Na godišnjicu usvajanja Rezolucije Generalne skupštine UN-a o genocidu u Srebrenici, u Kulturnom centru ovog grada prikazan je dokumentarni film "Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice", autorice Lamije Grebo iz BIRN-a BiH.
Ova dirljiva projekcija postala je simbol borbe za istinu i pamćenje, upravo u zajednici koja je preživjela genocid.
U sklopu zvaničnog programa obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, projekcija je okupila članove porodica žrtava, preživjele, mlade iz lokalne zajednice, predstavnike institucija i goste iz zemlje i inostranstva.
Film je nastao u produkciji Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica, uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.
Film oživljava jedan ljudski život
Dokumentarac donosi intimnu priču o Samiru Mehiću, muzičaru iz Srebrenice koji je ubijen u julu 1995. godine. Kroz autentična pisma, arhivske snimke i razgovore s porodicom i prijateljima, film oživljava jedan ljudski život iza surove statistike genocida.

Pisma iz Srebrenice
FOTO: Memorijalni centar "Srebrenica"
– Ovo je za mene najvažnija projekcija filma, jer se dešava u Samirovom gradu, gdje je živio, stvarao i svirao. Htjela sam da, uprkos tragičnim temama, pokažem i ljepotu – muziku, prijateljstvo, ljubav. Kada žrtvama vratimo ljudska lica, tada se zaista povezujemo s njima - kazala je autorica Lamija Grebo.
Posebno simbolično bilo je što je film prikazan upravo u sali Kulturnog centra Srebrenica, gdje je Samir nekada svirao sa svojim bendom, mjestu koje je prije rata bilo središte kulture i zajedništva, a danas je prostor sjećanja i tihe otpornosti.
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar, koji se prisutnima obratio nakon projekcije, naglasio je važnost kulture sjećanja.
– Svaka priča poput Samirove mora biti ispričana. To je naš dug prema žrtvama, ali i naša obaveza prema budućnosti. Ministarstvo snažno podržava rad Memorijalnog centra, jer borba protiv negiranja genocida mora ostati temeljna vrijednost društva - rekao je Dizdar
Vraćaju se glasovi prošlosti
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica, dr. Emir Suljagić, istakao je važnost saradnje između novinara i institucija kulture pamćenja.
– Upravo u ovoj sali, gdje je Samir nekada svirao, sada se vraćaju glasovi prošlosti. Ovaj film pokazuje da novinarstvo i kultura pamćenja mogu zajedno graditi prostor istine, empatije i obrazovanja - rekao je.
Projekcija filma "Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice" još jednom je potvrdila da lične priče imaju moć da razbiju šutnju i predrasude, podsjećajući da istinsko pamćenje ne počinje deklaracijama, već u zajednici koja pamti, prenosi i ne zaboravlja, saopćio je MC Srebrenica.