open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Zagreb
Plenković finskoj premijerki Marin "objasnio" stav Hrvatske o izmjenama Izbornog zakona u BiH
Predsjednica Vlade Finske Sanna Marin sastala se danas u Banskim dvorima u Zagrebu s hrvatskim kolegom Andrejom Plenkovićem s kojim je razgovarala u podršci Hrvatske Finskoj za članstvo u NATO savezu, ali i o podršci Finske na putu Hrvatske u Šengen i Europodručje, kao i o stavu Hrvatske prema Izbornom zakonu u BiH.
21.06.2022. u 20:32
get url
text

Hrvatski premijer Andrej Plenković potvrdio je kako Hrvatska od Finske ima snažnu podršku za članstvo u Europodručju i šengenskom prostoru u koje Hrvatska ima ambiciju ući početkom 2023. godine.

Dvoje premijera razgovarali su o ruskom napadu na Ukrajinu te ocijenili kako je taj događaj iz temelja promijenio međunarodne odnose i sigurnosne prijetnje na evropskom kontinentu te utjecao na rast cijena energenata i hrane.

Hrvatski premijer je podsjetio kako je 13 miliona Ukrajinaca raseljeno, dok ih je šest miliona izbjeglo iz te zemlje.

- Ruski brutalan rat protiv Ukrajine zaista je promijenio sigurnosno okruženje. Evropska unija treba snažnije sankcije protiv Rusije i treba ojačati podršku Ukrajini - izjavila je Sanna Marin.

Razgovarali su o predstojećoj sjednici Evropskog vijeća te o inicijativi da se Ukrajini dodijeli status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, kao i Moldaviji te Gruziji.

Hrvatski premijer je izvijestio finsku kolegicu o stanju u susjednoj BiH te o zahtjevima Hrvatske da u toj zemlji dođe do izmjene Izbornog zakona s ciljem, kako je naveo, ostvarenja ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda.

- Smatramo da bi bilo dobro da i BiH dobije status kandidata, a da pritom se napravi korak koji je ključan, a to je dogovor o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim reformama, koji bi omogućili da svi narodi i građani u BiH budu ravnopravni - izjavio je Plenković.

Dodao je kako politika Vlade Hrvatske, ali i parlamentarne većine u Hrvatskom saboru, nije uvjetovanje puta Finske i Švedske u NATO, s obzirom na pitanje ravnopravnosti Hrvata u BiH, već kako je cilj upoznati čelnike tih dviju država sa situacijom u BiH.

Plenković je poručio kako Hrvatska podržava želju Finske da u novonastalim okolnostima napusti politiku neutralnosti i postane NATO članica.

- Mi poštujemo taj izbor Finske i smatramo da je u ovakvim okolnostima Sjeveroatlantski savez sa svojim članom 5, sa kolektivnom sigurnošću, onaj sigurnosni kišobran kojeg žele i Finska i Švedska. Hrvatska razumije koliko je taj NATO okvir važan u ovakvim okolnostima, s obzirom na to da Finska ima granicu s Rusijom koja prelazi 1.000 kilometara. Pozicija Hrvatske vlade i parlamentarne većine je kontinuirano ista, a to je da podržavamo te ambicije Finske - izjavio je Plenković.

Marin je podsjetila kako je 188 od 200 zastupnika u Parlamentu Finske glasalo za ulazak u NATO savez te kako ova inicijativa uživa značajnu podršku građana.

- Mi smo svjesni da NATO mora biti ujedinjen, ne samo odgovoru Rusiji, kao i da će dugoročan odabir Finske i Švedske ovaj savez dugoročno učiniti snažnim. Naše sigurnosne snage su među najsigurnijima u Evropi i već sada mogu funkcionirati besprijekorno s NATO-om - kazala je Marin.

Na pitanje kako će se raz​​​​​​​riješiti pitanje o NATO članstvu Finske s Turskom, Marin je ocijenila kako će se to pitanje riješiti prije NATO samita u Madridu, s obzirom na politiku otvorenih vrata NATO-a.

Ekonomska razmjena između dvije države iznosi oko 80 miliona eura godišnje, a u Hrvatsku dolazi velik broj finskih turista.

Finska premijerka Marin sastala se danas ranije sa predsjednikom Republike Hrvatske Zoranom Milanovićem.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.