open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Prepoznatljivo ime se briše iz naziva
Sanjin Kodrić ukinuo ime Preporod i nametnuo velikosrpski monarhistički simbol Gajreta
Upravni odbor Bošnjačke zajednice kulture Preporod, na inicijativu predsjednika Sanjina Kodrića, donio je Odluku da se prepoznatljivo ime Preporod izbriše iz naziva ove najstarije bošnjačke kulturne institucije i da se od sada zove samo BZK
AUTOR: Stav
01.10.2024. u 10:45
get url
text
Sanjin Kodrić
Sanjin Kodrić
Predsjednik nekadašnje Bošnjačke zajednice kulture Preporod Sanjin Kodrić, nakon što je najstarijem bošnjačkom društvu u novijoj historiji na vlastitu inicijativu ukinuo ime, piše na svome Facebooku da je odluka na Skupštini, kojom je rukovodio Šaćir Filandra, donesena "plebiscitarno".
Protiv je bio predsjednik Gradske organizacije Preporod Zenica Ajdin Huseinspahić, što je Kodrić prešutio. Obrazloženje o brisanju imena preporod možete pročitati ovdje. 
Huseinspahić je, kako saznajemo, na Skupštini koja se održala u Travniku na Dan Bošnjaka, ustvrdio da je "ovo ime amanet"  i da sebi ne može "dopustiti da na dan Bošnjaka ukida ime Preporod".
Huseinspahić je upozorio na niz flagrantnih kršenja Statuta Preporoda prilikom ovako krupne odluke, za koju je tražio da mora biti predmetom šire rasprave. Naime, Upravni odbor Bošnjačke zajednice kulture Preporod, na inicijativu predsjednika Sanjina Kodrića, donio je Odluku da se prepoznatljivo ime Preporod izbriše iz naziva ove najstarije bošnjačke kulturne institucije i da se od sada zove samo BZK. Bez šire rasprave i potvrdom Skupštine nekadašnji Preporod postaje novo udruženje građana pod nazivom BZK sa dorađenim Statutom, a stari logo je zamijenjen falsifikatom i simbolom jedne od najveće sramote i poniženja koju su Bošnjaci preživjeli tokom svoje historije, piše Stav. 
Samo Bošnjaci bez imena kulturnog društva
U nizu kolopleta obrazloženja stoji i da je ovaj naziv "anahron", i to upravo u imenskom dodatku "Preporod", a koji, naime, prema Kodriću predstavlja historijski istrošen i u međuvremenu gotovo u potpunosti obesmišljen relikt nacionalno-romantičarskog koncepta kulture i pripadajućih nominacijskih praksi s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Kodriću smeta i to što se ime Preporod povezuje s islamskim novinama Preporod te ovu promjenu smatra navodnom modernizacijom. Međutim, takvo nešto nije palo na pamet društvima HKD Napredak i SKD Prosvjeta, ni jevrejskom kulturno-prosvjetnom i humanitarnom društvu La Benevolencija, koji i dalje njeguju i čuvaju svoje tradicionalno ime te pod njime obrazuju i prosvjećuju svoj narod, u kontekstu vremena, ali sa istom svrhom koja je postojala i u 19. stoljeću kada su osnovani.
Ukratko, Hrvati su u Bosni i Hercegovini hrvatizirani kroz Napredak, Srbi su srbizirani kroz Prosvjetu, a Bošnjacima je sada ukinuto ime onoga najljepšega (kulturnog društva Preporod) što su imali te ih je Sanjin Kodrić vratio na simbol pod kojim su na najgori način ponižavani pod čizmom srpskog kralja.
