Novi izvještaj Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu pokazao je da BiH od marta stagnira s reformama, a od vlasti se traži reforma pravosuđa, odlučnija borba protiv korupcije i usklađivanje vanjske politike s EU-om.
Za vanjskopolitičkog eksperta Jahju Muhasilovića, BiH tapka u mjestu. Ne vidi bilo kakvu mogućnost napretka "jer ne postoji interni konsenzus oko našeg evropskog puta".
- Čeka nas nekoliko reformskih zakona koji, vjerovatno, neće biti usvojeni zato što je jedan od najvećih problema u našoj državi pravosuđe koje funkcioniše na principu kartela.
Imamo grupacije, nekoliko klika koje kontrolišu cijeli pravosudni sistem. Da bi se on reformisao na način na koji to od nas zahtijeva EU, moralo bi doći do vrlo kvalitetne čistke u pravosudnim redovima – smatra Muhasilović.
Dodaje da je naš napredak na evropskom putu u isključivoj vezi s geopolitikom te podsjeća da smo pregovarački status dobili isključivo zbog geopolitičkih potreba Brisela, u tom trenutku "iako je u početku bilo jasno da ne možemo napredovati u reformama".
- Ono što je krucijalno za naš EU put je da ćemo morati mijenjati Ustav, koji, ovakav kakvog sada imamo, ne može ući u EU jer imamo jaku etničku vetokratiju, gdje svako koristi pravo veta i konstantno blokira državu. Evropska unija neće primiti BiH u ovom obliku – poručio je Muhasilović.
Federalni zastupnik Mahir Mešalić kaže da BiH stagnira na putu EU inegracija, a na šta je on, kako kaže, više puta upozoravao.
- Na federalnom nivou, niko nije uradio ni plan reformi. Ne znam ni za jedan novi zakon koji bi bio pravcu približavanja evropskim integracijama ili ispunjavanja bilo kakvih uvjeta. Jednom riječju, nerad – kaže Mešalić.
Državni delegat Džemal Smajić smatra da ne bi bilo dobro da Evropska unija popusti BiH i da nesređena uđe u EU.
- Znali smo za probleme koji će se biti pred BiH 2022. kada se pravila koalicija na državnom nivou i kada nas je Trojka ubjeđivala da Milorad Dodik više nije onaj stari iako smo ukazivali na činjenicu da je Dodik još radikalniji i da se još više okrenuo Rusiji. S njim se ne može praviti nikakva pozitivna priča po pitanje članstva BiH u EU.
Sve se to pokazalo tačnim. Odgovornost je strankama koje koaliraju na državnom nivou. Imali smo prije dva dana situaciju da su se sastali Čović i Dodik i nešto dogovarali. Tu nismo vidjeli predstavnike Trojke.
To nam govori da njihovo mišljenje nije uopće bitno niti da imaju bilo kakav stav oko približavanja BiH ka EU, nego da rade ono što su taj dan dogovorili Milorad Dodik i Dragan Čović - poručio je Smajić.