open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Tržište se normalizuje
Plin jeftiniji u Evropi nakon primirja između Irana i Izraela
Ovim resursom se danas trgovalo po cijeni od 34,40 eura po megavat satu (MWh) dok se dan ranije trgovalo po cijeni od 41 euro po MWh
AUTOR: Faktor
24.06.2025. u 14:47
get url
text
Dosta niže cijene
Dosta niže cijene
FOTO: Arhiva
Cijena prirodnog plina u Evropi danas je značajno niža usljed smanjenja tenzija na Bliskom istoku, odnosno obustave sukoba između Izraela i Irana, objavili su mediji.
Naime, ovim resursom se danas trgovalo po cijeni od 34,40 eura po megavat satu (MWh) dok se dan ranije trgovalo po cijeni od 41 euro po MWh.
Ovom promjenom je cijena jednaka onoj u periodu s početka sukoba između Izraela i Irana.
Nakon što je ovaj sukob počeo, cijena plina je rasla uglavnom zbog eskalacije na Bliskom istoku, koja je za posljedicu mogla imati otežan transport kroz Hormuški moreuz kao važne transportne rute za cijeli svijet.
Iako se većina plina, koji se transportuje kroz ovaj moreuz, isporučuje Aziji, nestašice i više cijene na azijskom tržištu utjecale bi na trgovinu u Evropi jer se oba kontinenta bore za ukapljeni prirodni plin.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.