navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Šok i nevjerica

Banane ipak nisu voće

Banane su prepune kalija, regulišu krvni pritisak i pomažu zdravlju srca, a vjeruje se da su nastale prije 10.000 godina

AUTOR: Faktor
Objavljeno: 22.04.2025. u 13:50
get url
text
Ime su dobile na osnovu arapske riječi prst
Ime su dobile na osnovu arapske riječi prst /
FOTO: Arhiva
Često se dešava da zahvaljujući gledanju dokumentarnog filma ili istraživanju saznamo da je ono što smatramo sjemenom zapravo plod ili da je ono što zovemo voćem zapravo bobica ili sjeme ili čak izraslina.
Konkretno, u ovom slučaju govorimo o jednom od najomiljenijih i najkonzumiranijih voća koje se pogrešno definiše kao voće - bananama!
Dakle, banana nije voće, već bobica sa botaničke tačke gledišta.

Sjemenke

Naime, bobice potječu iz jajnika sa jednom šupljinom koji sadrži mnogo sjemena, što je upravo slučaj sa bananom. Potječe od cvijeta sa jednim jajnikom, ima malo kožice i sadrži male sjemenke, one crne tačke u samom centru. 
Dakle, banane su i voće i ne. Dok se biljka banane kolokvijalno naziva drvo banane, to je zapravo biljka koja je daleko povezana sa đumbirom, jer biljka ima sočnu stabljiku umjesto drvenaste. Žuta stvar koju ogulite i pojedete je zapravo voće jer sadrži sjeme biljke.
Zanimljivo je da se vjeruje da su banane nastale prije 10.000 godina. Smatra se da su prve banane rasle u regionu koji uključuje Malajsko poluostrvo, Indoneziju, Filipine i Novu Gvineju.

Imunitet

Prvobitne banane su bile male, otprilike dužine prsta odrasle osobe. To je dovelo do toga da su im arapski trgovci dali ime na osnovu arapske riječi za prst - banana.
Iako većina ljudi kada pomisli na bobičasto voće pomisli na borovnice, maline ili kupine, u ovu kategoriju spadaju i banane.
Prepune su kalija, koji reguliše krvni pritisak i pomažu zdravlju srca. Sadrže i vitamine C i B i mineralne soli koje brinu o našem imunitetu i zdravlju kostiju. Pomažu nam i kod varenja i sprečavaju zatvor, a sadrže i dopamin i katehin koji se bore protiv oksidativnog stresa.
search icon
prikaži komentare (0)
POVEZANO