open-navfaktor-logo
search
Počele pripreme
Svemirska Asocijacija Jugoistočne Evrope lansirat će zajednički satelit
Višegodišnja regionalna težnja za udruživanjem konačno je realizovana 27. juna osnivanjem Svemirske Asocijacije Jugoistočne Evrope (SESA) koju čine Bosna i Hercegovina Srbija, Crna Gora, Hrvatska i Sjeverna Makedonija.
14.08.2022. u 20:16
get url
text

Cilj je razvoj kapaciteta i ljudskih resursa u oblasti svemirskog inženjeringa u čitavom regionu, za opšte dobro. Tako će Bosna i Hercegovina s kolegama iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Sjeverne Makedonije, zahvaljujući razumijevanju i podršci indijskih partnera (Indian Technology Congress Association - ITCA) zajedno krajem ove godine sa Indijskom Svemirskim Agencijom (ISRO) lansirati u svemir zajednički SESA satelit.

- Indijci su napravili veliki korak u lansiranju malih satelita. Od svojih 75 satelita poklonit će jedan našoj Asocijaciji. Dogovorili smo se da taj satelit koji su nam poklonili Indijci šalje istu poruku u svemir. Koja je to poruka tek ćemo se dogovoriti. Kada lansiramo svoj satelit tu poruku će moći čuti svi radio-amateri. Cilj nam je da postavimo i antene u cijeloj BiH, jer iznad naše zemlje imamo veliki promet satelita, pa će to moći koristiti svi u svijetu koji se bave radioamaterizmom. Krećemo sa poklonjenim malim satelitom, a vremenom ćemo napraviti i veće i nadamo se da će nam tada finasijski pomoći i državne institucije. Sada sve što radimo ulažemo svoj novac i nas vodi samo entuzijazam, jer radimo ono što volimo - kaže Anes Hadžiomerović, predsjednik Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju Mostar (CERIT).

Do sada su, ističu u SESA-i, sve države - članice radile samostalno. Shvatili su, ipak, da zajedno mogu mnogo više, da pojedinačna postignuća nisu dovoljno brza i da zajedno mogu da postignu i više i za mnogo kraće vrijeme, kako bi građani regiona što pre osjetili benefite saradnje i upotrebe svemirske tehnologije.

- Ponosani smo na izvrsnu saradnju sa Sanelom Babićem, koji je pokazao nesebičnu želju da pomogne tim iz BiH sa svojim znanjem i iskustvom, inače raketnim naučnikom iz USA koji je zaposlen u United Launch Alliance (ULA). Oni za NASA-u lansiraju rakete. Također, Sanel je prošle godine pomogao prvake na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi FIRST Global Challenge 2021 Discover&Recover sa 3in1 - 3D printerom, laserskim graverom i CNC glodalicom – ističe Anes Hadžiomerović.

Sa srbijanske strane, najvažniji projekat je vezan za satelitsko nadgledanje površinskih voda u svijetu i strateško partnerstvo s Indijom (ISRO) i Rusijom (Roskosmos), dok Hrvatska organizacija ima blisku saradnju s evropskom svemirskom agencijom (ESA), kao i s Kineskom nacinalnom svemirskom administracijom (CNSA). Crnogorska organizacija sarađuje sa stručnjacima iz ove oblasti iz Velike Britanije. Makedonska NAVIA visoko rangirana u razvoju tehnologije za dronove. 

U oktobru 2022. godine, najavljuje Hadžiomerović, mladi naučnici će predstavljati Bosnu i Hercegovinu u Švicarskoj na takmičenju u kojem će učestvovati 180 zemalja. Ekipu će sačinjavati osam članova i svi su srednjoškolci i nadaju se da će skupiti novac za to takmičenje, a trebat će prikupiti najmanje 20 hiljada maraka

- Jedan od najvažnijih koraka na putu do svemira jeste obrazovanje. CERIT će krenuti sa razvojem CanSat projekta, tj. raketni program sa inostranim partnerima - sistem obučavanja učenika i studenata osnovama raketnog modelovanja i izrade malih satelita. Oni će da uče kako da sklapaju mini satelite (CanSat), kako da ih opremaju svim podsistemima koje imaju i pravi veliki sateliti, lansiraju ih na nekoliko stotina metara i očitavaju telemetrijske podatke koje sateliti šalju prilikom spuštanja padobranom – pojašnjava Hadžiomerović.

S obzirom da je ovo STEM program, njegovo izučavanje direktno utiče na usmjeravanje učenika i studenata na oblasti koje su od krucijalnog značaja za ekonomski razvoj svake zemlje. 

- U toku je postavljanje zemaljskih stanica (antena) širom država bivše Jugoslavije, namjenjenih za komunikaciju sa satelitima. Ovaj projekat trebalo bi da se okonča krajem 2022. godine i to je uvjet za treću i najveću aktivnost – slanje zajedničkog satelita SESA, s posebnom misijom. Ove antene nisu za jednokratnu upotrebu, one će komunicirati i s postojećim satelitima i koristiti za obrazovanje učenika i studenata. Na ovaj način region će konačno biti pokriven antenama, a zemaljske stanice bit će stavljene na raspolaganje i drugim zemljama na planeti, jer naš prostor ima sjajnu poziciju u odnosu na prelet satelita – kaže Hadžiomerović.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.