Sarajevo Film Festival

Objavljeni takmičarski programi: Za "Srce Sarajeva" borit će se 51 film

FOTO: Ilustracija

Za nagrade Srce Sarajeva u Takmičarskim programima 28. Sarajevo Film Festivala ukupno će se takmičiti 51 film. U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 20 filmova će zabilježiti svjetsku, 8 međunarodnu, 1 evropsku, 21 regionalnu i 1 bosanskohercegovačku premijeru.

Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 751 film: 160 dugometražnih igranih, 211 dokumentarnih, 240 kratkih i 140 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film, u program je uvrstila 8 filmova, od kojih će 4 imati svjetsku, a 4 filma regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film, selektirala je 22 filma: 8 filmova će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, 3 međunarodnu, 1 evropsku, 9 regionalnu i 1 bosanskohercegovačku premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 10 filmova: 4 će imati svjetsku, 1 međunarodnu, a 5 filmova regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 11 filmova, od kojih će 4 imati svjetsku, 4 međunarodnu, a 3 filma regionalnu premijeru.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije, Turske i Ukrajine.

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM 2022.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI IGRANI FILM

Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 eura sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU REŽIJU

Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 eura obezbjeđuju Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

1. BALADA, Aida Begić (Bosna i Hercegovina, 2022, 120 min.) – svjetska premijera

2. ČOVJEK OD DJELA / OAMENI DE TREABĂ, Paul Negoescu (Rumunija, Bugarska, 2022, 105 min.) – svjetska premijera

3. JAHAČI / JEZDECA, Dominik Mencej (Slovenija, Hrvatska, Srbija, Italija, Bosna i Hercegovina, 2022, 110 min.) – svjetska premijera

4. ŠEST SEDMICA / HAT HÉT, Noémi Veronika Szakonyi (Mađarska, 2022, 95 min.) – svjetska premijera

5. KLONDIKE, Maryna Er Gorbach (Ukrajina, Turska, 2022, 100 min.) – regionalna premijera

6. KORSET / CORSAGE, Marie Kreutzer (Austrija, Luksemburg, Njemačka, Francuska, 2022, 113 min.) – regionalna premijera

7. SERVIAM – JA ĆU SLUŽITI / SERVIAM – ICH WILL DIENEN, Ruth Mader (Austrija, 2022, 106 min.) – regionalna premijera

8. SIGURNO MJESTO, Juraj Lerotić (Hrvatska, 2022, 105 min.) – regionalna premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM 2022.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

Novčanu nagradu u iznosu od 4.000 eura obezbjeđuje Vlada Švicarske

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI DOKUMENTARNI FILM

Novčana nagrada u iznosu od 2.000 eura

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 eura obezbjeđuje Kraljevina Nizozemska

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

1. DNEVNIK HRISTOVE NEVJESTE / TSCHODENNYK NARECHENOI CHRISTA, Marta Smerechynska (Ukrajina, 2021, 90 min.) – svjetska premijera

2. GOSTI FORTUNE / FORTUNA VENDÉGEI, Mátyás Kálmán (Mađarska, Hrvatska, 2022, 74 min.) – svjetska premijera

3. KALEŽ. O SINOVIMA I KĆERIMA. / O TAHTAI. SAVENDAR TAI SEIANDAR, Cătălina Tesăr, Dana Bunescu (Rumunija, 2022, 83 min.) – svjetska premijera

4. LITURGIJA PROTUTENKOVSKIH ZAPREKA / LITURGY OF ANTI-TANK OBSTACLES, Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Ukrajina, SAD, 2022, 12 min.) – svjetska premijera

