U Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine vođena je burna rasprava o predloženim dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost (PDV) kojim je predviđeno vraćanje 17 posto PDV-a punoljetnim državljanima BiH koji prvi put kupuju nekretninu za stanovanje.
Predložili su to predstavnici klubova stranaka koje čine većinu u Parlamentarnoj skupštini BiH, izuzev HDZ-a.
Na ovaj prijedlog je nadležna parlamentarna komisija usvojila šest amandmana, a tokom rasprave stavove su iznosili i zastupnici SDA na koje je reagirala Sanja Vulić, predsjedavajuća Kluba SNSD-a, iznoseći i uvrede.
- Mi smo i u prvom čitanju rekli da je ideja dobra. Imali smo dilema. Amandmanima su precizirane određene stvari, poboljšan tekst zakona, ali ostala su neka pitanja nejasna i nerazjašnjenja, pa bih volio da ih pojasni ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić (SNSD). Da li se omogućuje povrat PDV-a i osobama koje same grade stambeni objekat, hoće li doći do povećanja cijena novih stanova, kako spriječiti da ovu pogodnost ne dobiju i oni koji su vlasnici više stambenih jedinica koje nisu kupili nego dobili nasljeđivanjem, poklonom, da li svi iz iste kućne liste imaju to pravo jer ima sinova ili kćeri koji su sada maloljetni pa će se odvojiti - pitao je Šerif Špago, predsjedavajući Kluba SDA.
On je predložio i zaključke da Zastupnički dom pozove vlasti entiteta i Brčko distrikta da ukinu porez na promet nekretnina pri prvom rješavanju stambenog pitanja te da u budžetima planiraju novac za subvenciju kupovine ili izgradnju prvog stambenog objekta, a koji ne koriste pravo za povrat PDV-a.
Zastupnik SDA Safet Kešo istakao je da nije riješena suština zakona koji je diskriminirajući, posebno za ljude koji se opredijele na kupovinu polovnih stanova.
- Ako želimo cjelovit pristup, on je morao biti putem predlaganja novog zakona - dodao je Kešo, kazavši da će samo graditelji biti jedina sigurna kategorija koja će trljati ruke.
Oštro je reagirala Sanja Vulić.
- Govorimo o ljudima, a nemamo iste vrijednosti, govorite o moralu i dobrim namjerama, a govorite suprotno tome. Imate populističke ideje, očito vam fali medijskog prostora. Sve sugestije i amandmani su prihvaćeni na komisiji. Ne znam šta više hoćete, nemojte nam ispirati mozak kako nismo nešto dobro uradili. Nemojte o lažnim moralima, vi ste apsolutni glumac po tom pitanju - rekla je Vulić.
Kešo joj je odgovorio da gorčina i žestina kojom izlaže objašnjava zašto se zakon šest mjeseci motao po ladicama Uprave za indirektno oporezivanje BiH i pod dirigentskom palicom čelnika UIO Zorana Tegeltije, stranačkog kolege Sanje Vulić.
- To samo pojačava sumnju da stvarna namjera nije bila da se rješavaju stambeni problemi mladih i drugih kategorija nego da se napune džepovi onih koji grade. Kakvo je licemjerstvo iznijeti politički stav u kojem kažem da imamo pravo ući u ozbiljnu priču u Parlamentu u pripremi zakona - dodao je Kešo.
- Ne znam zašto SNSD ovako nastupa. Imate većinu, proći će zakon - prokomentirao je Špago.
No Vulić je nastavila pa je između ostalog poručila da im se ne suflira na koji će način Klub SNSD-a raditi i komunicirati.
- To je naše pravo, obrazac ponašanja i dogovora našeg kluba. Da li ćemo biti nepristojni, ovakvi, onakvi, u skladu s poslovnikom i etničkim normama ili ne, to je isključivo stvar našeg stava i dogovora - rekla je Vulić pa "prešla" na teren izbora.
- Da ste bili dosljedni, nikad ne biste skliznuli s političke scene. Kao što nije SNSD - kazala je Vulić.
Kešo je odgovorio da bi rado porazgovarao i o izborima, i da je SDA pobjednik izbora.
Raspravu je u jednom monetu prekinuo Denis Zvizdić, predsjedavajući Zastupničkog doma.
A na pitanja je odgovorio i ministar Srđan Amidžić poručivši da već postoji rast cijena stanova i da investitori nemaju problem s prodajom.
Rekao je da se ne odnosi samo na mlade bračne parove već i na one u zrelim godinama kojima je ovo možda prilika da penziju ne dočekaju kao podstanari.
- Kuće su obuhvaćene. Novac od povrata ne ide investitoru već direktno kupcu. Sinovi i kćeri nek se slobodno žene i udaju. Ako nisu koristili pravo, bez obzira na to što su živjeli u zajedničkom domaćinstvu, mogu da ga koriste - dodao je Amidžić.