Nema kraja agoniji onkoloških pacijenata u Federaciji Bosne i Hercegovini.
Primjer je i slučaj 54-godišnje Zejfe Sarajlić Vildić iz Kalesije, obolje od multipli mijeloma, koja od 2017. godine, na preporuku ljekara, koristi lijek thalidomid.
No kako thalidomid nije registriran na području Bosne i Hercegovine i samim tim ne nalazi se na listi lijekova Federalnog fonda solidarnosti, Zejfa je sve ove godine primorana da terapiju koja joj, kako nam reče, znači život, nabavlja iz inostranstva.
Do sada se snalazila na razne načine. Prvu godinu i po dana lijek je, kaže, nabavljala nacrno po BiH, a onda joj ga je žena iz Brčkog kupovala u apoteci u Austriji.
- Tokom pandemije koronavirusa slala mi je na razne načine lijek, pa i po kamionima koji su vozili u Bosnu. Međutim, jedan dan mi je poslala poruku da su joj u apoteci zabranili da kupi lijek. Morala sama naći nekoga drugog. Na svu sreću došla sam do sestre od komšije, koja živi u Austriji, a koja mi je unazad tri godine kupovala i slala lijek putem pošte - priča Sarajlić Vildić.
Kutija lijeka, koja Zejfi može trajati mjesec dana, u Austriji košta 600 eura. Ovih dana lijek je trebao stići iz Austrije, ali su Zejfu iz Uprave za indirektno oporezivanje iz Sarajeva obavijestili da je pošiljka stopirana, uz obrazloženje u kojem između ostalog stoji "da uvoz lijekova ne mogu vršiti fizička lica".
- Roba koja se nalazi u pošiljci svrstava se u tarifni broj 9018 Carinske tarife BiH, za čiji je uvoz, prema objedinjenom spisku roba koje podliježu kontroli nadležnih inspekcijskih organa, neophodno pribaviti dozvolu za uvoz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Shodno članu 38. Uputstva o carinskom postupku u poštanskom prometu pozivamo vas da u roku od osam dana podnesete Carinskom referatu Pošta Sarajevo dokaze o ispunjavanju uvjeta za uvoz lijekova - navodi se, između ostalog, u pozivu Uprave za indirektno oporezivanje, Regionalni centar Sarajevo koji je upućen Sarajlić Vildić.

Šta su iz Uprave za indirektno oporezivanje odgovorili pacijentici
FOTO: FAKTOR
Zejfa kaže da već mjesec dana čeka lijek te da je i jučer zvala carinu u Sarajevu, ali da joj je carinik odgovorio da lijek ne može dobiti.
- Ponudila sam se da donesem svu potrebnu medicinsku dokumentaciju od ljekara na kojoj se jasno vidi moja dijagnoza da mi je nadležni ljekar propisano lijek, međutim, on kaže da lijek ne mogu dobiti i da će biti vraćen u Austriju. Ne znam više šta da radim i kome da se obratim da mi pomogne. Dosta mi je bolesti, a država, umjesto da pomogne, ona nas ubija - govori Zejfa kroz plač.
Šta kažu u zavodu i ministarstvu
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH kažu kako je stavljanje lijeka na listu Fonda solidarnosti u nadležnosti Federalnog ministarstva zdravstva koje onda to predlaže Vladi FBiH.
- Što se tiče prometovanja lijekovima, to po zakonu mogu raditi samo ovlaštene veledrogerije. Znamo da se naši ljudi, jer su primorani, snalaze na razne načine dobavljajući lijekove iz inozemstva, jer ih nema na listama - kazali su kratko iz Federalnog zavoda.
Na pitanje, šta Zejfa Sarajlić Vildić može uraditi kako bi joj lijek, koji joj znači život, bio dostupan, iz Federalnog ministarstva zdravstva odgovorili su da se pacijentica sa zahtjevom treba obratiti jednom od veleprometnika lijekova na veliko u BiH.
- Veleprometnik će se onda, ako je na teritoriji FBiH, obratiti Federalnom ministarstvu zdravstva sa zahtjevom za uvoz lijeka bez odobrenja za liječenje pojedinačnog pacijenta. Potom će Federalno ministarstvo zdravstva izdati rješenje za uvoz lijeka veleprometniku, a on će ga onda isporučiti apoteci. Što se tiče veleprometnika lijekovima u BiH, njihov spisak nalazi se na zvaničnoj stranici Agencije za lijekove i medicinska saredstva BiH - pojasnila je Sanja Čustović, pomoćnica ministra za farmaciju i hemikalije u Federalnom ministarstvu zdravstva.