open-navfaktor-logo
search
Pulmolog upozorava
Cvjetanje ambrozije u punom je jeku, terapija je obavezna, pomoći će i češće tuširanje
Polen ovog korova, zbog specifične građe, putuje i do 300 kilometara, što znači da biljka može cvjetati u Brčkom, a da neko ima zdravstvenih problema u Sarajevu
20.08.2019. u 18:28
get url
text

Ambrozija cvjeta od jula od septembra, a vrhunac doživljava upravo u drugoj polovini augusta, kada je u zraku najveća koncentracija polena ovog korova.

Radi se o izuzetno opasnom alergenu, od kojeg svake godine, prema riječima, prim. dr. Teufika Hadžiosmanovića, specijaliste pulmologa u JU Domu zdravlja Novo Sarajevo, teško diše, kiše, kašlje i trlja oči blizu 40 posto Evropljana.

- Broj alergičnih na ambroziju, iz godine u godinu, je sve više svugdje u svijetu, pa tako i u našoj zemlji, a zahvata sve dobne grupe. Razlog je taj što polen ovog korova, zbog svoje specifične građe, može putovati i do 300 kilometara, što znači da biljka može cvjetati u Brčkom, a da neko ima zdravstvenih problema u Sarajevu. Osim što muči ljude, ova biljka osiromašuje i tlo, jer zbog jakog korjenastog sistema, brzo pojede sve hranjive tvari iz zemlje. U BiH najviše je ima u dolini rijeke Save, ali se u posljednjih pet, šest godina pojavila i u Kantonu Sarajevo i svake godine sve se više širi. Najviše joj prijaju isušena korita rijeka i mjesta pored napuštenih pruga - kaže Hadžiosmanović.

Alergija na ambroziju može izazvati i astmatični napad

Osim kihanja, šmrcanja, začepljenog nosa, poremećaja spavanja te svrbeža i peckanja očiju, koji su uobičajeni simptomi za alergiju, ambrozija može izazvati i alergijski konjunktivitis, pa čak i alergijski ekcem.

Prim. dr. Teufik Hadžiosmanović: Broj alergičnih na ambroziju, iz godine u godinu, sve je više  

Osip, kaže pulmolog, nastaje od 24 do 48 sati, nakon izlaganja kože visokoj koncentraciji polena, najčešće svrbi i bolan je. U najtežim slučajevima mogu se javiti i hronični problemi sa sinusima, tzv. sinusitis.

- Alergija na ambroziju može da izazove i bronhospazam, odnosno astmatični napad, sa opasnim posljedicama. To je vrlo potentan alergen. Dovoljna je sasvim mala koncentracija polena u zraku da izazive ove simptome. Nasreću, vazomotorni rinitis, kojeg prati kihanje, šmrcanje, peckanje očiju i začepljen nos, najčešći je i on nije opasan, ali kod osoba koje su mu podložne, može iaizvati stalni umor, a to onda utječe na život. Često se vazomotorni rinitis zamjenjuje za prehladu, ali kao kod svake alergije, razlika je što smiptome ne prati povišena temperatura, sekret iz nosa je bistar, a kihanje se ponavlja u salvama - objašnjava Hadžiosmanović.

{$galerijaFotografija}

Iako su neke zemlje u našem okruženju, poput Hrvatske, donijele zakon o uklanjanju ambrozije, kojim su za pravna i fizička lica, koja se ne pridržavaju uputstava, predviđene i novčane kazne, BiH, ističe Hadžiosmanović, još uvijek se ne može pohvaliti tim.

- Mi još uvijek nemamo takav zakon. Na području Distrikta Brčko, gdje ambrozije ima ponajviše, kontrola uklanjanja i uništavanja ovog korova vrši se na osnovu odluke iz 2004. godine, kojom su propisane obaveze za fizička i pravna lica koja raspolažu zemljišnim površinama, ali i odjela Vlade Brčko Distrikta, te edukacijom stanovništva o načinu uklanjanja ove biljke. Ono što je važno napomenuti je da je jedini pravilan način uništavanja ambrozije čupanje iz zemlje sa korijenom i spaljivanjem - naglašava Hadžiosmanović.

Najbolja je kombinacija preventivnih mjera i lijekova

U olakšavanju simptoma i sprečavanju težih manifestacija alergije, najbolja je, kaže Hadžiosmanović, kombinacija preventivnih mjera i lijekova i navodi nekoliko uputa:

- Oni koji pate od alergije na ambroziju veoma je važno da preventivno uzimaju antihistaminike prije početka bilo kakvih simptoma. Antihistaminici su lijekovi koji se mogu uzeti bez recepta u apoteci i ono što je veoma važno jeste da nemaju štetno djelovanje.

- Ne izlaziti vani tokom dana (ako ne morate) od 10 do 16 sati, jer je tada najveća koncentracija polena u zraku.

- Izbjegavati odlazak na mjesta gdje ambrozija raste.

- Boraviti u zatvorenim i klimatiziranim prostorima, a prostorije zračiti uvečer kada je najmanja koncentracija polena u zraku ili nakon kiše.

- Dok se vozite u automobilu, neka prozori budu zatvoreni.

- Nakon povratka kući presvucite odjeću i operite je i obavezno se istuširajte, jer se polen lijepi za odjeću i kožu. Ako ste u mogućnosti tokom dana istuširajte se više puta.

- Ako je to moguće, ne sušite odjeću vani

- Nemojte izlaziti vani sa mokrom kosom, jer se polen upliće u dlake.

- Nekoliko je vrsta voća, poput lubenice, dinje, banana i avokada, u istoj porodici kao i ambrozija. Osobe koje su alergične na ambroziju mogu biti preosjetljive i na te vrste voća. Riječ je o preosjetljivosti koja je vrlo rijetko opasna, a najčešće se svodi samo na osjećaj svrbeža u ustima ili kašalj. Ova reakcija naziva se sindromom oralne alergije i najčešće prethodi polenskoj groznici. Česta je kod starije djece i odraslih.

- Šetajte neposredno poslije kiše, kasnije poslijepodne ili uvečer.

ambrozija.jpg
1 od 2
left-arrowright-arrow
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.