Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH na prijedlog Odbora za boračka i invalidska pitanja u junu 2024. godine usvojio je zaključak kojim se Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo za boračka pitanja zadužuju da formiraju radnu grupu, odnosno, komisiju za definiranje boračkog dodatka.
Radno tijelo bi trebalo da čine predstavnici Odbora za boračka i invalidska pitanja Zastupničkog doma FBiH, predstavnici Federalnog ministarstva za boračka pitanja, Saveza boraca FBiH, Saveza HVO-a i Kampa boraca.
Prema riječima Almedina Aliefendića, zamjenika predsjednice Odbora za boračka i invalidska pitanja, oni nikada nisu dobili zvaničnu potvrdu iz Vlade FBiH, odnosno, Ministarstva da je radna grupa formirana.
Iz Federalnog udruženja Kamp boraca su saopćili kako imaju informaciju da je federalni ministar za boračka pitanja Nedžad Lokmić formirao radnu grupu, ali da u njoj nema predstavnika Kampa boraca. Zbog toga su za 28. februar najavili izlazak na ulice, ukoliko do tada njihovi predstavnici ne budu imenovani u radnu grupu za definiranje boračkog dodatka.
- Sutra smo trebali imati sjednicu Odbora za boračka i invalidska pitanja, ali kako sam obaviješten, zbog spriječenosti dolaska većine članova Odbora, mijenja se termin održavanja 10. sjednice. Novi termin je 27. februara. Na sjednici koja je odgođena trebalo je, između ostalog, da se razmatra i predstavka federalnog udruženja Kamp boraca koji su pokretači inicijativa u vezi sa boračkim dodatkom i za donošenje zaključka o fomiranju radne grupe i koji su i prema našim informacijama pokretači eventualnih blokada u Federaciji BiH.
Odbor je trebao da zauzme stav po tom pitanju. U svakom slučaju sada je Vlada Federacije BiH na potezu i Federalno ministarstvo za boračka pitanja. Treba da se očituju na zahtjeve Kampa boraca kao i da odgovore da li je formirano radno tijelo za borački dodatak - govori Aliefendić.
Dodaje kako on ima svoj stav o ovom pitanju.
- Smatram da je ovdje prije svega ministar Lokmić potcijenio i borce i najviši zakonodavni organ u Federaciji BiH Zastupnički dom Parlamenta FBiH i ta njegova bahatost mislim da neće izaći na dobro. Ne smijemo nikada više dozvoliti da se izvršna vlast na ovakav način odnosi prema borcima i Parlamentu. Mi još nismo dobili zvanično potvrdu da je Vlada, odnosno, resorno ministarstvo, imenovalo radnu grupu za izmjenu Zakona o pravima branilaca i članovima njihovih porodica kojim bi regulisali ovaj borački dodatak. To je nedopustivo, presporo, jasan signal od aktuelne vlasti kakav je njihov odnos prema boračkoj populaciji, a prema potezima koje čine, i prema ostalim građanima Federacije BiH - kazao je Aliefendić.
Hamza Krkalić iz Kampa boraca u ranijem razgovoru za Faktor je kazao na koga bi se odnosio borački dodatak.
Objašnjava da se borački zakon odnosi na one borce koji do sada nisu imali neka redovna, mjesečna primanja po vojnom osnovu.
- Ne može se dogoditi da borci imaju egzistencijalnu naknadu i borački dodatak. Na birou je 40.000 boraca riješeno sa egzistencijalnom naknadom i supruge boraca. Sada idu oni koji rade, a bili su borci i oni koji su otišli u radnu penziju, a branili su državu i nikada ništa nisu dobili. Kada to kažem, mislim na neka redovna primanja, naknade - rekao je Krkalić.
Kazao je kako borački dodatak ne bi smio ići ispod četiri KM po mjesecu provedenom u odbrani zemlje.