Očito je da samo Bošnjaci, i to baš na datum obilježavanja 28. septembra – Dana Bošnjaka, ostaju bez imena kulturnog društva koje su osnovali velikani bošnjačke kulture i nauke. Dakle, umjesto da se modernizira sadržaj i projektni nacrt ovog društva, mijenja se ime sa jalovim obrazloženjem. Ipak, Kodrić i za to ima objašnjenje jer on sada nepostojeći Preporod ne vidi u društvu kojemu i pripada, među bosanskohercegovačkim nacionalnim kulturnim društvima Hrvata Napredak i Srba Prosvjeta, nego se upoređuje sa Maticom hrvatskom i Maticom srpskom, što je potpuno neprihvatljivo i van konteksta organiziranja nacionalnih kulturnih društava u Bosni i Hercegovini. Također, Kodrić u svojem jednoglasnom labirintu ne prepoznaje pojam "nacionalni", nego uporno u svojoj inicijativi ponavlja riječ "narod". Ono što može sablazniti jeste i to da skandalozni politolog Suad Kurtćehajić ime Bošnjak vidi kao anahrono, što je vrlo zanimljiva koincidencija sa Kodrićevim zaključcima o anahronosti Preporoda. Mnogi već sada upozoravaju šta je sljedeće – da B komponentna u zajednici kulture evoluira u Bosansku jer Kodrić ima potrebu kontinuiranog ovuliranja.   
Postoje sumnje da je ovo sve urađeno kako bi se stvorile statutarne pretpostavke za izbor Sanjina Kordića kao predsjednika i nakon što mu istekne drugi četverogodišnji mandat.
Neki aktivisti iz Muslimanskog dobrotvornog društva Merhamet ovo su komentirali da bi valjda sada i oni trebali predjenuti ime u MDD – Muslimansko dobrotvorno društvo jer je ovo Merhamet anahrono i ljude zbunjuje zato što ga miješaju s poznatom turskom istoimenom serijom.
Umjesto mjeseca i zvijezde velikosrpska štafetna baklja trobojka
Pri tome je umjesto dosadašnjeg obilježja Bošnjačkoj zajednici kulture vraćen simbol prosrpskog Gajreta. Iako se Sanjin Kodrić poziva na osnivača Gajreta, bošnjačkog preporoditelja Safveta bega Bašagića, te navodno sljeduje Gajret od 1903. godine kada je i osnovan, vrlo lahko je ustanoviti da su simboli koje upotrebljava Bašagić na svojim izdanjima u Gajretu ni više ni manje nego polumjesec i zvijezda. No, to je za Kodrića, bit će, krajnji anahronizam, za razliku od simbola koji je on uzeo kao novi logo BZK-a.
Gajret je u svojim počecima koristio polumjesec i zvijezdu
Riječ je o Gajretovoj znački predstavljenoj 1928. godine na 25 godišnjicu postojanja ovog društva, kada je ono bilo svjetlosnim godinama udaljeno od Bašagićevih ideala i uveliko izražavalo otvorenu srpsku nacionalnu pripadnost. Dakle, Gajret nije počeo kao prosrpsko društvo i ono u što se pretvarao tokom godina 1928. godine nije imalo nikakve veze sa Bašagićevim idejama i vizijama. Gajretovci u Sarajevu 1928. godine otvaraju bistu Safvetu begu Bašagiću i viču: "Dolje, Spaho!". Naime, JMO na čelu sa Mehmedom Spahom vodila je otvorenu antigajretovsku politiku zbog njihovog ekstenzivnog srbovanja, kojem se suprotstavljala i Narodna uzdanica.
Hadži hafiz Halid ef. Hadžimulić je prema zapisima njegovog učenika i pisca Šabana Gadže o  Gajretu i Gajretovcima rekao sljedeće: "Oni su naginjali Srbima, i stvarno su, kad su se dograbili vakufa, sve rasprodali i uništili. Doveli su Islamsku zajednicu na prosjački štap. Čak, da su mogli, i džamije bi prodali! Svi su otišli u ateiste (komuniste)."
Još skandaloznije od toga jeste da Gajretova značka, koju je Sanjin Kodrić falsificirao i na nju ispisao isključivo 1903. godinu te je odabrao za novi logo BZK-a, ustvari u sebi nosi boje koje se koriste u srpskim monarhističkim simbolima Kraljevine Jugoslavije (zastava i grb). Gajretova značka predstavlja ruku koja stremi u vis uz dodatak štafetne baklje, što je česta propagandistička slika velikosrpskih monarhističkih sportskih i sokolarskih sletova i spletova.
