Kontrolori letenja bi mogli u štrajk zbog teške finansijske situacije u koju su dovedeni, a zbog duga RS-a prema slovenačkoj firmi Viaduct. Naime, račun Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (
BHANSA) je blokiran, a uprava nema dovoljno sredstava da isplati pune plaće radnicima, te je prijedlog uprave bi da se plaće za mart umanje za 50 posto, na što sindikat nije pristao.
Kompromis je postignut da to zbog vjerskih praznika bude za mart i april 20 posto. Međutim, još se ništa ne zna.
Sindikat: Nećemo prihvatiti smanjenje osnovice
Zoran Mikulić, predsjednik Upravnog odbora Sindikata radnika
BHANSA-e, za Faktor je kazao da im je Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, rekao da je država dužna da njih finansira i da su oni pronašli način kako to da učine i da će on to prezentirati na narednoj sjednici Vijeća ministara BiH.
- Što se tiče umanjenja, ne mogu vam reći koliko je to u ovom trenutku, jer još nismo primili plaću, nemamo uplate iz banke da bismo rekli koliko je to. Da li je osnovica plaće smanjena 20 posto ili je odmah smanjen cijeli iznos od 60 posto, te informacije ne možemo dati još. Danas (jučer, op. a.) je posljednji dan za isplatu plaće. Čekamo tu potvrdu, a i vjerovatno uprava čeka neke pozitivne informacije - kazao je Mikulić za Faktor.
Na upit šta u slučaju da plaće budu umanjene za 60 posto, Mikulić kaže da razmišljaju o svom mogućim modalitetima, od građanskog neposluha do štrajka.
- To sve sad dobro treba prodiskutovati i sa Upravim i sa ostalim zainteresovanim. Proces rada ne može trpiti, ali ni ljudi ne mogu dolaziti na posao sa toliko umanjenim plaćama i raditi tako odgovoran posao pod stresom - ističe Mikulić.
Naglašava da su sve opcije na stolu i da o svemu razmišljaju, ali se nadaju da će se sve ovo rješiti u narednih nekoliko dana.
Malnar: Ako ostanemo bez plaća, to je kao da ribi kažete da pliva po asfaltu
Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja, za Faktor ističe da su reprezentativni sindikati bili prisutni na sastanku uprave BHANSA-e i da im je predočeno stanje i koliko novca ima i da je on dostatan za dvije pune plaće.
- Ono što je bio njihov prijedlog je da za te dvije plaće umanje isplatu za 50 posto. Prijedlog sindikata je bio da zbog bajramskih praznika, a što i zbog Uksrsa i Vaskrsa, koji su nadolazeći praznici, taj iznos ne bude 50 posto, nego neko kompromisno rješenje, što ne remeti finansijsku konstrukciju firme u njihovom planu, na koji mi kao sindikati nikako ne možemo utjecati. I tako je u dopisu direktora BHANSA-e rečeno da će ova plaća za mart biti umanjena za 20 posto, uz nadu da neće doći do 60 posto umanjenja - objasnio je Malnar.
Kaže da su dobili informaciju nakon sastanka sa zamjenikom ministra
Muhamedom Hasanovićem da je informacija novinarke BNTV da se pronašlo rješenje, da se neće dovoditi u pitanje opstojnost BHANSA-e, nego da će se iz nekih tekućih rezervi Vijeća ministara BiH na mjesečnom nivou uplaćivati iznos BHANSA-i za njenu funkcionalnost dok se ne rješi situacija.
- Ako se to ne desi, imat ćemo situaciju da će
uposlenici BHANSA-e imati najmanja primanja u trenutku kad se desi umanjenje za tih 60 posto, doći ćemo u situaciju da nam primanja budu manja od 1.000 KM, a imamo jako veliki broj kolega, među kojima sam i ja, kada nam se odbije 60 posto, nećemo imati dovoljno novca da platimo dugovanja prema bankama, a kamoli za režije i hranu. Smatramo da svi zaposlenici BHANSA-e dolaze u situaciju da će biti u jednom neprirodnom stresu, koji je neprirodan kao da ribu izvadite iz vode i bacite je na asfalt i kažete joj "plivaj" i onda se jadna treba snaći - kazao je Malnar.
Dodao je i kako je planiran rebalans finansijskog plana od 1. jula te smanjenje osnovice plaće za 40 posto, koje bi ostalo na snazi dok se dug ne otplati.
- To je nešto što mi, reprezentativni sindikati, nećemo prihvatiti. Smanjenje osnovice ne smije da se desi - poručio je odlučno Malnar.
Milionski dug zbog propalog projekta na Vrbasu
Slovenačka firma Viaduct pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade RS-a za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viaduct raste 18.000 KM, a već sada je veći od 110 miliona KM. Problem je nastao kada Vlada RS-a nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.
Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada RS-a bezuvjetno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović, tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.