Da li je 13 veće od 21? U apstraktnoj nauci kakva je matematika, nije, ali u nekoj drugoj računici očito jeste.
Sinoć smo imali priliku svjedočiti nesvakidašnjoj situaciji - Izborna Skupština Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo pod dva krova.
U prostorijama Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, uz jake mjere osiguranja, a daleko od očiju javnosti (novinarima zabranjen prilaz zgradi FSBiH), održana je Skupština koju su organizovali čelnici FSKS koji su bili u vladajućoj strukturi protekle četiri godine. Nedaleko od zgrade Saveza, preko Miljacke, u jednom hotelu Skupštinu FSKS održali su predstavnici klubova, pod sloganom "Sarajevski klubovi za budućnost sarajevskog fudbala".
Skupština FSKS broji 35 delegata, na sjednici u FSBiH odluke je donosilo njih 13, u odnosu na 21 koliko se okupilo predstavnika klubova na drugoj Skupštini.
Zašto su održane dvije skupštine?
Proteklih godina u FSKS za "sve" su se pitali predstavnici raznoraznih udruženja. Predstavnici fudbalskih klubova trpili su nepravde, a kap koja je prelila čašu bila je odluka u uvođenju kotizacija, te usvajanje posebnih kriterija pred fudbalske izbore koji su u startu davali prednosti vlastodršcima iz brojnih udruženja koje pod kontrolom drži vladajuća struktura (funkciju predsjednika FSKS obavljao je Hamdo Spahić, a potpredsjednici su bili Fuad Čolpa i Medžid Gvozden).
Klubovi su se organizovali, digli su glas i skupili dovoljan broj potpisa (dovoljno je bila natpolovična većina, a zahtjev su potpisala 23 predstavnika fudbala iz KS - 22 kluba i predstavnik Udruženja fudbalskih sudija i instruktora) i tražili Vanrednu Skupštinu FSKS. Treba napomenuti da je među potpisnicima bio FK Sarajevo, a da je Skupština FK Željezničar 16. oktobra izglasala potvrdu potpisa za sazivanje Vanredne Skupštine FSKS, ali je zahtjev tada već bio predat u FSKS.
U međuvremenu iz FSKS su preko FSBiH osporili zahtjev uz površno obrazloženje da neki delegati potpisnici nisu legitimni, odnosno da njih osam nisu verifikovani delegati Skupštine FSKS (nikada nisu objavili koji su to delegati).
Kako su zahtjeve klubova ignorisali iz FSKS, klubovi nisu odustali nego su, poštujući odredbe Statuta FSKS, održali Vanrednu Skupštinu 13. novembra 2024. godine, na njoj je bilo prisutno 20 delegata, a za kvorum je bilo dovoljno 18 "ruku". Na spomenutoj sjednici doneseno je nekoliko važnih odluka, između ostalog smijenjen je predsjednik Skupštine Salih Fočo, umjesto kojeg je imenovan najstariji delegat Kasim Cerić. Uz to, po rješenju Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS iz Skupštine su isključili prestavnike udruženja, njih devet, što je značilo da u Skupštini ostaje 26 predstavnika klubova.
Nedugo potom Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo izvršilo je nadzor nad zakazivanjem i održavanjem Vanredne Skupštine FSKS, uz zaključak da je održana u skladu za Statutom FSKS i zakonskim aktima KS.
I kada se činilo da bi fudbal mogao biti vraćen fudbalskim klubovima, uslijedila je odluka koja je iznenadila mnoge. Darja Softić Kadenić, ministrica pravde i uprave KS, odbila je upisati promjene u Registar, uz obrazloženje da u ovom trenutku nisu ispunjeni formalno-pravni uvjeti.
- Glavni razlog se odnosi na činjenicu da zahtjev i obrasci za upis promjena u Registar nisu potpisani od lica ovlaštenog za zastupanje i predstavljanje, kako to nalažu propisi koji uređuju postupak upisa (Zakon o udruženjima i fondacijama Federacije BiH i Pravilnik o načinu vođenja registra udruženja i fondacija).
Obrasci su potpisani od lica koje, prema Statutu FSKS kao najvišeg pravnog akta Saveza, nije lice ovlašteno za zastupanje. Ovaj nedostatak predstavlja formalnu prepreku za provedbu upisa - piše u obrazloženju odluke koju je potpisala Softić Kadenić.
Klubovi nisu odustali od borbe za bolje sutra, pa su jučer održali Skupštinu FSKS koju je zakazao Komitet za hitnost FSBiH. I na kojoj su imali kvorum za donošenje pravovaljanih odluka (potrebno je dvije trećine od 26 delegata, što je 18 delegata, a na Skupštini je odlučivalo 20 delegata). Za predsjednika FSKS na ovoj Skupštini izabran je Ibrahim Hasanbegović, a kandidati za Izvršni odbor FSBiH su Kenan Magoda i Adnan Džindo.
S druge strane, iz garniture čelnika FSKS koji su bili na vlasti protekle četiri godine nisu objavili koliko je delegata bilo prisutno na Skupštini u FSBiH. Pojedini mediji objavili su da je odluke donosilo 13 delegata, od 17 koliko je imalo pravo glasa. To znači da je FSKS oduzeo pravo glasa 18 delegata! U takvoj matematici na izborima je glasalo devet delegata ispred udruženja i predstavnici četiri kluba (FK Željezničar, FK Hrid, FK Bojnik i FK El Tarik).
- Na Izbornoj Skupštini je konstatovan potrebni kvorum za rad i donošenje pravovaljanih odluka. Izborni proces protekao je u slobodnoj i demokratskoj atmosferi - objavili su iz FSKS, bez broja prisutnih, što je malo čudno, posebno ako smatraju da je sve regularno i da su, kako su napisali, imali potrebni kvorum?
Za predsjednika FSKS na ovoj skupštini izabran je Nijaz Brković, a kandidati za Izvršni odbor FSBiH su Adis Junuzović i Ismir Mirvić (u međuvremenu odbio kandidaturu).
Šta će se dalje događati?
Nakon što su udruženja i klubovi izabrali svoje predstavnike, sada lopta seli na politički teren. Ministarstvo kulture i sporta KS mora dati svoje mišljenje, a potom spisi idu u ruke Darje Softić Kadenić, ministrice pravde i uprave KS, koja na kraju odlučuje hoće li izmjene upisati u Registar.
Naredna dva mjeseca u Kantonu Sarajevo nećemo gledati premijerligaški fudbal, ali daleko od toga da će u zimskoj pauzi biti dosadno. Prava uzbuđenja tek slijede...