Također, u duhu tog vremena, Gajretova značka varijacija je na orjunaške (jugoslavenski unitaristi, nacionalisti i teroristi) značke i organizacije preko kojih je velikosrpska politika željela prisvojiti nesrpske zemlje.
Šta zapravo simbolizira gajretovska štafetna baklja otkriva se godinu dana kasnije – 5. decembra 1929. godine, kada se osniva organizacija Soko Kraljevine Jugoslavije. Prema srpskim izvorima bila je to jedinstvena viteška organizacija osnovana sa namjerom da podiže tjelesno zdrave, moralno jake i nacionalno svjesne državljane. Odmah po osnivanju uprava Sokola zatražila je blagoslov kralja Aleksandra Karađorđevića da njegovog sina prvjenca učlani u novoosnovano društvo. Pet godina kasnije članovi Sokola iz Sarajeva, u znak zahvalnosti Petru Prvom Karađorđeviću Oslobodiocu, koji je kao Petar Mrkonjić učestvovao u "ustanku za oslobađanje Bosne i Hercegovine" i doprinio njenom pripajanju Jugoslaviji, organiziraju nošenje štafetne baklje. "Sokolci" iz grada na Miljacki pretrčali su 355 kilometara do Oplenca i tamo zapalili kandilo.
Zelena više nije u modi udruženja građana BZK
Nekadašnji Preporod, kojem je Sanjin Kodrić ukinuo ime nakon 34 godine postojanja, sada je neka vrsta Gajreta koji izviruje iz sjene najsramnije prošlosti i koji se zove BZK. Ime Preporod su odabrali i promovirali, među ostalima, velikani Alija Isaković, Muhsin Rizvić, Enes Duraković i Munib Maglajlić, sa željom da zaobiđu bilo kakve konotacije u vezi s velikosrpskim muslimanskim društvom Gajret ili Narodnom uzdanicom koja je zaključno sa proglašenjem NDH završila u promicanju nacionalnog hrvatstva. Neki od istaknutih Gajretovaca su na koncu završili u četničkim zločinačkim formacijama tokom Drugog svjetskog rata.
Istaknuti Gajretovac Mustafa Mulalić sa fesom na glavi uz četničkog koljača Dražu Mihailovića, zalagao se za regrutovanje muslimana u četničke redove
Logo Preporoda radio je jedan od najvećih bosanskohercegovačkih slikara i grafičara Dževad Hozo, i on je u zelenoj boji te sugerira na paunove koji su motiv u islamskoj kaligrafiji, a prema umjetnikovoj ideji bila je riječ i o rascvjetalom ljiljanu.
Umjesto toga, sada imamo logo Gajreta iz faze kada je bio oružje za srbizaciju Bošnjaka u rukama kralja i velikosrpske monarhističke ideologije, iz vremena kada su pjevali himne tzv. "Srba muslimana", iz vremena srpskog muslimanskog društva jedne monarhije koja je na koncu završila u četničkom pokretu. Umjesto zelenog pauna sada imamo srpsku monarhističku trobojku sa bakljom u rukama ili štafetom namijenjenom za kralja i otadžbinu.
Trojkine trobojke Sanjina Kodrića
Bošnjaci su na Dan Bošnjaka izgubili svoje kulturno društvo Preporod i dobili neki BZK na čelu sa Sanjinom Kodrićem, koji odnedavno od vlasti Trojke, odlukom Federalne vlade, prima 500 hiljada maraka godišnje za svoj rad, plus još dodatnih stotinjak hiljada od SDP-ovog ministra kulture u Kantonu Sarajevo. Baš kao što su Gajretovci 1928. godine otvarali bistu Bašagiću i vikali "Dolje, Spaho", tako je Sanjin Kodrić nedavno doveo premijera nametnute vlasti Nermina Nikšića da govori o Bašagiću na otvorenju izložbe arhive ovog velikog bošnjačkog pisca.
