Sa Fakulteta prirodnih nauka u Puli u Hrvatskoj potvrdili su kako je riba srebrenopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus) došla i do sjevernog Jadrana.
Ona je, naime, kako piše
Jutarnji list, upecana u Medulinskom zaljevu kod otoka Ceja.
Iako je ribar koji ju je ulovio odmah prepoznao o kojoj vrsti ribe se radi, analiza koja je provedena dokazala je kako je bio u pravu.
Napuhače (kuglače), porodica Tetradontidae spadaju u grupu pasivno otrovnih životinja jer u tijelu sadrže jak otrov tetrodotoksin (TTX) koji zaustavlja prijenos živčanih impulsa u tijelu osobe koja pojede ribu.
Meso takvih riba naziva se fugu, a ukoliko se dijelovi tijela ribe koji sadrže otrov ne uklone u potpunosti, nakon konzumiranja može doći do smrtonosnog trovanja.
Tetrodotoksin je najkoncentriraniji u gonadama (jajnici ili testisi) i jetri, ali ga ima i na koži.
Pretpostavlja se da je doza od jednog do dva mg fatalna.
Trovanje njime uzrokuje paralizu mišića, prestanak disanja i zatajenje srca. Zbog toga je ribu najbolje uopće ne dodirivati.
- Naučna istraživanja pokazala su da u samo jednoj jedinki napuhače ima dovoljno toksina da ubije 30 odraslih ljudi, a do danas nije poznat protivotrov. Prije tri godine skrenuli smo pažnju na ovu vrstu kad smo je opisali u našem vodiču za prepoznavanje novopridošlih vrsta riba i rakova u Jadranu - objavili su sa fakulteta.
U Hrvatskoj, kako se dalje navodi u tekstu, nije bilo smrtnih slučajeva zbog konzumiranja ove ribe, ali jeste na području istočnog Mediterana i nisu stradali samo ljudi.
- Znale su umirati čak i mačke koje su jele odbačene ribe - kazali su sa Fakulteta prirodnih nauka u Puli.