Poljaci u polufinalu
Šok za evropske prvake: Slovenija senzacionalno ispala sa Eurobasketa
Košarkaška reprezentacija Slovenije neće imati priliku da odbrani naslov prvaka Evrope.
14.09.2022. u 22:28

Slovenci su u četvrtfinalu Eurobasketa senzacionalno eliminisani od Poljske nakon što su poraženi rezultatom 87:90.

U prvoj i drugoj četvrtini Poljska je postigla po 29 poena, prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 39:58 u korist Poljaka.

Poljska je tokom druge četvrtine imala i 23 poena viška (31:54).

Nakon odmora, Slovenci su zaigrali znatno bolje. Ograničili su Poljsku na samo šest poena, dok su Dončić, Dragić i društvo postigli 24 pa je Poljska u posljednjih deset minuta ušla sa samo jednim poenom prednosti (63:64).

Poslije treće dionice činilo se kako meč ide u jednosmjernu ulicu, ali pet minuta prije kraja Poljska je imala plus dva (74:76), a na 3.30 do kraja bilo je 76:80.

Dodatni problem za Slovence predstavljalo je što je Luka Dončić zbog pet ličnih grešaka bio primoran ranije napustiti parket, tri minute pred kraj meča.

Dvije i po minute prije kraja meča Poljska je otišla na plus osam (76:84), a minut poslije Slovenije je prepolovila zaostatak (80:84). Ponitka je trojkom minut prije kraja odveo Poljsku na plus sedam i u tim momentima činilo se da je pobjednik odlučen, ali drami nije bilo kraja.

Poljaci su 40 sekundi prije kraja imali prednost 82:90, ali se Slovenija sa pet brzih poena vratila na minus tri 30 sekundi prije kraja. Slovenija je imala i napad za poravnanje, ali nisu uspjeli uputiti šut prema košu.

Vlatko Čančar je u timu Slovenije brojao do 21, Goran Dragić je postigao 17, a Luka Dončić 14 poena.

Poljsku je do pobjede odveo Meteusz Ponitka sa 26 poena sza 35 minuta provedenih na parketu, a po 16 poena su postigli Slaughter i Sokolowski.

Poljska će u polufinalu u petak od 17.15 sati odmjeriti snage s Francuskom.

Francuska je do polufinala došla pobjedom nad Italijom nakon produžetka rezultatom 95:85.

U drugom polufinalu sastaju se Njemačka i Španija (petak, 20.30 sati). Nijemci su u četvrtfinalu nadigrali Grčku 107:96, a Španci su u završnicu stigli preko Finske koju su savladali rezultatom 100:90.