Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH (NUBBiH) zatvorena je više od mjesec dana za javnost, a to znači da se u Bosni i Hercegovini ne može izdati niti jedan novi časopis / serijska publikacija (novi naslovi časopisa, novina, svih publikacija koje izlaze u serijama, op. a.), da se u Federaciji BiH ne može izdati niti jedna knjiga, monografija, naučni rad, uskoro vjerovatno ni u čitavoj BiH. Pa i da studenti ne mogu dobiti nove knjige, da docenti ne mogu napredovati (na svim univerzitetima u BiH, op. a).
Ipak, situacija, kada je u pitanju ISBN broj, u Republici Srpskoj je nešto drugačija, a to su za Faktor potvrdili iz NUBBiH-a.
- Imamo autore i izdavače iz RS-a koji se jave i traže od nas CIP zapis (program izrade skraćenih kataloških zapisa za publikacije u pripremi za štampu, op. a.) i ISBN broj (međunarodni sistem brojčanog označavanja publikacija, op. a.). Dakle, obrate nam se sa zahtjevom, ali sada trenutno ni njima ne izdajemo. Međutim, oni imaju svoj ISBN centar koji su dobili nekim lobiranjem, a uglavnom mi izdajemo za cijelu teritoriju BiH - pojasnio je Aldin Huskić, predsjednik Vijeća uposlenika NUBBiH-a.
Pojašnjava da su iz RS-a na "neki način" iz Londona dobili ISBN.
- Pokušali su i ISSN (Međunarodni standardni broj serijske publikacije, op. a.), ali nisu mogli. Oni opstruiraju na svaki mogući način, rušitelji državnih institucija, kao sto su je palili 1992, tako je danas na ovaj način uništavaju - pojašnjava Huskić.
Na pitanje da li izdavači iz Federacije BiH mogu sada, dok je NUBBiH zatvorena, knjige izdavati u RS-u, odgovara negativno.
- Ne mogu. Izdavači bi svoje firme trebali prebaciti u RS. Bitno je napomenuti da Brčko distrikt kod nas uzima ISBN brojeve - ističe Huskić.
No upravo ovaj podatak da su u RS-u oformili svoj IBSN centar objašnjava ignorantski odnos njihovih ministara u Vijeću ministarstva koje bi trebalo riješiti nagomilane probleme NUBBiH-a, a između ostalog - pravni status, imenovanje direktora i upravnog odbora. Jer knjige u RS-u se mogu izdavati, a koliko im je važno nacionalno blago koje čuva NUBBiH, pokazali su u ratu kada su zapalili Vijećnicu, gdje je tada bila smještena Nacionalna biblioteka.
Dok Vijeće ministara ne počne raditi svoj posao ili dok OHR ne reaguje, NUBBiH će ostati zatvorena jer bez direktora ne mogu funkcionirati. Zbog naplaćenih računa jučer im je isključen telefon, a narednih dana očekuju da će im isključiti i struju, vodu...
U Bosni i Hercegovini, posljednjih godina, svjedoci smo i da pisci (uglavnom mladi) sami izdaju svoje knjige. Kako to rade? Pa odštampaju ih u štamparijama bez ISBN broja jer kod nas je sve moguće...
Također, svaki pisac, ukoliko želi, može potražiti izdavača u RS-u i izdati knjigu.