Evropska unija planira obnoviti ponudu za povećanje uvoza američkog ukapljenog prirodnog gasa (LNG), računajući da bi predsjednik SAD-a Donald Trump mogao biti spremniji na pregovore nakon što je pauzirao ekonomski destabilizirajuće tarife.
Prema informacijama koje je
Politico dobio od tri evropska zvaničnika upoznata s razgovorima, EU namjerava ponovo otvoriti pregovore o povećanju kupovine američkog gasa, nudeći konkretne prijedloge kako bi ublažila Trumpovo nezadovoljstvo transatlantskom trgovinom.
Konkretno, razmatra se mehanizam zajedničke nabavke – model koji bi omogućio evropskim zemljama da formiraju objedinjene narudžbe, čime bi se zadovoljili američki zahtjevi, ali i pokušalo osigurati povoljnije cijene. Iako ova ponuda nije nova, prethodni pokušaji evropskih diplomata da angažuju američku administraciju naišli su na zbunjenost i nezainteresovanost u Washingtonu. Sada, međutim, situacija se mijenja – tržišta su u padu, a poslovna zajednica vrši pritisak na Trumpa da promijeni pristup.
„Ovi prijedlozi su već neko vrijeme na stolu, ali se nadamo da sada postoji prilika da se napravi pomak,“ kazao je jedan od zvaničnika.
Trump traži više kupovine
Od dolaska na vlast prošlog novembra, Trump neprestano insistira da EU mora povećati uvoz američke nafte i gasa kako bi se izbjegao trgovinski rat.
U utorak je dodatno zaoštrio retoriku, nakon što je uveo 20 posto carina na EU, zahtijevajući da Evropa potroši dodatnih 350 milijardi dolara na američku energiju kako bi nadoknadila ono što on vidi kao trgovinski deficit. Ipak, kad se uzmu u obzir roba i usluge, trgovinski odnosi SAD-a i EU-a su zapravo prilično uravnoteženi.
No, već u srijedu navečer, Trump je najavio 90-dnevnu pauzu u primjeni većine globalnih tarifa, pozivajući partnere da iskoriste priliku za pregovore o ukidanju trgovinskih barijera.
Brisel vidi ovu odluku kao novu šansu da pogura LNG ponudu. Evropski zvaničnici ne kriju ambiciju da povećaju kupovinu američkog gasa, ističući to kao način da kontinent u potpunosti prekine energetsku zavisnost od Rusije.
- U budućnosti ćemo kupovati više gasa iz SAD-a - rekao je evropski komesar za energiju Dan Jørgensen na industrijskom skupu u utorak, uz napomenu da kupovina mora biti usklađena sa zelenim ciljevima Unije.
Granice evropskog uticaja
Ipak, u konačnici, vlade ne odlučuju o kupovini gasa – to rade privatne kompanije. Neki članovi EU već su signalizirali da njihove firme već uvoze maksimalne količine američkog LNG-a.
Ostaje i pitanje koliko bi mehanizam objedinjene potražnje bio efikasan. Slična inicijativa pokrenuta je nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine s ciljem snižavanja cijena, ali je odziv kompanija bio slab. Ipak, spajanje narudžbi privatnih kupaca s američkim dobavljačima ostaje jedna od rijetkih opcija za povećanje uvoza.
Nisu zanemareni ni problemi s cijenama. EU zahtijeva od država članica da do 1. novembra svake godine popune skladišta gasa do 90 posto, a vladini kabineti strahuju da bi ljetna potražnja – velikim dijelom usmjerena na američki gas – mogla dodatno podići cijene. Zbog toga se sve više zemalja zalaže za ublažavanje tog pravila kako bi se smanjili troškovi.
U četvrtak je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen poručila da će Unija odgovoriti recipročno ako se tarife ponovo uvedu, ali je dodala: "Za sada želimo dati šansu pregovorima."