Federalnom parlamentu kojom je predložena izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenom osiguranju na način da se onkološkim pacijentima, koji se nalaze duže od 30 dana na listi čekanja Fonda solidarnosti, omogući liječenje preko kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja.
Inicijativa se nikada nije našla na dnevnom redu Federalnog parlamenta.
Alma Kratina (DF), zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, kaže kako je postupak finansijski moćnog KS mrvica u brojnim problemima koji su pritisli zdravstvo u FBiH.
Alma Kratina
- To je stalni problem i prošle i ove vlade, ali bih rekla da sada imamo još jedan retrogradni korak nazad, kada je u pitanju Federalno ministarstvo zdravstva, koje ne pokazuje nikakvu namjeru da uvaži bilo koje inicijative koje dolaze od zastupnika i udruženja građana. Mi za to ministarstvo čujemo s vremena na vrijeme i to samo kada je u pitanju imenovanje direktora KCUS-a. Na tom se primjeru može vidjeti ogromna neodgovornost onih koji su na mjestima odlučivanja. Kako Vlada FBiH može dozvoliti da KCUS mjesecima nema riješeno pitanje menadžmenta i čelnog čovjeka. To je najbolji pokazatelj da oni uopće ne vode računa o bolesnim građanima - naglašava Kratina.
Dodaje da nema naznake da će Federacija dobiti novi zakon o zdravstvenom osiguranju.
- Svima nam je jasno da postojeći zakon krije strašne diskriminacije prema građanima i da imamo neujednačenu zdravstvenu zaštitu, s obzirom na to da je ustavna nadležnost, kada su u pitanju zdravstvo i socijalna pitanja, zajednička i za kantone i za Federaciju, i to je taj bezdan u kojem se gubi bilo koje rješenje. Kanton nema nikakvu odgovornost da se pravda ako nema novac, a jasna je stvar da se pitanje centralne nabavke lijekova odavno trebalo rješavati na federalnom nivou, ali kao što se to dešava i u drugim oblastima, građani su ponovo taoci politike koja to ne želi uraditi iz dobro znanih razloga, poput farmaceutskih lobija, ali i drugih stvari - navodi Kratina.
Reforma zdravstva u FBiH riješila bi barem neka pitanja, ali ona, prema riječima Kratine, nije ni započeta.
- Mi ćemo i u budžetu za iduću godinu tražiti dodatna sredstva za Fond solidarnosti, ali po onome što je premijer Nermin Nikšić prošli put uradio, da je udruženja pacijenata uputio da ostatak novca traže od kantona, vjerujem da je njegov stav i danas isti po tom pitanju, iako svjedočimo ogromnim zaduženjima koja su i za nas zastupnike misterija i netransparentna. Nije tajna da su građani prepušteni sami sebi, a zna se i čija je to odgovornost - Federalne vlade - zaključila je Kratina.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.