Narodna skupština RS-a završila je večeras raspravu o nacrtu novog Ustava RS-a, u kojem je niz radikalnih i anitustavnih odredbi. U nastavku današnje posebne sjednice slijedi rasprava o Prijedlogu zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS-a – po hitnom postupku, na prijedlog predsjednika RS-a.
Nakon toga uslijedit će glasanje za oba dokumenta.
Prijedlog da se pristupi donošenju novog ustava podnijeli su predsjednik RS-a i Vlada RS-a. Predstavnici vlasti u RS-u i vladajuće većine su u više navrata ocijenili da je ovo "historijski trenutak" i "novo poglavlje za RS", te pozivali na hrabrost zastupnika u NSRS-u.
Predviđeno je da, nakon eventualnog usvajanja nacrta, uslijedi javna rasprava, koja može trajati do šest mjeseci, dok će za prijedlog Ustava RS-a biti potrebna dvotrećinska većina od 55 zastupnika, a vladajuća koalicija trenutno ima 54 "ruke".
- RS je država srpskog naroda i svih naroda i građana koji u njoj žive – navodi se u tekstu novog Ustava RS-a.
Izlazak iz sporazuma na nivou BiH
Novim ustavom je predviđeno da RS "suvereno odlučuje o svojim ovlaštenjima i ima pravo da slobodnom voljom može izaći iz sporazuma na nivou Bosne i Hercegovine". Definisano je da RS samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije, te da joj pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti osim onih koji su članom 3. Ustava BiH izričito predviđene kao nadležnosti institucija BiH.
- Sporazum o promjeni granične linije između RS-a i Federacije BiH može se potvrditi referendumom – navodi se u jednoj od odredbi.
Nadalje, utvrđuje se ništavnost brojnih zakona i nadležnosti usvojenih na nivou BiH.
- Zakoni koji nisu u isključivoj nadležnosti BiH ili koji nisu proistekli iz sporazuma entiteta ne proizvode pravno dejstvo u RS-u – navedeno je.
Također, propisano je da će se zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH primjenjivati na teritoriji RS-a tek nakon što ih potvrdi Narodna skupština ovog entiteta.
Propisuje se i formiranje vojske RS-a, čiji bi vrhovni komandant bio predsjednik RS-a, te brisanje odredbi o Vijeću naroda, potpredsjednicima RS-a i sastavu Vlade iz reda konstitutivnih naroda.
Predviđa se i osnivanje visokog sudskog i tužilačkog vijeća RS-a kao nezavisne institucije.
Pravo na samoopredjeljenje
Članom 9 je propisano da RS "ima pravo na samoopredjeljenje", te da može "uspostavljati specijalne paralelne veze, udruživati se u složene državne zajednice federalnog ili konfederalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država".
Kao službeni jezici navode se "srpski, te jezici bošnjačkog i hrvatskog naroda".
Propisano je i da RS može proglasiti vojnu neutralnost ili odlučivati o vojnom savezu sa drugim državama.
Opozicija je tokom današnje rasprave kritikovala današnju sjednicu i nacrt Ustava RS-a, a njihova izlaganja bila su najviše usmjerena ka tome da vlast u RS-u ulazi u avanturu i političku krizu, a sve sa ciljem zaštite samo jednog čovjeka- predsjednika RS-a Milorada Dodika, da RS za ovaj potez nema podršku ni na unutrašnjem ni na međunarodnom planu, kao i da se ovakvim tekstom krši Dejtonski sporazum.
Posebno su kritikovali činjenicu da su sam tekst nacrta zvanično dobili tek uoči početka današnjeg zasjedanja.