Pravo bogatstvo
Koliko je zaradila Hrvatska za osvajanje bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu?
Fudbalska reprezentacija Hrvatske osvojila je treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru.
17.12.2022. u 18:19

Vatreni su u meču za bronzanu medalju na stadionu Khalifa savladali Maroko sa 2:1, te su tako ponovili uspjeh iz 1998. godine i treći put u historiji, a drugi zaredom nakon srebra na prošlom SP-u u Rusiju, završili na pobjedničko postolje.

Golove za Hrvatsku postigli su Joško Gvardiol i Mislav Oršić, dok je strijelac za Maroko bio Achraf Dari.

Izabranici selektora Zlatka Dalića osvajanjem bronze zaradili su pravo bogatstvo. FIFA je za treće mjesto osigurala nagradu od 26 miliona eura (nešto više od 50 miliona KM), dok je četvrtoplasirani Maroko zaradio 24 miliona eura.

Poraženi u finalu inkasirat će 30 miliona eura, a svjetski prvak će ukupno zaraditi 40 miliona eura.

Usporedbe radi, Vatreni su osvajanje srebrene medalje prije četiri godine na SP u Rusijizaradili 24 miliona eura.