open-navfaktor-logo
Prijava
search
Nije isto što i VAR
Kazlagiću na Grbavici nije "zazvonio" sat: Zašto FSBiH ne koristi tehnologiju gol-linije, koliko ona košta?
Okvirno, uz optimalne uvjete na stadionima, španski mediji su pisali da se procjenjuje da košta otprilike dva miliona eura
AUTOR: S. Šišić
24.08.2024. u 11:38
get url
text
Željo je prošle subote na Grbavici savladao Igman sa 3:1
Željo je prošle subote na Grbavici savladao Igman sa 3:1
FOTO: Fena
Sad će sudiji "zazvoniti sat" i pokazat će na centar... Ovaj komentar mogao se čuti protekle subote na Grbavici, na utakmici 3. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, kada je Abdulmalik Al-Jaber, veznjak Želje, pogodio prečku, a lopta se od terena odbila u ruke golmanu Igmana.
Sudiji Mirzi Kazlagiću nije "zazvonio" niti zavibrirao sat jer na terenima u Premijer ligi Bosne i Hercegovine ne koristi se gol-linija tehnologija (GLT) koja bi otkrila da li je lopta prešla gol-liniju.
Mnogi su smatrali da je tehnologija gol-linije povezana s VAR-om, a koji od ove sezone koristi Fudbalski savez BiH. Međutim, FSBiH ne koristi tehnologiju gol-linije, prije svega jer je ona mnogo skuplja od VAR-a. Okvirno, uz optimalne uvjete na stadionima, španski mediji su ranije pisali da se procjenjuje da košta otprilike dva miliona eura. S obzirom na to da kod nas ni uvjeti na stadionima nisu idealni, sigurno je da bi bilo i "dodatnih troškova"...
GLT je, naravno, korišten i na posljednjem Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, a sistem je u promjeni od 2016. godine. Ova tehnologija se sastoji od nekoliko kamera, najčešće sedam, koristeći kontrolni softver za praćenje lopte sa čipom unutar gola. Kamere su postavljene tako da se može sa sigurnošću utvrditi da li je lopta prešla gol-liniju ili nije.
Pravila fudbalske igre kažu da se GLT primjenjuje jedino na liniji gola i samo određuje da li je pogodak postignut ili nije.
- Označavanje da li je pogodak postignut mora biti odmah i automatski potvrđeno u roku od jedne sekunde i to samo službenim licima utakmice potem sudijskog sata pomoću vibrirajućeg i vizuelnog signala.
Ako je GLT u upotrebi u nekim takmičenjima, organizator takmičenja mora osigurati da sistem odgovara zahtjevima: FIFA Quality PRO, FIFA Quality i IMS (International match standard).
Nezavisnim testiranjem institucije moraju ovjeriti tačnost i funkcionalnost sistema različitih proizvođača i usaglasiti ga sa Testing Manual. Ako GLT ne funkcioniše u saglasnosti sa Testing Manual, sudija može da ne koristi GLT sistem i o tome mora izvjestiti nadležni organ.
Gdje se koristi GLT, sudija mora prije utakmice provjeriti funkcionalnost sistema, i da li je u saglasnosti sa propisanim specifikacijama FIFA Quality Programme for GLT Testing Manual - piše u Pravilima fudbalske igre.
Od pet najjačih evropskih liga ova tehnologija se koristi u Engleskoj, Njemačkoj, Italiji i Francuskoj. U La Ligi nije korištena prošle sezone, pa se sjećamo situacije sa El Clasica kada su se iz Barcelone žalili da im nije priznat čist gol protiv Reala, koji je, možda, prelomio utrku u borbi za naslov prvaka Španije.
Javier Tebas, predsjednik, prije sporne situacije na El Clasicu govorio je kako uvođenje GLT nije ekonomsko, nego pitanje primjene, jer tokom sezone sudije imaju četiri-pet situacija u kojim bi je primjeljivali.
- Sudija Mateu Lahoz nam je rekao kako u 99 posto situacija sudije vide je li gol ili ne. Također, ovoj tehnologiji su se događale greške i nije savršena. Za sve što nam je potrebno u ovim situacijama, možemo koristiti VAR i ne planiramo uvođenje GLT jer nam nije neophodna - govorio je Tebas prošle godinu.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.