Prije toga je Kodrić, uz visoke zvaničnike SDP-a, najavio izradu "prve bosanskohercegovačke kraljevske opere" koja se temelji na romanu "Ljetopis o kralju Tvrtku" SDP-ovog državnog zastupnika i bivšeg SDP-ovog gradonačelnika Tuzle Jasmina Imamovića.
Kodrić je prije toga bio dužnosnik SDA, dok je bila u vlasti, i to na mjestu člana Predsjedništva SDA, ali se pokazao kao potpuno razočarenje, a toj stranci obećavao je obrazovne i kulturne preporode. Sada je zeleni preporod van mode i na redu je da se okuša u trojkinim trobojkama. Slika i prilika je istinskog Gajretovca iz druge (teško bolesne) faze ovog društva, koja nema nikakve veze sa Safvetom begom Bašagićem i simbolom polumjeseca i zvijezde koja je krasila prva izdanja zdravog "Gajreta".
Za Dan Bošnjaka sramotna promocija novog društva BZK, nekadašnjeg Preporoda
U jednom kontinuitetu bošnjačkih zabluda i snishodljivosti, pehlivanstva i pokoravanja nametnutim vlastima BZK je sada simbol jednog novog diskontinuiteta pod logom i bojama srpske monarhističke zastave.   
Da bi shvatili o čemu je ustvari riječ, prenosimo autentični arhivski zapis koji otkriva šta je bio skupštinarski ambijent Srba muslimana iz Gajreta koji su marširali za kralja i otadžbinu, agitirali za srpstvo te podrivali tadašnju bošnjačku politiku, piše Stav. Dakle, ovdje možemo vidjeti kako je funkcionirao život pod logom koji je Sanjin Kodrić vratio u novo udruženje građana pod nazivom BZK:
"Poštovana skupštino!
Dozvolite mi da u ime Gajreta, u ime naše omladine, u ime svih prijatelja Gajreta, pozdravim izaslanika najvećeg i najmilijeg prijatelja Njegovog Veličanstva Kralja u osobi divizijskog đenerala gosp. Svete Matića. (Skupština burno pozdravlja đenerala Matića, kličući frenetično i dugotrajno Njihovim Veličanstvima, Kralju Aleksandru i Kraljici Mariji, te protektoru Gajreta Njeg. Kralj. Visočanstvu Prestolonasljedniku Petru). Poslije ovog sekretar Hamid Kukić predlaže da se uputi Njeg. Vel. Kralju pozdravna depeša slijedećeg sadržaja:
Njegovom Veličanstvu Kralju Aleksandru,
Mnogobrojni članovi Gajreta, sakupljeni iz sviju krajeva naše divne Otadžbine, hitaju da podastru pred Uzvišeno Prestolje, sa današnje glavne skupštine, najsrdačniju zahvalnost što je Vaše Veličanstvo ukazalo najveću počast Gajretu i dozvolilo da naš mili Prestolonasljednik Petar bude zaštitnik Gajreta. Sa ushićenjem pozdravljaju svog Kralja Oslobodioca, Kraljicu Mariju i protektora Gajreta Prestolonasljednika Petra. Neka živi Kraljevski Dom. Predsjednik skupštine Dr. Hasanbegović.
HIMNA SRBA MUSLIMANA(autor Osman Đikić, upravljao srpskim Gajretom već 1909.)
 Haj, nek jekne pjesma laka,
Čedo našeg srca, žarka,
Nek napuni sv'jet!
Mis'o naša sveta čista,
Kô proljetno sunce blista,
Kô aprilski cv'jet.
Nek odjekne, nek se ori,
Naša nam je duša zbori,
Pojmo složio oj!
Sveta vjera nam ne krati
Imenom se svojim zvati,
Ljubit' narod svoj!
Pojmo pjesmu, braćo mila,
Pravda j' uvjek pobjedila,
Pravdu voli Bog.
U pomoć će Allah biti,
Svetu svoju milost sliti
Vrhu pravednog.
Pojmo pjesmu, nek se vije,
Neka bratsku ljubav sije
Kroz naš zavičaj!
Srpska vila eno hiti,
Da nam lovor-vjence kiti,
Pojmo složno haj!  
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.