Kritiku ovog filma, u okviru rubrike "Nedjeljna kritika", prvi je objavio zaposlenik Radija BiH i filmski kritičar Mirza Skenderagić, i to na zvaničnoj stranici ovoga javnog servisa, koja je potom ubrzo skinuta sa stranice BHRT-a, bez ikakvog pojašnjenja za publiku.
"Televizijski film bez ideje i autorstva" glasio je naslov njegove kritike kojom je dosta negativno ocijenio novi Žalicin film, konstatirajući da nije u rangu njegovih ranijih uradaka, zbog čega se po njegovom mišljenju, radi o dosta neuspješnom filmskom ostvarenju.
Dio obrisanog teksta sa portala BHRT-a
"Nestanak" kritike za sobom je povukao niz rasprava na društvenim mrežama, uglavnom na Twitteru. Na svom Facebook profilu, tim povodom, oglasio se i profesor sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Vahidin Preljević.
- SLUČAJ BABA. Kultura u kojoj se zabranjuje estetska - u ovom slučaju filmska - kritika osuđena je na propast, barem u ovom obliku. Utemeljena kritika, a o takvoj je ovdje riječ, motor je progresa, to bismo trebali znati još od prosvjetiteljstva. I njena ključna sfera je upravo estetska, u kojoj ne mogu postojati konačni sudovi. Zato je ona uvijek bila predvorje i eksperimentalno polje svakog društva koje stremi slobodi.
Ova afera s kritikom novog Žaličinog filma, međutim, pokazuje dvije stvari: da kritika, ona istinska, stručna i slobodna, u potencijalu i dalje postoji. To je dobra vijest. Drugo je to što je ovim skandalom potpuno ogoljen mehanizam samodopadne kulturne elite, ogrezle u nedostatku talenta, lijenosti, sujetama bez pokrića i manipulaciji moći. Nevjerovatna je (mada, kad se bolje pogleda, sasvim logična) bizarnost da se navodno liberalna filmsko-kulturnjačka elita pokazuje kao znatno manje tolerantna nego čak i politička, čija je kultura kritike već katastrofalna, te da iz tog miljea nema sad nikakvih peticija niti makar jednog glasa protesta protiv totalitarne žudnje da se ušutka jedan mladi i nadareni kritičar- napisao je profesor Preljević.
Profesor Preljević je među rijetkima koji se javno oglasio u vezi sa brisanjem kritike Žalicinog filma sa web stranice BHRT-a. Sarajevski, ali i umjetnici širom BiH šute, kao i akademska i medijska zajednica.
Onaj ko je naložio da se skine filmska kritika Mirze Skenderagića sa stranice BHRT-a, više je tako naštetio Pjeru Žalici i njegovom filmu nego sam tekst kritike...
— Amer Obradovic (@Americhhi) August 20, 2020
Na BHRT u manje od dva mjeseca odvijaju sa dva cenzorska skandala. Prvo su urednik Miralem Ovčina i novinar Mirza Skenderagić završili na ribanju zbog Izvještaja @SrebrenicaMC o negiranju Genocida. Sada je izbrisana kritika filma Pjera Žalice iz pera istog novinara.
— Kenan Efendić (@kenan_ef) August 20, 2020
Negativna kritika filma Pjera Žalice iz pera Mirze Skenderagića izbrisana je sa stranice BHRT, prije četiri dana. Kulturna elita šuti. Zahvaljujući Googlu tekst je dostupan. Link radi na telefonima. https://t.co/dyY3do9Lat pic.twitter.com/cJMcr1d2sk
— Kenan Efendić (@kenan_ef) August 20, 2020
Google je to nachacheirao, tako da https://t.co/og8SavY4tt
— Salko Bijedić (@Salko_Bijedic) August 20, 2020
Cenzurisana kritika novog filma Pjera Žalice. Tekst je sklonjen s portala BHRT-a. https://t.co/k0F07CGupm
— Adis Karadza (@AdisKaradza) August 21, 2020