5. SVJETLA SARAJEVA / LIGHTS OF SARAJEVO, Srđan Perkić (Bosna i Hercegovina, 2022, 68 min.) – svjetska premijera

6. TOO CLOSE, Botond Püsök (Rumunija, Mađarska, 2022, 85 min.) – svjetska premijera

7. TVORNICA FILMOVA / THE FILM FACTORY, Silvestar Kolbas (Hrvatska, 2022, 15 min.) – svjetska premijera

8. U HLADU PLATANE / ÇINAR AĞACININ KÖLGƏSINDƏ, Aynur Elgunesh (Azerbejdžan, 2022, 18 min.) – svjetska premijera

9. BABAJANJA, Ante Zlatko Stolica (Hrvatska, 2022, 14 min.) – međunarodna premijera

10. MI,... KOMPOZICIJA / WIR, ... KOMPOSITION, Visar Jusufi (Kosovo, Njemačka, 2022, 15 min.) – međunarodna premijera

11. POVLAČENJE / RETREAT, Anabela Angelovska (Sjeverna Makedonija, Njemačka, 2022, 30 min.) – međunarodna premijera

12. VEĆE OD TRAUME, Vedrana Pribačić (Hrvatska, 2022, 91 min.) – evropska premijera

13. ATONALNI SJAJ / ATONALURI GABRZKINEBA, Alexander Koridze (Gruzija, 2022, 67 min.) – regionalna premijera

14. BOLNICA U PROVINCIJI / EDNA PROVINTSIALNA BOLNITSA, Ilian Metev, Ivan Chertov, Zlatina Teneva (Bugarska, Njemačka, 2022, 107 min.) – regionalna premijera

15. JOŠ JEDNO PROLEĆE, Mladen Kovačević (Srbija, Francuska, Katar, 2022, 90 min.) – regionalna premijera

16. KRHKO SJEĆANJE / FRAGILE MEMORY, Igor Ivanjko (Ukrajina, 2022, 85 min.) – regionalna premijera

17. MIKROBIOMI, Stavros Petropoulos (Grčka, 2021, 27 min.) – regionalna premijera

18. LJEPOTA ZVIJERI / BEAUTY OF THE BEAST, Anna Eszter Nemes (Mađarska, Srbija, 2022, 47 min.) – regionalna premijera

19. REBRA, Farah Hasanbegović (Bosna i Hercegovina, Mađarska, Belgija, Portugal, 2022, 9 min.) – regionalna premijera

20. ZA TEBE U NAŠEM GRADU NEMA MJESTA / NIAMASH MIASTO V NASHIA GRAD, Nikolay Stefanov (Bugarska, 2022, 81 min.) – regionalna premijera

21. ŽIVJETI ZAJEDNO / ZUSAMMENLEBEN, Thomas Fürhapter (Austrija, 2022, 90 min.) – regionalna premijera

22. MUZEJ REVOLUCIJE, Srđan Keča (Srbija, Hrvatska, Češka Republika, 2021, 91 min.) – bh. premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM - KRATKI FILM 2022.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM - kvalifikacioni film za prijavu za nagradu Oscar

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

KANDIDATURA ZA NAGRADU EVROPSKE FILMSKE AKADEMIJE U KATEGORIJI NAJBOLJI KRATKI FILM

1. AFRIKAT / AFFRICATE, Anna Gyimesi (Mađarska, 2022, 26 min.) – svjetska premijera

2. BANIJA / MY NEIGHBOUR WOLF, Nebojša Slijepčević (Hrvatska, Srbija, 2022, 17 min.) – svjetska premijera

3. TIHO JE OVDJE. / POKY TUT TYKHO., Novruz Hikmet, Olena Podolianko (Ukrajina, 2022, 12 min.) – svjetska premijera

4. ZAJEDNO, SAMI / BIRLIKTE, YALNIZ, Kasım Ördek (Turska, Francuska, 2022, 20 min.) – svjetska premijera

5. ALBA VULVA, Dorka Vermes (Mađarska, 2022, 16 min.) – međunarodna premijera

6. I TAKO JE ZAVRŠILO LJETO / TAKO SE JE KONČALO POLETJE, Matjaž Ivanišin (Slovenija, Mađarska, Italija, 2022, 13 min.) – regionalna premijera

7. NA KSEREKSOVOM TRONU / STON THRONO TOU XERXI, Evi Kalogiropoulou (Grčka, 2022, 15 min.) – regionalna premijera

8. NAOPAKO / AMOK, Balázs Turai (Mađarska, Rumunija, 2022, 15 min.) – regionalna premijera

9. NOVAC I SREĆA / MONEY AND HAPPINESS, Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr. (Srbija, Slovenija, Slovačka, 2022, 10 min.) – regionalna premijera

10. PET POSLIJEPODNE KRAJ MORA / 5PM SEASIDE, Valentin Stejskal (Grčka, Austrija, 2022, 26 min.) – regionalna premijera

 

Vezani tekstovi
Više iz kategorije
Početna Najnovije Najčitanije Pretraga